
Hét polgárőrség működik Hargita megyében, ebből négy Gyergyószéken. A szárhegyiek évet értékeltek
Fotó: Balázs Katalin
A házalók jelentik a legnagyobb veszélyt lakott területen, gyakran verik át, lopják meg főleg az egyedül élő, idős embereket – mutattak rá egyebek mellett a gyergyószárhegyi polgárőrök hétvégén tartott évértékelőjükön.
2018. december 17., 13:032018. december 17., 13:03
2018. december 17., 13:302018. december 17., 13:30
A Gyergyószárhegyi Polgárőrség hétvégén tartotta évértékelő találkozóját, amelyen a szárhegyi rendőrőrs képviselői és a helyi polgármester is jelen volt. Munkájuk ugyanis elválaszthatatlan egymástól,
Danguly Ervin, Szárhegy polgármestere elmondta, céljuk a tenni akaró civilek támogatása. Katona Tibor, a polgárőrök vezetője közölte, harminc körüli azon szárhegyiek száma, akik aktív polgárőröknek tekinthetőek, rendszeresen járőröznek, a megszólításra igent mondanak.
Fotó: Balázs Katalin
A 2016 decemberében létrejött polgárőrségnek
A segélykérő hívások között volt olyan, ami a faluban járó házalókra hívta fel a figyelmet, de jelentettek kerékpár- és telefonlopást is számukra.

A polgárőrség – mint önkéntes alapon működő, a közbiztonság fenntartását célzó civil szerveződés – hungarikum: Magyarországon már hagyománya van, Székelyföldön viszont csupán az elmúlt néhány évben kezdődött meg az „építkezés”. Ezt karolta fel 2018-ban az anyaországi szakmai szervezet.
A házalók jelentik a legnagyobb veszélyt lakott területen, gyakran verik át, lopják meg főleg az egyedül élő, idős embereket. Az ő számonkérésük körültekintéssel kell történjen, hívta fel a figyelmet a polgármester, elmondva: egy alkalommal igehirdetőket tanácsoltak el Szárhegyről, aminek következtében az illetékes minisztériumnál jelentették fel őket a szabad valláshirdetésben való akadályozás miatt.
A riasztások mellet a község területén
A rejtekből való káposztáskert-pásztázás eredménye, hogy három nagyobb lopást sikerült meggátolniuk. Emellett a községi rendezvények biztonságát is felügyelték felkéréseknek téve eleget.
Fotó: Balázs Katalin
Mivel jelenléte a polgárőr fegyvere, nagy ajándéknak számít a magyarországi Országos Polgárőr Szövetség adománya, a nemrég kapott „egyenruha”, melynek része két nyelven feliratozott galléros cérnaing, láthatósági mellény, sapka, kitűzőtartó. Az adomány része két pár távbeszélő-készülék is, melyek sík területen tíz kilométeres hatósugarúak. Mindezek mellett könnyíti majd a munkájukat az is, hogy a községben felszerelt kamerarendszer engedélyeztetése megtörtént, hamarosan működésbe helyezik.
Ez a lehetőség megkönnyíti a rendbontók azonosítását, célirányosabbá teszi járőrözést és költségcsökkentő is, hiszen minden polgárőr saját autójával járőrözik. A polgárőrök már gyűjtik a pénzt, hogy egy megfelelő autót is vásárolhassanak.
Az ország területének jelentős részére érvényes, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a havazás miatt.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este azt nyilatkozta, bízik benne, hogy január 16-i ülésén az alkotmánybíróság dönteni fog a bírák és ügyészek különnyugdíját szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
Az idei tél legalacsonyabb hőmérsékletét mérték vasárnapra virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban mínusz 17,2 Celsius-fokig hűlt a levegő.
Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.
A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.
Az elmúlt 24 órában 83 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 85 embernek nyújtottak segítséget -– tájékoztatott szombaton a Salvamont.
A román légierő egyik C-27J Spartan típusú repülőgépe szállítja Svájcból Párizsba a Crans-Montanában történt újévi tűzeset hat sérültjét.
Az új év első napjai meghozták a rég várt havazást Romániában, Székelyföld legnagyobb részét is hótakaró borította be szombat reggelre. A legjelentősebb hóréteg Gyergyó- és Marosszéken rakódott le.
A következő napokra érvényes, csapadékra, havazásra, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kedvezőtlen időjárás miatt megszakadt az áramszolgáltatás Szováta és Korond környékén szombat reggel. Több mint 7 ezer háztartás maradt villany nélkül.
szóljon hozzá!