Fotó: Visit Maros Facebook-oldala
A vásárhelyi, szovátai és segesvári látványosságok mellett a Maros megyei kastélyokat népszerűsítik a Visit Maros Egyesület szakemberei a hétvégén Budapesten és Bukarestben zajló turisztikai vásárokon. A magyar fővárosban Székelyföldnek külön standja van.
2023. február 24., 16:022023. február 24., 16:02
2023. február 24., 16:052023. február 24., 16:05
Rendhagyó módon idén azonos időben szervezték meg a budapesti és bukaresti turisztikai vásárt, de a Visit Maros mindkét helyre eljutott. Mint Szántó Lóránt, az egyesület új ügyvezető igazgatója a Székelyhonnak elmondta,
így reméli, hogy még több utazni vágyó figyelmét tudják a régióra irányítani.
A Budapesten és Bukarestben is egyaránt hagyományosnak számító Maros megyei célpontok, Marosvásárhely, Szováta, Segesvár, Szászrégen mellett a megyei kastélyokat mutatják be. Mint ismert,
és remélik, hogy előbb-utóbb nálunk is fellendül a kastélyturizmus, mind nagyobb és nagyobb tömegek mutatnak érdeklődést az épített örökség eme gyöngyszemei iránt.
Bukarestbe egy makettet is elvittek, ott egyelőre nyolc kastélyt mutatnak be. Szántó Lóránt szerint a kastélyok ismertetése, az erre épülő körutak szervezése fontos lesz az elkövetkező időszakban, és a Visit Maros összekötő szerepet szeretne biztosítani a turisták és a kastélyok működtetői, a turizmusban érdekelt cégek között.
Nem hiába választotta a kastélyok bemutatást a Visit Maros vezetősége, hiszen a megyében bőven van látnivaló, ha az épített örökséget szeretnénk felfedezni. A Visit Maros honlapja szerint az alábbi helyszínekre érdemes ellátogatni:
erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély,
keresdi Bethlen-kastély,
szászkézdi parasztvár,
gernyeszegi Teleki-kastély,
laposnyai vadászkastély,
görgényszentimrei Rákóczi–Bornemisza-kastély,
marosvécsi Kemény-kastély,
nagyernyei Bálintitt-kastély,
mezőzáhi Ugron-kastély,
radnóti Kornis–Rákóczi–Bethlen-kastély,
kutyfalvi Degenfeld-kastély,
marosszentgyörgyi Máriaffi-kastély,
magyarózdi Perky–Radák-kastély,
héderfájai Barabássy-kúria,
vámosgálfalvi Dániel-kastély,
marosugrai Haller-kastély,
vajdaszentványi Zichy-kastély,
sáromberkei Teleki-kastély,
kelementelki Simén-kúria,
bonyhai Bethlen-kastély.
A királyi tervtől a siketfajdok kiirtásáig
A laposnyai vadászkastélyt I. Ferdinánd román király építtette magának 1923–1926-ban a Curtea de Argeş-i templom restaurálására meghívott Lenui építészmérnök tervei alapján. 1926–29 között a királyi család cseh származású főépítésze, a sinaiai Peleș- és Pelișor-kastélyokat is megépítő Karol Liman kibővítette, 1933-ban nyerte el mai alakját. Ferdinánd király végrendeletileg nagyhercegre hagyományozta, aki 1939-ben testvérének, az 1930 és 1940 között uralkodó II. Károlynak adta. A király évente 10–12 napot töltött itt, többnyire vadászott és sakkozott.
1949-ben államosították, illetve egyes források szerint az állam adósságfelhajtás címén tette rá a kezét (az 1940. november 12-én hatályba lépő 1940. augusztus 30-i 3767. sz. törvényerejű rendelettel zárolták a király vagyonát), állítólag Horthy Miklós is ezért nem tudta megvásárolni, amikor Észak-Erdély visszakerült Magyarországhoz (ezért aztán újat építtetett magának ugyanott). Később formailag a Maros Megyei Turisztikai Hivatal gondnokságába került, ténylegesen a pártnomenklatúra protokollvillája lett, maga Ceaușescu is szeretett itt időzni, vadászni. Többek között Nyikita Szergejevics Hruscsov szovjet első titkár (1953–1964), Todor Zsivkov, a Bolgár Kommunista Párt főtitkára (1954–1989) és Josip Broz Tito jugoszláv államfő (1953–1980) is megfordult itt. Elena Ceaușescu a környékről a siketfajdokat kiirtatta, mert a dürgésük idegesítette...
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
Elmosott egy ideiglenes hidat a nagy mennyiségű víz Palánkán, emiatt három település vált megközelíthetetlenné Bákó megyében.
Jelenleg is dolgoznak a mikóújfalusi ideiglenes híd helyreállításán, amit hétfőn este elsodort az ár. A Kovászna megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a Hatodra vezető átkelőt szerdán nyithatják meg a forgalom előtt, ha az időjárás is engedi.
Demkó Attila, közismert magyarországi biztonságpolitikai szakértő tart előadást Háború Ukrajnában címmel június 1-jén Csíkszeredában.
Harmadfokú (vörös jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 11 megye folyóira.
Medve kóborol Csíkszeredában, a Hajnal utcában, a lakókat Ro-Alert üzenetben értesítették a hatóságiak.
Nyárádszeredában is készültségben vannak, figyelik a Nyárád vízszintjét és tájékoztatják a lakosságot.
szóljon hozzá!