Hallgatók a MOGYE-n. Megsokszorozódhat a számuk. Archív
Fotó: Beliczay László
Nem igaz, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar oktatói elleneznék intézményük egyesítését a Petru Maior Egyetemmel, mindössze néhányan beszélnek a többiek nevében – jelentette ki Leonard Azamfirei rektor. Szerinte a jövőre várható egyesítés révén a MOGYE az ország legjobb orvosi egyetemévé válhat.
2018. augusztus 09., 13:472018. augusztus 09., 13:47
Leonard Azamfirei tudomása szerint a két egyetem egyesítése a lehető legjobb úton halad: mindössze egy, az oktatási minisztérium működését és felépítését érintő kormányhatározatra van szükség. Amennyiben ez megszületik, a szaktárcának nincs más feladata, mint hogy vegye tudomásul a MOGYE és a Petru Maior egybeolvadását – állítja a nagyobbik egyetem rektora. Saccolása alapján
Azamfirei nem tud arról, hogy a magyar tagozat ellenezné a két felsőfokú tanintézmény egyesítését. „Semmiféle ellenállás a magyar tagozat részéről nincs, mindössze néhány tanügyi káder beszél a többi nevében” – szögezte le a rektor a Punctul című hetilapnak.
A Leonard Azamfirei által állítottakkal szemben a tavasszal meghozott szenátusi döntésen a magyar tagozat egyetlen képviselője sem vett részt, távolmaradással kívánva nyomatékosítani a közösség véleményét.
Később a tanárok és diákok ugyan elzárkóztak a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület utcai tüntetésein való részvételtől, azonban jogi útra terelték az ügyet. Közben a romániai magyar politikai alakulatok, civil és szakmai szervezetek is egyértelművé tették: a magyar oktatás elsorvasztásával járhat a két intézmény fúziója. A számítások szerint az etnikai arányok teljesen eltolódhatnak, a magyarság 15 százalék alá süllyedhet.
A rektor úgy véli, a magyaroknak nem kell aggódniuk, a megerősödött egyetem a továbbiakban is megőrzi multikulturális formáját, mi több, újabb szakágakkal bővül. Azamfirei azonban nem tesz említést arról, hogy
Mint ahogy azok az új szakágak is, amelyek az utóbbi tíz évben kerültek be a MOGYE kínálatába.
Leonard Azamfirei továbbra is kitart korábbi véleménye mellett, miszerint a két egyetem összevonása erősíteni fogja az orvosit. Szerinte a MOGYE-nak megvan minden esélye, hogy a közeljövőben az ország legerősebb orvosi és gyógyszerészeti egyetemévé váljon.
A jelenlegi állás szerint a marosvásárhelyi egyetem mindössze B kategóriás felsőfokú oktatási intézménynek számít. A román diákság körében is főként azért oly népszerű, mert ide sokkal könnyebb bejutni, mint a bukaresti, kolozsvári, nagyszebeni vagy akár nagyváradi egyetemekre.
Fotó: Beliczay László
Azamfirei korábbi helyettese, a magyarellenes hangulat miatt időközben lemondott Szilágyi Tibor szerint azzal, hogy felduzzasztják a diákság létszámát, valóban megnő a központi finanszírozás, azonban az egy főre eső összeg változatlan marad. A volt rektorhelyettes úgy véli,
Lapunk Szilágyi utódjának, Nagy Elődnek, illetve a tagozatvezető Szabó Bélának a véleményére is kíváncsi lett volna, a két professzor azonban elérhetetlennek bizonyult.
Katonai orvosi, immár angolul is
Az ősztől a román mellett angol nyelvű katonai orvosi oktatás is indul. A hadügyminisztérium és az egyetem egyezsége révén húsz helyet hirdettek meg, amelyre a felvételit szeptember 7-én szervezik. Az újabb lépéssel továbbra is csökken a magyar diákok aránya a MOGYE-n.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
1 hozzászólás