
Nem kell újból halasztani: az ősz folyamán Székelyudvarhelyen is megtartják az elsőáldozásokat. Archív
Fotó: Pinti Attila
Nyugalomra intik a szülőket: habár valóban koronavírussal fertőződött meg a székelyudvarhelyi Szent Miklós-hegyi plébánia egyik segédlelkésze, a személyzet többi tagja fertőzésmentes. Mindezek tükrében az ősz elejére átütemezett elsőáldozásokat megtartják.
2020. szeptember 14., 12:112020. szeptember 14., 12:11
2020. szeptember 14., 12:122020. szeptember 14., 12:12
Néhány napja kapott szárnyra a hír Székelyudvarhelyen, hogy fertőzési góc alakult ki a Szent Miklós-hegyi plébánián és ez okból elmaradnak a szeptember 27-ére betervezett elsőáldozások.
A helyzet tisztázására Mátyás Károly főesperes a szeptember 13-ai szentmisén, a gyülekezet előtt is megerősítette: valóban megfertőződött az új típusú koronavírussal Ilyés Lehel segédlelkész, ezért
Egyébként a megfertőződött segédlelkész csupán néhány hete érkezett Székelyudvarhelyre: a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye által véghez vitt áthelyezéseknek köszönhetően augusztus elsejétől nemcsak a Szent Miklós-hegyi plébániatemplom segédlelkésze, hanem a Tamási Áron Gimnázium iskolalelkésze is.
Nincs ok aggodalomra – erősítették meg lapunknak a plébániánál –, a szeptemberre tervezett elsőáldozások nem maradnak el: a főesperes az iskolakezdést követően szülői értekezleten egyeztet az érintett szülőkkel, ekkor beszélik meg az egyházi ünnepségek megtartásának szabályait is.
A Kis Szent Teréz-plébánia három egymás utáni vasárnapon pótolja be a tavaszról elhalasztott elsőáldozásokat: hétfőn el is kezdik az első csoportos felkészítőket. Az első csoport elsőáldozása vasárnap a fél tíztől kezdődő szentmise részeként lesz, amely egyúttal plébániai tanévnyitó-szentmise, közölte a Kis Szent Teréz-plébánia illetékese. Mindemellett azonban felhívják a figyelmet, hogy a járványhelyzetre való tekintettel és az előírások betartása végett az elsőáldozási szentmiséken a templom nagy része az elsőáldozóknak és közvetlen hozzátartozóiknak lesz fenntartva, ezért ezen a három szentmisén nem tudnak majd más gyerekeknek, fiataloknak helyeket fenntartani.
„Bizonyosan értesültek arról, hogy egyházmegyénk több papja, köztük Kovács Gergely érsek atyánk koronavírus-fertőzött lett. Imádkozzunk gyógyulásukért, ugyanakkor vegyük komolyan a szentmiséken a maszk viselését és az előírt távolság megtartását” – figyelmeztetnek.
A szombatfalvi Szent György-plébánián két hét múlva tervezik megtartani a tavaszról elhalasztott elsőáldozást, erősítette meg Ambrus István plébános. Hozzátette, ma este találkoznak a szülőkkel, hogy átbeszéljék a részleteket.
Zajlanak a konfirmációk
A járványügyi keretek közé szorítva tesznek idén vallást a hitükről a protestáns fiatalok is: október végéig szervezik meg a gyülekezetek a konfirmációt az erdélyi településeken. Amint Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke korábban elmondta a Székelyhonnak, a konfirmáció időpontjáról egyébként sem központi szinten rendelkezik az egyház, ezért a helyi gyülekezetek döntenek majd az időpontról és arról is, hogy milyen módon (a részvevők számának korlátozásával vagy a többfelvonásos konfirmálással) tartják meg az ünnepségeket úgy, hogy a járványügyi szabályoknak is megfeleljenek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!