A hónap elején megszűnt a kollektív munkaszerződésük, és újat még nem kötöttek velük, miközben a bérek alacsonyak, a munkakörülmények rosszak– ezért tiltakoznak a postai dolgozók
Fotó: Barabás Ákos
Általános sztrájk kirobbantására készül a postai dolgozók szakszervezete a vállalatnál eluralkodott áldatlan állapotok miatt. Leginkább a kollektív munkaszerződés hiányát kifogásolják, de az alacsony béreket is. Főként a nyugdíjasokra való tekintettel remélik, sikerül elkerülni a tevékenység leállásával járó munkakonfliktust – nyilatkozta a Székelyhonnak az érdekvédelmi tömörülés Hargita megyei vezetője.
2024. február 26., 08:002024. február 26., 08:00
Ha hónap végéig nem tud megállapodni az új kollektív munkaszerződés megkötéséről a postai dolgozók szakszervezete a vállalat vezetőségével, általános sztrájkba lépnek – erről döntött az érdekvédelmi tömörülés.
– tudtuk meg Szabó Istvántól, a postai dolgozók érdekvédelmi tömörülésének Hargita megyei vezetőjétől.
Február elsején lejárt a vállalat alkalmazottai kollektív munkaszerződésének érvényessége, és
– mondta a szakszervezet képviselője, megjegyezve, a munkakörülményekkel kapcsolatos problémák már évek óta megoldásra várnak a vállalatnál.
A postások már tavaly is tiltakoztak, akkor a szakszervezet képviselője azt nyilatkozta lapunknak, hogy
Idén januárban hozzávetőlegesen 5000 lej volt a bruttó átlagbér a Román Postánál, és jelenleg egyetlen alkalmazott sem kap minimálbért – közölte csütörtökön az intézmény vezetősége.
Az ezzel kapcsolatos kérdésünkre Szabó István elmondta, azóta történt egy kisebb béremelés, ám azzal is rosszul járt a postai dolgozók többsége, ugyanis
„Annyira rafinált a posta vezetősége, hogy tavalyelőtt is – tudván előre, hogy országosan meg fogják emelni a minimálbért – verte a mellét, hogy megemeli a béreket. De az emelés csak akkora volt, amennyit a törvény amúgy is előírt.
– fakadt ki a szakszervezet képviselője.
Szabó István nem tudja mire vélni azt sem, hogy a vállalatnak a munkaerő-toborzásra vonatkozó, megújított szabályozása szerint már nem elvárás a román nyelv ismerete – emiatt
A szakszervezet legfőbb követelése a kollektív munkaszerződés megkötése. Ez azért fontos, mert
– mondta. Emellett követelik a munkakörülmények javítását, és természetesen a béremelést is – fűzte hozzá, megjegyezve azonban, hogy sajnos nem sok reményt lát követeléseik maradéktalan teljesülésére.
– magyarázta.
A szakszervezet hétfőn sztrájkőrséget tart a kutatási, innovációs és digitalizációs minisztérium épülete előtt, majd aláírásgyűjtésbe kezdenek az általános sztrájk kirobbantásához.
Mivel azonban ez a postai tevékenység teljes leállásával jár – ami a különböző járandóságok és segélyek kifizetését is érinti –, remélik, ez a lépés elkerülhető lesz.
Elsősorban a nyugdíjasokra való tekintettel bíznak benne, hogy a postai dolgozóknak nem lesz szükségük az általános sztrájkba lépésre – mondta Szabó István.
Elfogadta szerdán a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás feltételeit rögzítő sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden bejelentette, hogy a december 9-i határidőig az elnökválasztáson induló valamennyi jelölt benyújtotta a kampánykiadásairól és -bevételeiről szóló részletes jelentést.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát - derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
December 9-től, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
A Központi Választási Iroda (BEC) pénteken a külföldi szavazóhelyiségekben már zajló szavazás azonnali leállításáról döntött, mert az alkotmánybíróság elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Precedens nélküli döntést hozott pénteken az alkotmánybíróság, és az állami intézményeknek több információval kell szolgálniuk erről, hogy visszanyerjék az állampolgárok bizalmát – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!