A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum pénteken 15 órától szervezi meg A székelyek felülmúlták önmagukat. Csíki határőrök a Napóleon elleni nagy csatákban című konferenciáját, amelyen több erdélyi és magyarországi szakember nyújt betekintést a székely határőrök világába. A négyórás konferencia nyilvános rendezvény, bárki részt vehet rajta.
2024. május 29., 19:182024. május 29., 17:28
A madéfalvi veszedelem után megszervezett székely határőrvidék férfilakossága súlyos emberáldozatokat hozott az 1764-től 1851-ig tartó időszak háborúiban. A csíki határőrök a legnagyobb veszteséget az 1813–14-es Napóleon császár elleni háborúban szenvedték el, több nagy csatában haltak vagy sebesültek meg, illetve kerültek hadifogságba. Ezen hősi helytállásra emlékezve a gyergyószentmiklósi konferencia előadásai különböző megközelítésben betekintést nyújtanak a székely határőrök világába.
A konferencia előadói és témái:
Szász Hunor, Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely: Gyergyószék közigazgatása 1708–1780 között;
Nagy-L. István, Hadtörténeti Intézet, Budapest: A Csík-, gyergyó- és kászonszéki határőr gyalogezred szervezete és parancsnokai a napóleoni háborúk idején;
Németh Balázs, Nemzeti Közszolgálat Egyetem, Budapest: A határőrök fegyverei és elemi harcászatuk;
Csikány Tamás, Kodolányi János Egyetem, Budapest: Csíki határőrök az 1813-14-es francia háborúban;
Nagy József, Gyergyóremete: A székely határőr ezredek emlékezete.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.
Nicușor Dan román államfő is köszöntötte a romániai magyarokat a nemzeti ünnep alkalmából.
A nemzet ereje nem abból fakad, hogy külön-külön erősek vagyunk, hanem abból, hogy számíthatunk egymásra, bízunk egymásban és kiállunk egymásért – hangoztatta a magyar nemzeti ünnep alkalmából közzétett üzenetében vasárnap Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök vasárnap köszöntötte a romániai magyar közösséget a magyarok nemzeti ünnepe alkalmából, kifejezve tiszteletét és elismerését a közösség Románia fejlődéséhez való hozzájárulásáért.