A romániai alkalmazottaknál csak a csehek és a görögök túlóráznak többet

„Régebben a nyolc óra munkaidő azt jelentette, hogy 7-től 15 óráig kellett dolgozni.” •  Fotó: Balogh Orsolya

„Régebben a nyolc óra munkaidő azt jelentette, hogy 7-től 15 óráig kellett dolgozni.”

Fotó: Balogh Orsolya

A romániai alkalmazottak 35 százaléka heti 40 óránál többet dolgozik – derül ki az Euro­found (Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért) legfrissebb adataiból. Az Európai munkakörülmény-felmérés nevű kutatás szerint a túlórázásnak jelentős negatív hatással van a munkavállalókra. A jelenség Hargita megyében sem ismeretlen.

Iszlai Katalin

2018. április 30., 08:512018. április 30., 08:51

A heti 40 óránál hosszabb munkaidő nemcsak fárasztó, hanem törvénytelen is lehet, amennyiben a munkaadó nem ellensúlyozza azt szabadnappal vagy magasabb fizetéssel. A Munkatörvénykönyv értelmében ugyanis

a munkaidő terjedelme a teljes munkaidőben alkalmazottak esetén napi 8, és heti 40 óra lehet.

Minden ezen felül ledolgozott óra túlórának számít, amely a munkaadó kérésére, és az alkalmazott beleegyezésével végezhető, de az így ledolgozott munkaidő sem haladhatja meg a heti 48 órát.

A túlórát fizetett szabadidővel, vagy – amennyiben ez a munka természete miatt nem lehetséges – pénzbeli juttatással kell megtérítenie a munkaadónak. A fent említett kutatás szerint a túlórázás a romániai alkalmazottak több mint 35 százalékát érinti (ennyien dolgoznak többet heti 40 óránál), ezzel pedig a ledolgozott munkaórák számának tekintetében a harmadik helyen áll az uniós tagországokat összehasonlító rangsorban – a romániai munkavállalóknál csak a csehek és a görögök dolgoznak többet (az uniós átlag 23 százalék).

A két munkanap közötti pihenőidő tekintetében a hazai munkavállalók 22 százaléka állította azt, hogy egy hónapban többször is előfordul, hogy kevesebb mint 11 óra telik el két munkanapjuk között. Az uniós átlag 23 százalék. Arra a kérdésre, hogy mi alapján határozzák meg munkaidejüket, a romániai alkalmazottak 69 százaléka válaszolta, hogy a vállalat határozza meg azt, és nincs lehetőségük változtatásra (az uniós átlag 56 százalék); és csupán hat százalékuk állította, hogy bizonyos keretek között ők határozhatják meg munkaidejüket, miközben az uniós átlag ebben az esetben jóval magasabb, 19 százalékos. A fennmaradó válaszadók közül 8 százalék nyilatkozta, hogy választhat a vállalat által meghatározott különböző munkarendek között, 17 százalékuk pedig teljes egészében saját munkarendet határozhat meg magának.

A felmérés szerint a hazai munkavállalók 25 százaléka érzi úgy, hogy nagyon jól illeszkedik a munkaideje a munkán kívüli, családi vagy társadalmi kötelezettségeihez, továbbá 67 százalék szerint illeszkedik jól, 7 százalék szerint nem túl jól, egy százalék szerint pedig egyáltalán nem illeszkedik egyéb kötelezettségeikhez a munkaidejük.

A témában a romániai alkalmazottak 11 százaléka nyilatkozott úgy, hogy többnyire vagy mindig úgy érezték az elmúlt évben, hogy a munkájuk miatt nem tudnak annyi időt szentelni a családjuknak, amennyit szerettek volna.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Érdekes adat az is, hogy 21 százalékuk saját bevallásuk szerint mindig vagy többnyire túl fáradtnak érezték magukat a munkaidő lejárta után ahhoz, hogy elvégezzék a szükséges házimunkákat (41 százalékuk néha, 38 százalék pedig ritkán vagy soha). A túlórázás, illetve a munka és a magánélet egyensúlyának felbomlása azonban komoly kockázatokkal járhat: a kutatás szerint a probléma kapcsolatba hozható az egyén fizikai és lelki egészségének romlásával, a saját életvitelével való elégedettségének csökkenésével, az érzelmi kimerültséggel, a depresszió kialakulásával, étvágycsökkenéssel és fáradékonysággal. Mindezek mellett motivációvesztést, kiégést is eredményez, illetve negatívan hat a munka eredményességére,

gyengül a munkavállalónak a vállalat iránti elkötelezettsége.

