
Nem kell újból halasztani: az ősz folyamán Székelyudvarhelyen is megtartják az elsőáldozásokat. Archív
Fotó: Pinti Attila
Nyugalomra intik a szülőket: habár valóban koronavírussal fertőződött meg a székelyudvarhelyi Szent Miklós-hegyi plébánia egyik segédlelkésze, a személyzet többi tagja fertőzésmentes. Mindezek tükrében az ősz elejére átütemezett elsőáldozásokat megtartják.
2020. szeptember 14., 12:112020. szeptember 14., 12:11
2020. szeptember 14., 12:122020. szeptember 14., 12:12
Néhány napja kapott szárnyra a hír Székelyudvarhelyen, hogy fertőzési góc alakult ki a Szent Miklós-hegyi plébánián és ez okból elmaradnak a szeptember 27-ére betervezett elsőáldozások.
A helyzet tisztázására Mátyás Károly főesperes a szeptember 13-ai szentmisén, a gyülekezet előtt is megerősítette: valóban megfertőződött az új típusú koronavírussal Ilyés Lehel segédlelkész, ezért
Egyébként a megfertőződött segédlelkész csupán néhány hete érkezett Székelyudvarhelyre: a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye által véghez vitt áthelyezéseknek köszönhetően augusztus elsejétől nemcsak a Szent Miklós-hegyi plébániatemplom segédlelkésze, hanem a Tamási Áron Gimnázium iskolalelkésze is.
Nincs ok aggodalomra – erősítették meg lapunknak a plébániánál –, a szeptemberre tervezett elsőáldozások nem maradnak el: a főesperes az iskolakezdést követően szülői értekezleten egyeztet az érintett szülőkkel, ekkor beszélik meg az egyházi ünnepségek megtartásának szabályait is.
A Kis Szent Teréz-plébánia három egymás utáni vasárnapon pótolja be a tavaszról elhalasztott elsőáldozásokat: hétfőn el is kezdik az első csoportos felkészítőket. Az első csoport elsőáldozása vasárnap a fél tíztől kezdődő szentmise részeként lesz, amely egyúttal plébániai tanévnyitó-szentmise, közölte a Kis Szent Teréz-plébánia illetékese. Mindemellett azonban felhívják a figyelmet, hogy a járványhelyzetre való tekintettel és az előírások betartása végett az elsőáldozási szentmiséken a templom nagy része az elsőáldozóknak és közvetlen hozzátartozóiknak lesz fenntartva, ezért ezen a három szentmisén nem tudnak majd más gyerekeknek, fiataloknak helyeket fenntartani.
„Bizonyosan értesültek arról, hogy egyházmegyénk több papja, köztük Kovács Gergely érsek atyánk koronavírus-fertőzött lett. Imádkozzunk gyógyulásukért, ugyanakkor vegyük komolyan a szentmiséken a maszk viselését és az előírt távolság megtartását” – figyelmeztetnek.
A szombatfalvi Szent György-plébánián két hét múlva tervezik megtartani a tavaszról elhalasztott elsőáldozást, erősítette meg Ambrus István plébános. Hozzátette, ma este találkoznak a szülőkkel, hogy átbeszéljék a részleteket.
Zajlanak a konfirmációk
A járványügyi keretek közé szorítva tesznek idén vallást a hitükről a protestáns fiatalok is: október végéig szervezik meg a gyülekezetek a konfirmációt az erdélyi településeken. Amint Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke korábban elmondta a Székelyhonnak, a konfirmáció időpontjáról egyébként sem központi szinten rendelkezik az egyház, ezért a helyi gyülekezetek döntenek majd az időpontról és arról is, hogy milyen módon (a részvevők számának korlátozásával vagy a többfelvonásos konfirmálással) tartják meg az ünnepségeket úgy, hogy a járványügyi szabályoknak is megfeleljenek.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!