
Nem kell újból halasztani: az ősz folyamán Székelyudvarhelyen is megtartják az elsőáldozásokat. Archív
Fotó: Pinti Attila
Nyugalomra intik a szülőket: habár valóban koronavírussal fertőződött meg a székelyudvarhelyi Szent Miklós-hegyi plébánia egyik segédlelkésze, a személyzet többi tagja fertőzésmentes. Mindezek tükrében az ősz elejére átütemezett elsőáldozásokat megtartják.
2020. szeptember 14., 12:112020. szeptember 14., 12:11
2020. szeptember 14., 12:122020. szeptember 14., 12:12
Néhány napja kapott szárnyra a hír Székelyudvarhelyen, hogy fertőzési góc alakult ki a Szent Miklós-hegyi plébánián és ez okból elmaradnak a szeptember 27-ére betervezett elsőáldozások.
A helyzet tisztázására Mátyás Károly főesperes a szeptember 13-ai szentmisén, a gyülekezet előtt is megerősítette: valóban megfertőződött az új típusú koronavírussal Ilyés Lehel segédlelkész, ezért
Egyébként a megfertőződött segédlelkész csupán néhány hete érkezett Székelyudvarhelyre: a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye által véghez vitt áthelyezéseknek köszönhetően augusztus elsejétől nemcsak a Szent Miklós-hegyi plébániatemplom segédlelkésze, hanem a Tamási Áron Gimnázium iskolalelkésze is.
Nincs ok aggodalomra – erősítették meg lapunknak a plébániánál –, a szeptemberre tervezett elsőáldozások nem maradnak el: a főesperes az iskolakezdést követően szülői értekezleten egyeztet az érintett szülőkkel, ekkor beszélik meg az egyházi ünnepségek megtartásának szabályait is.
A Kis Szent Teréz-plébánia három egymás utáni vasárnapon pótolja be a tavaszról elhalasztott elsőáldozásokat: hétfőn el is kezdik az első csoportos felkészítőket. Az első csoport elsőáldozása vasárnap a fél tíztől kezdődő szentmise részeként lesz, amely egyúttal plébániai tanévnyitó-szentmise, közölte a Kis Szent Teréz-plébánia illetékese. Mindemellett azonban felhívják a figyelmet, hogy a járványhelyzetre való tekintettel és az előírások betartása végett az elsőáldozási szentmiséken a templom nagy része az elsőáldozóknak és közvetlen hozzátartozóiknak lesz fenntartva, ezért ezen a három szentmisén nem tudnak majd más gyerekeknek, fiataloknak helyeket fenntartani.
„Bizonyosan értesültek arról, hogy egyházmegyénk több papja, köztük Kovács Gergely érsek atyánk koronavírus-fertőzött lett. Imádkozzunk gyógyulásukért, ugyanakkor vegyük komolyan a szentmiséken a maszk viselését és az előírt távolság megtartását” – figyelmeztetnek.
A szombatfalvi Szent György-plébánián két hét múlva tervezik megtartani a tavaszról elhalasztott elsőáldozást, erősítette meg Ambrus István plébános. Hozzátette, ma este találkoznak a szülőkkel, hogy átbeszéljék a részleteket.
Zajlanak a konfirmációk
A járványügyi keretek közé szorítva tesznek idén vallást a hitükről a protestáns fiatalok is: október végéig szervezik meg a gyülekezetek a konfirmációt az erdélyi településeken. Amint Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke korábban elmondta a Székelyhonnak, a konfirmáció időpontjáról egyébként sem központi szinten rendelkezik az egyház, ezért a helyi gyülekezetek döntenek majd az időpontról és arról is, hogy milyen módon (a részvevők számának korlátozásával vagy a többfelvonásos konfirmálással) tartják meg az ünnepségeket úgy, hogy a járványügyi szabályoknak is megfeleljenek.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!