Az országos munkaügyi felügyelőség vezetője, Dantes Nicolea Bratu az Adevărul román nyelvű napilapnak elmondta, a túlórázással kapcsolatos rendellenességek a második helyen állnak az intézmény által kapott panaszok rangsorában. Mint mondta, évente 50–80 ezer petíciót kapnak, ezek zöme a munkaidőn kívül ledolgozott órákkal kapcsolatos: vagy nem vezetnek nyilvántartást a túlórák számáról, vagy nem kárpótolják azt szabadidővel, sem pénzbeli juttatással.

Az intézmény Hargita megyei vezetője, Dorin Male szerint a probléma itt sem ismeretlen, tavaly 11 panaszt kaptak a túlórázással kapcsolatosan. Bakcsy Tünde, a Csíki Vállalkozók Egyesületének ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre elmondta,

a Hargita megyei alkalmazottak esetében nem is a túlórával van a legtöbb esetben baj, hanem a munkaprogrammal.

„Régebben a nyolc óra munkaidő azt jelentette, hogy 7-től 15 óráig kellett dolgozni. Korán keltek, a nyolc órát ledolgozták, de kora délután lejárt a munkaidő, és volt egy hosszú szabad délutánja mindenkinek a családdal tölteni.

Most változott az életvitel, nem kelünk korán, a legtöbb munkaidő 8-kor kezdődik, de lehet később, a 9 órás kezdés is jellemző. Sőt, néhány kereskedelmi egység, például a ruhaboltok csak 10 órakor nyitnak.

Ez azért is lehet, mert a vállalkozó nem tudja megengedni magának, hogy két alkalmazottat foglalkoztasson, ezért csak nyolc órát nyit, egy alkalmazottal. Ha még az ebédszünetet is figyelembe vesszük, akkor ki lehet számolni, hogy mikor ér haza az alkalmazott, és mennyi időt tud a családdal tölteni. Ami a vállalkozókat illeti, nekik nincs konkrét munkaprogramjuk. Számukra mindegy, hogy mikor és mennyit dolgoznak, a lényeg, hogy a vállalkozásuk jól működjön” – emelte ki Bakcsy Tünde.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

A Marosban tűnt el egy férfi, nagy erőkkel keresik

Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.

A Marosban tűnt el egy férfi, nagy erőkkel keresik
2025. május 11., vasárnap

Oktatnak, tanítanak és láttatnak a huszártoborzók

Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.

Oktatnak, tanítanak és láttatnak a huszártoborzók
2025. május 11., vasárnap

Nem szavainkból, hanem tetteinkből tanulnak a gyermekek

A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.

Nem szavainkból, hanem tetteinkből tanulnak a gyermekek
2025. május 11., vasárnap

Az AUR szerint George Simonnak tulajdonított hamis levél terjed a közösségi oldalakon

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.

Az AUR szerint George Simonnak tulajdonított hamis levél terjed a közösségi oldalakon
2025. május 11., vasárnap

Nicușor Dan: a romániai magyaroknak is joguk van beleszólni abba, hogy milyen irányban haladjon az ország

Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.

Nicușor Dan: a romániai magyaroknak is joguk van beleszólni abba, hogy milyen irányban haladjon az ország
2025. május 11., vasárnap

Jövő héten is kitart a szokatlanul hideg, csapadékos idő

A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.

Jövő héten is kitart a szokatlanul hideg, csapadékos idő
2025. május 11., vasárnap

Nőtt a nyugdíjasok és a szociális juttasában részesülők száma is

Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.

Nőtt a nyugdíjasok és a szociális juttasában részesülők száma is
2025. május 11., vasárnap

Áramszünet lesz több Hargita és Maros megyei településen

Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.

Áramszünet lesz több Hargita és Maros megyei településen
2025. május 11., vasárnap

Májusi fagy: mínusz 1 fok alá hűlt Csíkban

Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.

Májusi fagy: mínusz 1 fok alá hűlt Csíkban
2025. május 11., vasárnap

A legősibb szakma virágzása eleinknél

A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.

A legősibb szakma virágzása eleinknél
A legősibb szakma virágzása eleinknél
2025. május 11., vasárnap

A legősibb szakma virágzása eleinknél