
Nem kell újból halasztani: az ősz folyamán Székelyudvarhelyen is megtartják az elsőáldozásokat. Archív
Fotó: Pinti Attila
Nyugalomra intik a szülőket: habár valóban koronavírussal fertőződött meg a székelyudvarhelyi Szent Miklós-hegyi plébánia egyik segédlelkésze, a személyzet többi tagja fertőzésmentes. Mindezek tükrében az ősz elejére átütemezett elsőáldozásokat megtartják.
2020. szeptember 14., 12:112020. szeptember 14., 12:11
2020. szeptember 14., 12:122020. szeptember 14., 12:12
Néhány napja kapott szárnyra a hír Székelyudvarhelyen, hogy fertőzési góc alakult ki a Szent Miklós-hegyi plébánián és ez okból elmaradnak a szeptember 27-ére betervezett elsőáldozások.
A helyzet tisztázására Mátyás Károly főesperes a szeptember 13-ai szentmisén, a gyülekezet előtt is megerősítette: valóban megfertőződött az új típusú koronavírussal Ilyés Lehel segédlelkész, ezért
Egyébként a megfertőződött segédlelkész csupán néhány hete érkezett Székelyudvarhelyre: a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye által véghez vitt áthelyezéseknek köszönhetően augusztus elsejétől nemcsak a Szent Miklós-hegyi plébániatemplom segédlelkésze, hanem a Tamási Áron Gimnázium iskolalelkésze is.
Nincs ok aggodalomra – erősítették meg lapunknak a plébániánál –, a szeptemberre tervezett elsőáldozások nem maradnak el: a főesperes az iskolakezdést követően szülői értekezleten egyeztet az érintett szülőkkel, ekkor beszélik meg az egyházi ünnepségek megtartásának szabályait is.
A Kis Szent Teréz-plébánia három egymás utáni vasárnapon pótolja be a tavaszról elhalasztott elsőáldozásokat: hétfőn el is kezdik az első csoportos felkészítőket. Az első csoport elsőáldozása vasárnap a fél tíztől kezdődő szentmise részeként lesz, amely egyúttal plébániai tanévnyitó-szentmise, közölte a Kis Szent Teréz-plébánia illetékese. Mindemellett azonban felhívják a figyelmet, hogy a járványhelyzetre való tekintettel és az előírások betartása végett az elsőáldozási szentmiséken a templom nagy része az elsőáldozóknak és közvetlen hozzátartozóiknak lesz fenntartva, ezért ezen a három szentmisén nem tudnak majd más gyerekeknek, fiataloknak helyeket fenntartani.
„Bizonyosan értesültek arról, hogy egyházmegyénk több papja, köztük Kovács Gergely érsek atyánk koronavírus-fertőzött lett. Imádkozzunk gyógyulásukért, ugyanakkor vegyük komolyan a szentmiséken a maszk viselését és az előírt távolság megtartását” – figyelmeztetnek.
A szombatfalvi Szent György-plébánián két hét múlva tervezik megtartani a tavaszról elhalasztott elsőáldozást, erősítette meg Ambrus István plébános. Hozzátette, ma este találkoznak a szülőkkel, hogy átbeszéljék a részleteket.
Zajlanak a konfirmációk
A járványügyi keretek közé szorítva tesznek idén vallást a hitükről a protestáns fiatalok is: október végéig szervezik meg a gyülekezetek a konfirmációt az erdélyi településeken. Amint Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke korábban elmondta a Székelyhonnak, a konfirmáció időpontjáról egyébként sem központi szinten rendelkezik az egyház, ezért a helyi gyülekezetek döntenek majd az időpontról és arról is, hogy milyen módon (a részvevők számának korlátozásával vagy a többfelvonásos konfirmálással) tartják meg az ünnepségeket úgy, hogy a járványügyi szabályoknak is megfeleljenek.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
szóljon hozzá!