„Régebben a nyolc óra munkaidő azt jelentette, hogy 7-től 15 óráig kellett dolgozni.”
Fotó: Balogh Orsolya
A romániai alkalmazottak 35 százaléka heti 40 óránál többet dolgozik – derül ki az Eurofound (Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért) legfrissebb adataiból. Az Európai munkakörülmény-felmérés nevű kutatás szerint a túlórázásnak jelentős negatív hatással van a munkavállalókra. A jelenség Hargita megyében sem ismeretlen.
2018. április 30., 08:512018. április 30., 08:51
A heti 40 óránál hosszabb munkaidő nemcsak fárasztó, hanem törvénytelen is lehet, amennyiben a munkaadó nem ellensúlyozza azt szabadnappal vagy magasabb fizetéssel. A Munkatörvénykönyv értelmében ugyanis
Minden ezen felül ledolgozott óra túlórának számít, amely a munkaadó kérésére, és az alkalmazott beleegyezésével végezhető, de az így ledolgozott munkaidő sem haladhatja meg a heti 48 órát.
A túlórát fizetett szabadidővel, vagy – amennyiben ez a munka természete miatt nem lehetséges – pénzbeli juttatással kell megtérítenie a munkaadónak. A fent említett kutatás szerint a túlórázás a romániai alkalmazottak több mint 35 százalékát érinti (ennyien dolgoznak többet heti 40 óránál), ezzel pedig a ledolgozott munkaórák számának tekintetében a harmadik helyen áll az uniós tagországokat összehasonlító rangsorban – a romániai munkavállalóknál csak a csehek és a görögök dolgoznak többet (az uniós átlag 23 százalék).
A két munkanap közötti pihenőidő tekintetében a hazai munkavállalók 22 százaléka állította azt, hogy egy hónapban többször is előfordul, hogy kevesebb mint 11 óra telik el két munkanapjuk között. Az uniós átlag 23 százalék. Arra a kérdésre, hogy mi alapján határozzák meg munkaidejüket, a romániai alkalmazottak 69 százaléka válaszolta, hogy a vállalat határozza meg azt, és nincs lehetőségük változtatásra (az uniós átlag 56 százalék); és csupán hat százalékuk állította, hogy bizonyos keretek között ők határozhatják meg munkaidejüket, miközben az uniós átlag ebben az esetben jóval magasabb, 19 százalékos. A fennmaradó válaszadók közül 8 százalék nyilatkozta, hogy választhat a vállalat által meghatározott különböző munkarendek között, 17 százalékuk pedig teljes egészében saját munkarendet határozhat meg magának.
A felmérés szerint a hazai munkavállalók 25 százaléka érzi úgy, hogy nagyon jól illeszkedik a munkaideje a munkán kívüli, családi vagy társadalmi kötelezettségeihez, továbbá 67 százalék szerint illeszkedik jól, 7 százalék szerint nem túl jól, egy százalék szerint pedig egyáltalán nem illeszkedik egyéb kötelezettségeikhez a munkaidejük.
Fotó: Pinti Attila
Érdekes adat az is, hogy 21 százalékuk saját bevallásuk szerint mindig vagy többnyire túl fáradtnak érezték magukat a munkaidő lejárta után ahhoz, hogy elvégezzék a szükséges házimunkákat (41 százalékuk néha, 38 százalék pedig ritkán vagy soha). A túlórázás, illetve a munka és a magánélet egyensúlyának felbomlása azonban komoly kockázatokkal járhat: a kutatás szerint a probléma kapcsolatba hozható az egyén fizikai és lelki egészségének romlásával, a saját életvitelével való elégedettségének csökkenésével, az érzelmi kimerültséggel, a depresszió kialakulásával, étvágycsökkenéssel és fáradékonysággal. Mindezek mellett motivációvesztést, kiégést is eredményez, illetve negatívan hat a munka eredményességére,
Az országos munkaügyi felügyelőség vezetője, Dantes Nicolea Bratu az Adevărul román nyelvű napilapnak elmondta, a túlórázással kapcsolatos rendellenességek a második helyen állnak az intézmény által kapott panaszok rangsorában. Mint mondta, évente 50–80 ezer petíciót kapnak, ezek zöme a munkaidőn kívül ledolgozott órákkal kapcsolatos: vagy nem vezetnek nyilvántartást a túlórák számáról, vagy nem kárpótolják azt szabadidővel, sem pénzbeli juttatással.
Az intézmény Hargita megyei vezetője, Dorin Male szerint a probléma itt sem ismeretlen, tavaly 11 panaszt kaptak a túlórázással kapcsolatosan. Bakcsy Tünde, a Csíki Vállalkozók Egyesületének ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre elmondta,
„Régebben a nyolc óra munkaidő azt jelentette, hogy 7-től 15 óráig kellett dolgozni. Korán keltek, a nyolc órát ledolgozták, de kora délután lejárt a munkaidő, és volt egy hosszú szabad délutánja mindenkinek a családdal tölteni.
Ez azért is lehet, mert a vállalkozó nem tudja megengedni magának, hogy két alkalmazottat foglalkoztasson, ezért csak nyolc órát nyit, egy alkalmazottal. Ha még az ebédszünetet is figyelembe vesszük, akkor ki lehet számolni, hogy mikor ér haza az alkalmazott, és mennyi időt tud a családdal tölteni. Ami a vállalkozókat illeti, nekik nincs konkrét munkaprogramjuk. Számukra mindegy, hogy mikor és mennyit dolgoznak, a lényeg, hogy a vállalkozásuk jól működjön” – emelte ki Bakcsy Tünde.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói májusban fesztiválokon, kiállításokon, filmvetítéseken és előadásokon keresztül mutatják be munkáikat: a csíkszeredai Unscene fesztivál után Budapesten, az MTA 200. évfordulós ünnepségén is fellépnek.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
szóljon hozzá!