
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Közel egy éve üzemelték be a gyimesbükki tejcsarnokot. Fenntartását ugyan a tej piaci árának csökkenése megnehezítette, de így is jól működik, egyre több gazda viszi a tehéntejet a létesítménybe.
2023. augusztus 13., 17:352023. augusztus 13., 17:35
Olteán Péter, Gyimesbükk polgármestere érdeklődésünkre elmondta, kétnaponta 2200–2400 liter tejet gyűjtenek be a község tejcsarnokában. A létesítményt tavaly nyáron indították el, napi 1600 literes maximális kapacitással.

A gyimesvölgyi szarvasmarhatartó gazdák bizalmára és csatlakozására van szükség ahhoz, hogy kifizetődően működhessen a nemrég megvalósul gyimesbükki tejcsarnok, amelynek kapacitása napi 1600 liter tej.
Arról érdeklődtünk, hogy az elmúlt egy évben mennyire vált be a tejbegyűjtő, milyenek a tapasztalatok.
– osztotta meg a tapasztaltakat a községvezető.
Korábban a Gyimesvölgyi Bio Egyesület, a tejcsarnok működtetője azon dolgozott, hogy megszerezzék a biotej-minősítést, hiszen úgy magasabb áron értékesíthetnék a tehéntejet. Csakhogy az eljárással leálltak, mert aki elindította, és szívén viselte az ügyet, az lebetegedett, így egyelőre nincs előrelépés a minősítés megszerzésének ügyében. Holott egy évvel ezelőtt Farkas Tibor, a 220 gazdát tömörítő Gyimesvölgyi Bio Egyesület részéről arról beszélt, hogy
A tej árának csökkenése országosan nehézséget okozott a gazdáknak, erről a Krónika is beszámolt tavaly.

Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) májusi adatai szerint egyébként országosan, a tavaly májusi adatokhoz képest idén májusban 12,7 százalékkal több tehéntejet gyűjtöttek be a gazdáktól a tejbegyűjtő központok és tejfeldolgozó egységek. 2022. májusában több mint 106 ezer tonna tehéntejet gyűjtöttek be a gazdáktól, idén májusban viszont a begyűjtött mennyiség meghaladta a 120 ezer tonnát.
Elkezdődött hétfőn az óvodai beiratkozások első szakasza.
Medvék jelenlétére figyelmeztetett a Ro-Alert riasztórendszer hétfőre virradóra több udvarhelyszéki és gyergyószéki településen – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
A határrendészek és a hegyimentők megmentettek vasárnap egy ukrán fiatalembert, aki a Máramarosi-havasokon keresztül lépte át a határt, és bevallása szerint egy hétig bolyongott a hegyekben.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
szóljon hozzá!