A második világháborúban, az Úzvölgyében tanúsított helytállásáért a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki március 15-én Kovács Aladár felsősófalvi veterán honvédet, aki hétfőn vehette át az elismerést.
2020. augusztus 17., 21:202020. augusztus 17., 21:20
2020. augusztus 19., 15:342020. augusztus 19., 15:34
Fotó: Erdély Bálint Előd
A második világháborúban, az Úzvölgyében tanúsított helytállásáért a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki március 15-én Kovács Aladár felsősófalvi veterán honvédet, aki hétfőn vehette át az elismerést.
2020. augusztus 17., 21:202020. augusztus 17., 21:20
2020. augusztus 19., 15:342020. augusztus 19., 15:34
Fotó: Erdély Bálint Előd
Áder János, Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntette ki Kovács Aladár felsősófalvi veterán honvédet, aki a második világháború harcainak idején az Úzvölgyében tanúsított helytállásával érdemelte ki a rangos elismerést. A kitüntetést a járványügyi helyzet miatt nem adhatták át a Nemzeti Összetartozás Évében (2020) március 15-én, így ez szerdán történt meg a felsősófalvi református templom kertjében.
– fogalmazott Farkas Balázs, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mint mondta,
Szavai után átadta az érdemrendet Kovács Aladárnak, aki meghatódva vette kézhez és köszönetet mondott érte.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, a kitüntetés felterjesztője közölte, hisz benne, hogy Kovács Aladár és bajtársai úzvölgyi erőfeszítései nem merülnek feledésbe. Emlékeztetett, jelenleg is vita van folyamatban a helyszínnel kapcsolatban, de reméli, hogy ebből győztesként kerül ki a magyarság. „Az önök kiállása példaértékű mindannyiunk számára, hogy a magyarság érdekében néha nem csak szóval, hanem a testi épségünk árán is ott kell lennünk a harcmezőn” – így Borboly. Reményét fejezte ki, hogy a felnövekvő nemzedék is emlékezhet hőseinkre az Úzvölgyében.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Antal Lóránt szenátor méltatása mellett, a nemrég történt úzvölgyi eseményekre célozva hangsúlyozta,
„A teljes államhatalom bebizonyította azt, hogy papokat és magyar emberek által megválasztott magyar tisztségviselőket köp le” – jegyezte meg a hasonló meghurcolásokat összegezve. Ezeket pedig szerinte nem szabad elfelejteni – politikai csatározásokkal, érdekképviselettel kell dolgozni a helyzet javításán.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Örömét fejezte ki Bokor Sándor parajdi polgármester, hogy 76 év után végre megkapta a méltó tiszteletet az egykori honvéd. Köszönetét fejezte ki az ő és a társai áldozatáért. Szomorúan jegyezte meg ugyanakkor, hogy míg Magyarország ennyi év után is gondját viseli a csataterek hőseinek, addig a román állam ennek az ellenkezőjét teszi, és lerohanják az úzvölgyi temetőt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szász Tibor András, helyi református lelkész szép ünnepnek nevezte a mostanit, ugyanakkor visszagondolt arra, hogy 38 éves szolgálata alatt 300 veteránt temetett el. Éppen ezért számtalan történetet hordoz magával, amelyek nincsenek a történelemkönyvekben, de Isten előtt nem maradnak titokban.
A laudációban elhangzott,
Végül a harcok során golyószilánk sebesítette meg, majd ezután hazatért szülőfalujába és családot alapított. Az esemény a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kovács Aladár 2019. augusztus 26-án, a II. világháború úzvölgyi csatájának 75. évfordulójára emlékezve a helyszínen
Fotó: Pinti Attila
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
1 hozzászólás