Hirdetés
Hirdetés

A pánik az immunrendszernek is árt – ne tegyük

Fertőtlenítés közélelmezési egységben. Pánikra nincs szükség, de higiéniára igen •  Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Fertőtlenítés közélelmezési egységben. Pánikra nincs szükség, de higiéniára igen

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Hargita megyében nincs karanténban senki, azaz nincsenek külföldi, vörös veszélyességi zónából hazatért személyek, nincs koronavírusos beteg sem, de olyan sem, akitől mintát kellett volna venni koronavírusteszt céljából – oszlatta el lapunknak a megyében szárnyra kelt pletykákat a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.

Széchely István

2020. március 12., 20:572020. március 12., 20:57

Nincs egyetlen koronavírusos beteg sem Hargita megyében, a hasonló híresztelések csak „mesék”, nem is érti, hogy kinek érdeke a rémhírkeltés. Feltételezése szerint egy-egy egészségügyi intézményből a nem szakszemélyzet, azaz a kiszolgálószemélyzet egyes tagjaitól származhatnak olyan híresztelések, amelyek általuk hallott, de meg nem értett információk alapján kelnek szárnyra – mondta el lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője csütörtökön kora délután.

„Abban a pillanatban, hogy pozitívvá válik egy eset, járványtani szempontból fontos, hogy tájékoztassuk a lakosságot, hogy mindenki tudja, mire számíthat. Tehát nem állna senkinek érdekében eltitkolni, ha lenne ilyen eset” – fogalmazott. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy

Hirdetés

koronavírus-gyanús eset sincs a megyében, azaz senkitől sem kellett még koronavírus-tesztre szánt mintát venni csütörtök délutánig.

Amúgy a gyanúval nincs értelme foglalkozni, mint ahogyan értelmetlen lenne kitérni erre a nyilvános bejelentésekben is, mert utólag már senkit nem érdekel, hogy az tényleg beigazolódott-e vagy sem – magyarázta a népegészségügyi igazgatóság vezetője.

korábban írtuk

Koronavírus-terjedés: a második szintben vagyunk, a kérdés, hogy meddig
Koronavírus-terjedés: a második szintben vagyunk, a kérdés, hogy meddig

Csütörtöktől tilos megtartani a száz főnél népesebb beltéri rendezvényeket, a 99 főnél nagyobb személyzettel rendelkező közintézményekben bevezetik a szakaszos munkaprogramkezdést és -befejezést, de ez a megyeközpontok és a főváros magánvállalatainak is ajánlott. Újabb járványmegelőzési óvintézkedések.

Ugyancsak a kósza híreket cáfolandó Tar Gyöngyi elmondta azt is, hogy intézményesített

karanténban sincs senki Hargita megyében,

azaz nincsenek a koronavírus által érintett vörös zónákból hazatért személyek sem a megyében. Kéthetes lakhelyi elkülönítés alatt állók vannak, de számuk nem nagy.

Kérdésünkre ugyanakkor azt is elmondta, hogy a héten egy-két megalapozott bejelentést kapott az intézmény olyan külföldről hazatért személyekről, akiknek kéthetes lakhelyi elkülönítésbe kellett volna vonulniuk, de ezt nem tették meg. Ezeket az ügyeket gyorsan megoldották – közölte Tar Gyöngyi. Elmondta viszont azt is, hogy sok, hallomásból szerzett információkból származó, megalapozatlan bejelentés is érkezik a megyei népegészségügyi igazgatósághoz.

Idézet
Amikor kimegyünk és ellenőrizzük, kiderül, hogy a fele sem igaz a történeteknek.

Volt például olyan, hogy valaki még tavaly októberben járt Olaszországban, de az illetőről azt a lakossági bejelentést kapta a népegészségügyi igazgatóság, hogy frissen tért haza Olaszországból, és összeesett az udvaron – említett egy példát Tar Gyöngyi.

