Hirdetés
Hirdetés

A pánik az immunrendszernek is árt – ne tegyük

Fertőtlenítés közélelmezési egységben. Pánikra nincs szükség, de higiéniára igen •  Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Fertőtlenítés közélelmezési egységben. Pánikra nincs szükség, de higiéniára igen

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Hargita megyében nincs karanténban senki, azaz nincsenek külföldi, vörös veszélyességi zónából hazatért személyek, nincs koronavírusos beteg sem, de olyan sem, akitől mintát kellett volna venni koronavírusteszt céljából – oszlatta el lapunknak a megyében szárnyra kelt pletykákat a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.

Széchely István

2020. március 12., 20:572020. március 12., 20:57

Nincs egyetlen koronavírusos beteg sem Hargita megyében, a hasonló híresztelések csak „mesék”, nem is érti, hogy kinek érdeke a rémhírkeltés. Feltételezése szerint egy-egy egészségügyi intézményből a nem szakszemélyzet, azaz a kiszolgálószemélyzet egyes tagjaitól származhatnak olyan híresztelések, amelyek általuk hallott, de meg nem értett információk alapján kelnek szárnyra – mondta el lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője csütörtökön kora délután.

„Abban a pillanatban, hogy pozitívvá válik egy eset, járványtani szempontból fontos, hogy tájékoztassuk a lakosságot, hogy mindenki tudja, mire számíthat. Tehát nem állna senkinek érdekében eltitkolni, ha lenne ilyen eset” – fogalmazott. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy

Hirdetés

koronavírus-gyanús eset sincs a megyében, azaz senkitől sem kellett még koronavírus-tesztre szánt mintát venni csütörtök délutánig.

Amúgy a gyanúval nincs értelme foglalkozni, mint ahogyan értelmetlen lenne kitérni erre a nyilvános bejelentésekben is, mert utólag már senkit nem érdekel, hogy az tényleg beigazolódott-e vagy sem – magyarázta a népegészségügyi igazgatóság vezetője.

korábban írtuk

Koronavírus-terjedés: a második szintben vagyunk, a kérdés, hogy meddig
Koronavírus-terjedés: a második szintben vagyunk, a kérdés, hogy meddig

Csütörtöktől tilos megtartani a száz főnél népesebb beltéri rendezvényeket, a 99 főnél nagyobb személyzettel rendelkező közintézményekben bevezetik a szakaszos munkaprogramkezdést és -befejezést, de ez a megyeközpontok és a főváros magánvállalatainak is ajánlott. Újabb járványmegelőzési óvintézkedések.

Ugyancsak a kósza híreket cáfolandó Tar Gyöngyi elmondta azt is, hogy intézményesített

karanténban sincs senki Hargita megyében,

azaz nincsenek a koronavírus által érintett vörös zónákból hazatért személyek sem a megyében. Kéthetes lakhelyi elkülönítés alatt állók vannak, de számuk nem nagy.

Kérdésünkre ugyanakkor azt is elmondta, hogy a héten egy-két megalapozott bejelentést kapott az intézmény olyan külföldről hazatért személyekről, akiknek kéthetes lakhelyi elkülönítésbe kellett volna vonulniuk, de ezt nem tették meg. Ezeket az ügyeket gyorsan megoldották – közölte Tar Gyöngyi. Elmondta viszont azt is, hogy sok, hallomásból szerzett információkból származó, megalapozatlan bejelentés is érkezik a megyei népegészségügyi igazgatósághoz.

Idézet
Amikor kimegyünk és ellenőrizzük, kiderül, hogy a fele sem igaz a történeteknek.

Volt például olyan, hogy valaki még tavaly októberben járt Olaszországban, de az illetőről azt a lakossági bejelentést kapta a népegészségügyi igazgatóság, hogy frissen tért haza Olaszországból, és összeesett az udvaron – említett egy példát Tar Gyöngyi.

Tar Gyöngyi azt tanácsolja, tegyünk meg mindent azért, hogy közvetlen környezetünkben ne terjedjen el a vírus •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Tar Gyöngyi azt tanácsolja, tegyünk meg mindent azért, hogy közvetlen környezetünkben ne terjedjen el a vírus

Fotó: Gábos Albin

Arra kéri a lakosságot, ha konkrét esetről van tudomásuk, a megyei népegészségügyi igazgatóság epidem@aspharghita.ro e-mail-címére küldjenek bejelentést, megadva annak az illetőnek az azonosító adatait, akiről a bejelentést teszik, valamint saját azonosító adataikat is.

Ne pánikoljanak, ugyanis azzal saját maguknak is ártanak, hiszen a fokozott stressz az immunrendszernek is árt, viszont maximális szolidaritással és empátiával kezeljék a helyzetet,

tegyenek meg mindent azért, hogy közvetlen környezetükben – család, munkahely, szomszédság – ne terjedjen el a vírus, segítsék ebben embertársaikat is, és szigorúan tartsák be a higiéniai szabályokat – tanácsolta Tar Gyöngyi a lakosságnak.

Vörös és sárga zónák

Mégsem minősítették át vörös zónává a román hatóságok a spanyol főváros, Madrid környékét, illetve Franciaország északkeleti részét, mint ahogyan az elhangzott a belügyminisztérium alárendeltségében működő központi katasztrófavédelmi bizottság vezetője, Raed Arafat belügyi államtitkár, illetve Nelu Tătaru egészségügyi államtitkár által megtartott szerdai bukaresti sajtótájékoztatón. A Digi24 azt közölte, hogy a Stratégiai Kommunikációs Bizottság pontosítása szerint

nem történt olyan döntés, amelynek értelmében Spanyolország, Franciaország, illetve Németország egyes területei bekerültek volna a vörös zónák közé.

Az Országos Népegészségügyi Igazgatóság március 10-én frissítette a koronavírus veszélye által érintett területek listáját, eszerint vörös zónának minősül – és az ott megfordult, Romániába érkező utasok esetében azonnali karantént von maga után – Kína Hupej tartománya, egész Olaszország, Dél-Korea Daegu nevű városa és Cheongdo nevű megyéje.

korábban írtuk

WHO: világjárvány szintjére lépett a koronavírus
WHO: világjárvány szintjére lépett a koronavírus

Világjárvány szintjére lépett a Covid-19 vírusfertőzés - jelentette be Tedrosz Adamon Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szerdán Genfben.

A sárga zónák valamelyikéből hazatértek 14 napos lakhelyi elkülönítésre kerülnek, ezek közé tartozik – az említett tartományon kívül – Kína teljes területe, Irán, Dél-Korea felsorolt térségein kívül az ország teljes területe, valamint Németország Észak-Rajna-Vesztfália tartománya. Az Országos Népegészségügyi Igazgatóság ugyanakkor javasolja a koronavírusteszt elvégzését azok esetében, akik az elmúlt 14 napban Spanyolországban, Franciaországban vagy Németországban jártak és valamilyen légúti megbetegedés tüneteit hordozzák.

A Stratégiai Kommunikációs Bizottság szerint csütörtök délutánig 50 koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 1556-an vannak intézményesített karanténban, és 13 646-an lakhelyi elkülönítés alatt. A járványügyi előírások megszegése miatt csütörtökig huszonegy esetben indult bűnügyi kivizsgálás, hamis információk közlésének gyanúja miatt pedig két esetben. Csütörtök reggel nyolc órától járványmegelőzési intézkedésként lezárták a Románia és Szerbia közötti határátkelőket.

Mint ismert, szerdán világjárvánnyá nyilvánította a koronavírust az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés