
Fertőtlenítés közélelmezési egységben. Pánikra nincs szükség, de higiéniára igen
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Hargita megyében nincs karanténban senki, azaz nincsenek külföldi, vörös veszélyességi zónából hazatért személyek, nincs koronavírusos beteg sem, de olyan sem, akitől mintát kellett volna venni koronavírusteszt céljából – oszlatta el lapunknak a megyében szárnyra kelt pletykákat a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
2020. március 12., 20:572020. március 12., 20:57
Nincs egyetlen koronavírusos beteg sem Hargita megyében, a hasonló híresztelések csak „mesék”, nem is érti, hogy kinek érdeke a rémhírkeltés. Feltételezése szerint egy-egy egészségügyi intézményből a nem szakszemélyzet, azaz a kiszolgálószemélyzet egyes tagjaitól származhatnak olyan híresztelések, amelyek általuk hallott, de meg nem értett információk alapján kelnek szárnyra – mondta el lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője csütörtökön kora délután.
„Abban a pillanatban, hogy pozitívvá válik egy eset, járványtani szempontból fontos, hogy tájékoztassuk a lakosságot, hogy mindenki tudja, mire számíthat. Tehát nem állna senkinek érdekében eltitkolni, ha lenne ilyen eset” – fogalmazott. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy
Amúgy a gyanúval nincs értelme foglalkozni, mint ahogyan értelmetlen lenne kitérni erre a nyilvános bejelentésekben is, mert utólag már senkit nem érdekel, hogy az tényleg beigazolódott-e vagy sem – magyarázta a népegészségügyi igazgatóság vezetője.

Csütörtöktől tilos megtartani a száz főnél népesebb beltéri rendezvényeket, a 99 főnél nagyobb személyzettel rendelkező közintézményekben bevezetik a szakaszos munkaprogramkezdést és -befejezést, de ez a megyeközpontok és a főváros magánvállalatainak is ajánlott. Újabb járványmegelőzési óvintézkedések.
Ugyancsak a kósza híreket cáfolandó Tar Gyöngyi elmondta azt is, hogy intézményesített
azaz nincsenek a koronavírus által érintett vörös zónákból hazatért személyek sem a megyében. Kéthetes lakhelyi elkülönítés alatt állók vannak, de számuk nem nagy.
Kérdésünkre ugyanakkor azt is elmondta, hogy a héten egy-két megalapozott bejelentést kapott az intézmény olyan külföldről hazatért személyekről, akiknek kéthetes lakhelyi elkülönítésbe kellett volna vonulniuk, de ezt nem tették meg. Ezeket az ügyeket gyorsan megoldották – közölte Tar Gyöngyi. Elmondta viszont azt is, hogy sok, hallomásból szerzett információkból származó, megalapozatlan bejelentés is érkezik a megyei népegészségügyi igazgatósághoz.
Volt például olyan, hogy valaki még tavaly októberben járt Olaszországban, de az illetőről azt a lakossági bejelentést kapta a népegészségügyi igazgatóság, hogy frissen tért haza Olaszországból, és összeesett az udvaron – említett egy példát Tar Gyöngyi.
Tar Gyöngyi azt tanácsolja, tegyünk meg mindent azért, hogy közvetlen környezetünkben ne terjedjen el a vírus
Fotó: Gábos Albin
Arra kéri a lakosságot, ha konkrét esetről van tudomásuk, a megyei népegészségügyi igazgatóság epidem@aspharghita.ro e-mail-címére küldjenek bejelentést, megadva annak az illetőnek az azonosító adatait, akiről a bejelentést teszik, valamint saját azonosító adataikat is.
tegyenek meg mindent azért, hogy közvetlen környezetükben – család, munkahely, szomszédság – ne terjedjen el a vírus, segítsék ebben embertársaikat is, és szigorúan tartsák be a higiéniai szabályokat – tanácsolta Tar Gyöngyi a lakosságnak.
Mégsem minősítették át vörös zónává a román hatóságok a spanyol főváros, Madrid környékét, illetve Franciaország északkeleti részét, mint ahogyan az elhangzott a belügyminisztérium alárendeltségében működő központi katasztrófavédelmi bizottság vezetője, Raed Arafat belügyi államtitkár, illetve Nelu Tătaru egészségügyi államtitkár által megtartott szerdai bukaresti sajtótájékoztatón. A Digi24 azt közölte, hogy a Stratégiai Kommunikációs Bizottság pontosítása szerint
Az Országos Népegészségügyi Igazgatóság március 10-én frissítette a koronavírus veszélye által érintett területek listáját, eszerint vörös zónának minősül – és az ott megfordult, Romániába érkező utasok esetében azonnali karantént von maga után – Kína Hupej tartománya, egész Olaszország, Dél-Korea Daegu nevű városa és Cheongdo nevű megyéje.

Világjárvány szintjére lépett a Covid-19 vírusfertőzés - jelentette be Tedrosz Adamon Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója szerdán Genfben.
A sárga zónák valamelyikéből hazatértek 14 napos lakhelyi elkülönítésre kerülnek, ezek közé tartozik – az említett tartományon kívül – Kína teljes területe, Irán, Dél-Korea felsorolt térségein kívül az ország teljes területe, valamint Németország Észak-Rajna-Vesztfália tartománya. Az Országos Népegészségügyi Igazgatóság ugyanakkor javasolja a koronavírusteszt elvégzését azok esetében, akik az elmúlt 14 napban Spanyolországban, Franciaországban vagy Németországban jártak és valamilyen légúti megbetegedés tüneteit hordozzák.
A Stratégiai Kommunikációs Bizottság szerint csütörtök délutánig 50 koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 1556-an vannak intézményesített karanténban, és 13 646-an lakhelyi elkülönítés alatt. A járványügyi előírások megszegése miatt csütörtökig huszonegy esetben indult bűnügyi kivizsgálás, hamis információk közlésének gyanúja miatt pedig két esetben. Csütörtök reggel nyolc órától járványmegelőzési intézkedésként lezárták a Románia és Szerbia közötti határátkelőket.
Mint ismert, szerdán világjárvánnyá nyilvánította a koronavírust az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
szóljon hozzá!