
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Közel egy éve üzemelték be a gyimesbükki tejcsarnokot. Fenntartását ugyan a tej piaci árának csökkenése megnehezítette, de így is jól működik, egyre több gazda viszi a tehéntejet a létesítménybe.
2023. augusztus 13., 17:352023. augusztus 13., 17:35
Olteán Péter, Gyimesbükk polgármestere érdeklődésünkre elmondta, kétnaponta 2200–2400 liter tejet gyűjtenek be a község tejcsarnokában. A létesítményt tavaly nyáron indították el, napi 1600 literes maximális kapacitással.

A gyimesvölgyi szarvasmarhatartó gazdák bizalmára és csatlakozására van szükség ahhoz, hogy kifizetődően működhessen a nemrég megvalósul gyimesbükki tejcsarnok, amelynek kapacitása napi 1600 liter tej.
Arról érdeklődtünk, hogy az elmúlt egy évben mennyire vált be a tejbegyűjtő, milyenek a tapasztalatok.
– osztotta meg a tapasztaltakat a községvezető.
Korábban a Gyimesvölgyi Bio Egyesület, a tejcsarnok működtetője azon dolgozott, hogy megszerezzék a biotej-minősítést, hiszen úgy magasabb áron értékesíthetnék a tehéntejet. Csakhogy az eljárással leálltak, mert aki elindította, és szívén viselte az ügyet, az lebetegedett, így egyelőre nincs előrelépés a minősítés megszerzésének ügyében. Holott egy évvel ezelőtt Farkas Tibor, a 220 gazdát tömörítő Gyimesvölgyi Bio Egyesület részéről arról beszélt, hogy
A tej árának csökkenése országosan nehézséget okozott a gazdáknak, erről a Krónika is beszámolt tavaly.

Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.
Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) májusi adatai szerint egyébként országosan, a tavaly májusi adatokhoz képest idén májusban 12,7 százalékkal több tehéntejet gyűjtöttek be a gazdáktól a tejbegyűjtő központok és tejfeldolgozó egységek. 2022. májusában több mint 106 ezer tonna tehéntejet gyűjtöttek be a gazdáktól, idén májusban viszont a begyűjtött mennyiség meghaladta a 120 ezer tonnát.
Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.
Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.
Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.
Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.
Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.
Nőtt a környezetvédelmi szabálysértések száma, és egy hónappal az év vége előtt a környezetőrség által kirótt pénzbírságok összege is meghaladta már a 2024-es értéket Hargita megyében. A leggyakoribb kihágásért 1,5 millió lejre bírságolt a hatóság.
Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.
Csíkszereda költségvetésébe foglalták a 30 millió lejes kincstári hitelt, és elfogadták az Akác utcába tervezett elektromos töltőállomás felépítésének megvalósíthatósági tanulmányát – rendkívüli ülést tartott az önkormányzati képviselő-testület.
Két sepsiszentgyörgyi lakossági fórum után már körvonalazódnak a város fontosabb problémái: például a parkolók hiánya és az okoskukák használata. De feladták a leckét az RMDSZ-képviselőknek a résztvevők, „megostromolták” őket a megoldandó problémákkal.
szóljon hozzá!