A második világháborúban, az Úzvölgyében tanúsított helytállásáért a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki március 15-én Kovács Aladár felsősófalvi veterán honvédet, aki hétfőn vehette át az elismerést.
2020. augusztus 17., 21:202020. augusztus 17., 21:20
2020. augusztus 19., 15:342020. augusztus 19., 15:34
Fotó: Erdély Bálint Előd
A második világháborúban, az Úzvölgyében tanúsított helytállásáért a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki március 15-én Kovács Aladár felsősófalvi veterán honvédet, aki hétfőn vehette át az elismerést.
2020. augusztus 17., 21:202020. augusztus 17., 21:20
2020. augusztus 19., 15:342020. augusztus 19., 15:34
Fotó: Erdély Bálint Előd
Áder János, Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntette ki Kovács Aladár felsősófalvi veterán honvédet, aki a második világháború harcainak idején az Úzvölgyében tanúsított helytállásával érdemelte ki a rangos elismerést. A kitüntetést a járványügyi helyzet miatt nem adhatták át a Nemzeti Összetartozás Évében (2020) március 15-én, így ez szerdán történt meg a felsősófalvi református templom kertjében.
– fogalmazott Farkas Balázs, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mint mondta,
Szavai után átadta az érdemrendet Kovács Aladárnak, aki meghatódva vette kézhez és köszönetet mondott érte.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, a kitüntetés felterjesztője közölte, hisz benne, hogy Kovács Aladár és bajtársai úzvölgyi erőfeszítései nem merülnek feledésbe. Emlékeztetett, jelenleg is vita van folyamatban a helyszínnel kapcsolatban, de reméli, hogy ebből győztesként kerül ki a magyarság. „Az önök kiállása példaértékű mindannyiunk számára, hogy a magyarság érdekében néha nem csak szóval, hanem a testi épségünk árán is ott kell lennünk a harcmezőn” – így Borboly. Reményét fejezte ki, hogy a felnövekvő nemzedék is emlékezhet hőseinkre az Úzvölgyében.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Antal Lóránt szenátor méltatása mellett, a nemrég történt úzvölgyi eseményekre célozva hangsúlyozta,
„A teljes államhatalom bebizonyította azt, hogy papokat és magyar emberek által megválasztott magyar tisztségviselőket köp le” – jegyezte meg a hasonló meghurcolásokat összegezve. Ezeket pedig szerinte nem szabad elfelejteni – politikai csatározásokkal, érdekképviselettel kell dolgozni a helyzet javításán.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Örömét fejezte ki Bokor Sándor parajdi polgármester, hogy 76 év után végre megkapta a méltó tiszteletet az egykori honvéd. Köszönetét fejezte ki az ő és a társai áldozatáért. Szomorúan jegyezte meg ugyanakkor, hogy míg Magyarország ennyi év után is gondját viseli a csataterek hőseinek, addig a román állam ennek az ellenkezőjét teszi, és lerohanják az úzvölgyi temetőt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szász Tibor András, helyi református lelkész szép ünnepnek nevezte a mostanit, ugyanakkor visszagondolt arra, hogy 38 éves szolgálata alatt 300 veteránt temetett el. Éppen ezért számtalan történetet hordoz magával, amelyek nincsenek a történelemkönyvekben, de Isten előtt nem maradnak titokban.
A laudációban elhangzott,
Végül a harcok során golyószilánk sebesítette meg, majd ezután hazatért szülőfalujába és családot alapított. Az esemény a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kovács Aladár 2019. augusztus 26-án, a II. világháború úzvölgyi csatájának 75. évfordulójára emlékezve a helyszínen
Fotó: Pinti Attila
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
1 hozzászólás