A csíkszeredai városházán péntek délután szép számú közönség előtt a magyar nyelvjárásokról, azok szépségeiről tartott érdekfeszítő előadást dr. Péntek János egyetemi tanár (Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár). Az előadóról kiderült: nincs olyan vidéke Erdélynek, ahol a nyelvjárásokat kutatva, valamiféle terepmunkát ne végzett volna, ezáltal óriási tapasztalatra téve szert ezen a téren.
2011. október 29., 15:442011. október 29., 15:44
2011. október 30., 07:542011. október 30., 07:54
Veress Dávid köszönti Péntek János professzort
Minden emberi nyelvre jellemző a változatosság, nincs olyan nyelve a világnak, amelynek ne volna területi, regionális változatossága, ez egy természetes velejárója a nyelvhasználatnak – magyarázta a professzor. Megtudtuk: a magyar nyelv körülbelül a 18. századig nyelvjárásokban élt. Az első bibliafordításaink, az első szövegeink nyelvjárásokban íródtak. Nem volt közös változata a nyelvnek, nem létezett irodalmi nyelv.
Az irodalmi, közös nyelvet tudatosan alakították ki, ezáltal bizonyos értelemben háttérbe szorítva a nyelvjárásokat. A magyar nyelv egyik jellemzője, hogy a nyelvjárások beszélői értik egymást, ellentétben példának okáért a kínai, német vagy olasz nyelvjárásokat beszélőkkel szemben. Az irodalmi nyelv kialakítása során tudatos törekvés volt, hogy a nyelvjárások egyensúlyban jelenjenek meg, annak ellenére, hogy Kazinczy Ferenc (Érsemjén, 1759. október 27. – Széphalom, 1831. augusztus 23.) nyelvjárása jobban rányomja bélyegét –, például, hogy a zárt „ë” hang nem található meg az irodalmi nyelvben.
Péntek János az előadás során bemutatta a tíz mai magyar nyelvjárásterületet: a nyugat-dunántúli, a közép-dunántúli-kisalföldi, a dél-dunántúli, a dél-alföldi, a palóc, a Tisza–Körös, az északkeleti, a mezőségi, a székely és a moldvai régiót. Többek között érdekességként elhangzott: a székely nyelvjárás nyelvileg igazolható történeti kapcsolatot mutat a nyelvterület nyugati régióival, pl. a marosszéki a Pozsony vidékivel, őrségivel, az udvarhelyszéki a dél-baranyaival, szlavóniaival. A moldvai magyarok mind a történelmi Erdély területéről kerültek mostani lakóhelyükre. Az archaikusabb nyelvet beszélő Szeret mentiek nagyon korai időszakban, Erdély vármegyei területéről, a Mezőségről, a többiek sokkal nagyobb tömegben Székelyföldről folyamatosan érkeztek Moldvába.
Az előadó beszélt a térvesztés folyamatáról, a szórványosodásról, a szórványközösségek megszűnéséről. Felhívta a figyelmet, hogy a lakótelepek szórványaiban, a peremek maradványszigetein, vagy a peremen kívül, a moldvai magyarok körében egyre nehezebb a nyelvmegtartás. Megemlítette: 2001–2002-ben 12 millió magyar anyanyelvű élt a Kárpát-medencében, 12 százaléka (1.443.970 fő) Romániában. 53 százalékuk városi, 47 százalékuk hagyományos nyelvjárási környezetben. Fele-fele arányban vannak többségben, illetve kisebbségben saját településükön belül, egynegyedük pedig a kritikus 20 százalék alatti arányban él.
Végezetül Péntek János professzor felhívta a figyelmet, hogy a nyelvi egység fenntartásának feltétele a változatosság felismerése és elismerése. A nyelvnek fontos szerepe van a nemzeti, a nyelvjárásnak a lokális és a regionális identitásban. Bátorítani kell az embereket az anyanyelvük használatára, minden téren, ebben fontos szerepet játszanak a civil mozgalmak – zárta gondolatait a professzor.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat várja azoknak a székelyföldi családoknak a jelentkezését, akik gyerekeikkel a közelmúltban természeti csapásokkal sújtott székelyföldi települések valamelyikén laknak.
Közel 18 millió lejt utal ki a tartalékalapból a kormány sótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek – olvasható az RMDSZ közleményében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy el lehetett volna kerülni az áfaemelést, de ez az intézkedés a kormány hatáskörébe a tartozik.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Nicușor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, „nem lázadásból”, hanem adminisztratív okok miatt nem írta még alá a több bíró és ügyész nyugdíjazásáról szóló rendeleteket, de ezt napokon belül megteszi.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
Két textilhulladék-gyűjtő konténert helyeztek ki Csíkszeredában a közelmúltban – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy ideglenesek a kormány deficitcsökkentő intézkedései.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus hétfőn 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
szóljon hozzá!