
Fotó: Gálfi Árpád/Facebook
Megjelent a Magyar Közlönyben a Magyarország által az erdélyi kórházaknak nyújtott támogatást részletező kormányhatározat.
2021. október 29., 15:162021. október 29., 15:16
2021. október 29., 17:052021. október 29., 17:05
Magyarország orvostechnikai eszközöket – lélegeztetőgépeket, maszkokat – és gyógyszereket adományoz határon túli egészségügyi intézmények számára, az ebbéli szándékot pedig kormányhatározatba foglalták, amely meg is jelent a Magyar Közlönyben. Az adományból Kovászna, Hargita, Maros, Bihar, Fehér, Szatmár és Szilágy megyei egészségügyi intézmények részesülnek a kormányhatározat közzétételét követő negyvenöt napon belül.
Székelyföldi viszonylatban szám szerint Marosvásárhelyre kerül a legtöbb lélegeztetőgép, összesen nyolc (négyet kap a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház és szintén négyet a Maros Megyei Klinikai Kórház), de
További – Panther 5 típusú – lélegeztetőgépek jutnak Sepsiszentgyörgyre, Kézdivásárhelyre, Barótra, Szászrégenbe, Segesvárra és Dicsőszentmártonba. A felsoroltakon kívül – székelyföldi viszonylatban – maszkcsomagot kap még a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház, és az említett egészségügyi intézmények mindegyikébe jut a koronavírusos betegek kezelésére alkalmas Favipiravir gyógyszer.

Növekedett a korábbi naphoz képest az esetszám pénteken Hargita megyében, és az elhalálozások száma ismét magas volt. A kórházban ápoltak száma és a fertőzöttségi arány emelkedett.

Aggasztóan megugrott a koronavírussal összefüggésbe hozható okok miatt elhunytak száma: péntekre újabb 481 esetet regisztráltak országszerte, ez 66-tal több az előző napi adathoz képest.
A negyedik hullám leküzdésében segít a magyar kormány adománya Háromszéken
Háromszéken a sepsiszentgyörgyi, a kézdivásárhelyi és a baróti kórház részesült a magyar kormány adományából. A lélegeztetőgépeket, noninvazív lélegeztetéshez szükséges maszkot és Favipiravir gyógyszert pénteken vették át, az átadáson Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője vett részt.
Fotó: Bíró Blanka
A kézdivásárhelyi kórház egy lélegeztetőgépet, 30 CPAP maszkot és 100 doboz Favipiravir gyógyszert vehetett át. A Baróti Városi Kórház pedig egy lélegeztetőgépet, 30 CPAP maszkot és 50 doboz Favipiravir gyógyszert kapott.
„Erdély-szerte húsz kórházba jött most adomány, Kovászna megyébe három kórházba hoztunk gépeket, gyógyszereket. Fontos, hogy ott, ahol magyarok élnek és ahol a magyar kormány segíteni tud, ott segítsen.
– emelte ki Tóth László főkonzul. Madaras Szilárd-Kálmán, a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház orvosigazgatója elmondta, jól jön az adomány, mindent fel tudnak használni.
Fotó: Bíró Blanka
„Kétszer ad, aki gyorsan ad. Magyarország kormánya az elmúlt másfél-két évben többször is segítségünkre sietett, kiegészítve a koronavírus-járvánnyal szemben kifejtett, helyi szintű erőfeszítéseinket. Meggyőződésem, hogy az oltás a megoldás.
– hangsúlyozta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Călin Georgescu hétfőn ismét kérte, hogy oldják fel a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) 2024 december elején tartott ülésének titkosítását, arra hivatkozva, hogy az alapozta meg az elnökválasztás második fordulójának érvénytelenítését.
Emésztőgödörbe esett pónilovat mentettek ki vasárnap a székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltóegyesület tagjai Alsóboldogfalván.
Lakóházban csaptak fel a lángok hétfőn este Vidrátszeg főutcáján, a tűzoltók már elkezdték az oltást – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Egyhangúlag fogadta hétfőn a kormánykoalíció az államigazgatást érintő reformcsomagot, valamint a tervezett gazdaságélénkítő intézkedéseket. Az ülésen több adókedvezményről is döntöttek – adta hírül a Nemzeti Liberális Párt sajtóosztálya.
A Szociáldemokrata Párt nem támogatja az idei költségvetést a szociáldemokraták által javasolt szolidaritási csomag nélkül – közölte hétfőn a Facebook-oldalán Mihai Fifor képviselő.
Továbbra is problémás a romániai átoltottsági arány – hívta fel a figyelmet hétfőn Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter, hangsúlyozva, hogy a különféle kezdeményezések, köztük a gyógyszertári oltás kísérleti programja sem hozott érdemi javulást.
Politikai felelősségre vonás, akár tisztségből való felmentés is várhat azokra a miniszterekre és államtitkárokra, akiknek mulasztása miatt Románia uniós helyreállítási forrásokat veszít – jelenetette ki Ilie Bolojan miniszterelnök.
Habár még vannak hátra munkálatok, beköltözhet új, háromszobás házába az a négygyermekes gyergyószentmiklósi család, amelynek otthona egyetlen év alatt épült fel civilek, vállalkozók, a sajtó és az egyház szoros együttműködésének köszönhetően.
A következő két hétben a hegyvidék kivételével az ország nagy részén többnyire fagypont fölötti nappali hőmérsékleti értékek várhatók, csapadékra február utolsó napjaiban és március elején van kilátás.
A 8,2 lejt is meghaladta a gázolaj literenkénti ára egyes töltőállomásoknál – például Csíkszeredában is –, és a következő időszakban akár 8,3–8,5 lejre is emelkedhet – mutat rá elemzésében az Intelligens Energia Egyesület.
1 hozzászólás