Tar Gyöngyi azt tanácsolja, tegyünk meg mindent azért, hogy közvetlen környezetünkben ne terjedjen el a vírus •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Tar Gyöngyi azt tanácsolja, tegyünk meg mindent azért, hogy közvetlen környezetünkben ne terjedjen el a vírus

Fotó: Gábos Albin

Arra kéri a lakosságot, ha konkrét esetről van tudomásuk, a megyei népegészségügyi igazgatóság epidem@aspharghita.ro e-mail-címére küldjenek bejelentést, megadva annak az illetőnek az azonosító adatait, akiről a bejelentést teszik, valamint saját azonosító adataikat is.

Ne pánikoljanak, ugyanis azzal saját maguknak is ártanak, hiszen a fokozott stressz az immunrendszernek is árt, viszont maximális szolidaritással és empátiával kezeljék a helyzetet,

tegyenek meg mindent azért, hogy közvetlen környezetükben – család, munkahely, szomszédság – ne terjedjen el a vírus, segítsék ebben embertársaikat is, és szigorúan tartsák be a higiéniai szabályokat – tanácsolta Tar Gyöngyi a lakosságnak.

Vörös és sárga zónák

Mégsem minősítették át vörös zónává a román hatóságok a spanyol főváros, Madrid környékét, illetve Franciaország északkeleti részét, mint ahogyan az elhangzott a belügyminisztérium alárendeltségében működő központi katasztrófavédelmi bizottság vezetője, Raed Arafat belügyi államtitkár, illetve Nelu Tătaru egészségügyi államtitkár által megtartott szerdai bukaresti sajtótájékoztatón. A Digi24 azt közölte, hogy a Stratégiai Kommunikációs Bizottság pontosítása szerint

nem történt olyan döntés, amelynek értelmében Spanyolország, Franciaország, illetve Németország egyes területei bekerültek volna a vörös zónák közé.

Az Országos Népegészségügyi Igazgatóság március 10-én frissítette a koronavírus veszélye által érintett területek listáját, eszerint vörös zónának minősül – és az ott megfordult, Romániába érkező utasok esetében azonnali karantént von maga után – Kína Hupej tartománya, egész Olaszország, Dél-Korea Daegu nevű városa és Cheongdo nevű megyéje.

korábban írtuk

WHO: világjárvány szintjére lépett a koronavírus
WHO: világjárvány szintjére lépett a koronavírus

Világjárvány szintjére lépett a Covid-19 vírusfertőzés - jelentette be Tedrosz Adamon Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szerdán Genfben.

A sárga zónák valamelyikéből hazatértek 14 napos lakhelyi elkülönítésre kerülnek, ezek közé tartozik – az említett tartományon kívül – Kína teljes területe, Irán, Dél-Korea felsorolt térségein kívül az ország teljes területe, valamint Németország Észak-Rajna-Vesztfália tartománya. Az Országos Népegészségügyi Igazgatóság ugyanakkor javasolja a koronavírusteszt elvégzését azok esetében, akik az elmúlt 14 napban Spanyolországban, Franciaországban vagy Németországban jártak és valamilyen légúti megbetegedés tüneteit hordozzák.

A Stratégiai Kommunikációs Bizottság szerint csütörtök délutánig 50 koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 1556-an vannak intézményesített karanténban, és 13 646-an lakhelyi elkülönítés alatt. A járványügyi előírások megszegése miatt csütörtökig huszonegy esetben indult bűnügyi kivizsgálás, hamis információk közlésének gyanúja miatt pedig két esetben. Csütörtök reggel nyolc órától járványmegelőzési intézkedésként lezárták a Románia és Szerbia közötti határátkelőket.

Mint ismert, szerdán világjárvánnyá nyilvánította a koronavírust az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak

Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak
2026. június 25., csütörtök

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen

Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen
2026. június 25., csütörtök

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében

Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Mikor lesz vége az utcafelújításoknak Székelyudvarhelyen?

Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.

Mikor lesz vége az utcafelújításoknak Székelyudvarhelyen?
2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
Hirdetés