
Új járatok indulhatnak a marosvásárhelyi repülőtérről
Fotó: Haáz Vince
Új repülőgépjáratok beindításához nyújt segítséget a marosvásárhelyi önkormányzat – döntötte el a képviselő-testület a novemberi soros tanácsülésen csütörtökön. A választott képviselők némi egyeztetés után megszavazták, hogy ha az Európai Bizottság és a Versenytanács beleegyezik, összesen 2 millió lejes (400 ezer eurós) támogatást ajánlanak fel a légitársaságoknak.
2021. november 25., 20:062021. november 25., 20:06
A marosvásárhelyi soros tanácsülés egyik legérdekesebb pontja a légitársaságoknak nyújtott támogatás volt. A tanácsosok elé került tervezetből kiderült, hogy míg 2019 januárja és szeptembere között a marosvásárhelyi reptérnek 129 600 utasa volt, 2020 ugyanezen időszakában mindössze 77 687, míg idén már csak 64 012.
Mivel a koronavírus-járvány miatti utasszámcsökkenés nemcsak a marosvásárhelyi repteret érintette, hanem világszerte gondot okozott, lehetőség nyílt támogatási intézkedések foganatosítására. Elsőként a marosvásárhelyi reptér tulajdonosa, a Maros megyei tanács döntötte el, hogy támogatási alapot hoz létre, meghirdetve, hogy hozzájárul azon légitársaságok költségeihez, amelyek új járatokat indítanának. 1,15 millió eurós alapot hozott létre a megyei önkormányzat, és ebből két társaságot fog támogatni, akik jelentkeztek a kiírt pályázatra. Ennek köszönhetően december közepétől Párizsba, Londonba és Milánóba is el lehet jutni repülővel Marosvásárhelyről.
A megyei képviselők után a marosvásárhelyi tanácsosok kellett szavazzanak a légitársaságoknak nyújtott összegről. A helyi tanácsosok véleménye viszont némiképp megoszlott a támogatást illetően. A Szabad Emberek Pártjának tanácsosa, Pápai László szerint
és a helyszín is megfelelő, mivel autópálya és vasúti összeköttetés is van a reptér mellett. Pápai véleménye szerint ezen támogatási intézkedések nem fognak tartósan utaslétszám-növekedéshez vezetni. Elhangzott, hogy nem a turisták jegyébe kellene belepótoljon a város, hanem olyan vonzóvá kellene alakuljon, hogy mindenki szívesen és kíváncsian utazzon Marosvásárhelyre.
rábólintva arra, hogy amennyiben az Európai Bizottság és a Versenyhivatal engedélyezi, a városi költségvetéséből 2 millió lejt adnak azoknak a légitársasoknak, akik új járatokat indítanak innen, illetve ide. Csakúgy, mint a megyei tanács által létrehozott pénzalap esetében, pályázatot hirdetnek meg, és remélik, hogy jelentkeznek erre a légitársaságok.
A novemberi soros tanácsülés napirendjéről levették azt a tervezetet, amely a Hunyadi János szobor adományozásáról szólt. Ennek okát nem indokolták meg.

A magyar-román együttélés megerősítése érdekében Hunyadi János szobrot kíván ajándékozni Marosvásárhelynek a magyarországi Professzorok Batthyány Köre. A szobor elfogadásáról csütörtökön döntenek a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők.
A kormány a közvita lezárása után dönt az országos vizsgák megszervezésére és a tanulók szociális ösztöndíjára vonatkozó oktatási minisztériumi javaslatokról – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerda este a B1 TV műsorában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikai bizottsága szerdán egyhangú szavazással megerősítette politikai támogatását Dominic Fritz pártelnök iránt – közölte az alakulat. A döntést a testület ülésén jelen lévő mind a 151 tag támogatta.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vasúti infrastruktúra 2026-2030 közötti fejlesztési stratégiáját.
Augusztus 20-a nemcsak a múlt, hanem a felelősség ünnepe is, amivel minden nemzedék tartozik a hazánknak, amit örökül kaptunk és amit egyszer majd továbbadunk – mondta a miniszterelnök a Facebook-oldalára szerdán feltöltött videójában.
A betegségek nem tartanak szünetet a szabadságolások idején, a kórházakban fekvő pácienseknek folyamatosan vérre van szükségük. A véradóknak sem érdemes elfeledkezni arról, hogy a szabadság mellé a nyárba befér ez a karitatív cselekedet is.
Nicușor Dan államfő az országos helyreállítási terv (PNRR) beruházásairól egyeztet csütörtökön a Cotroceni-palotában a korábbi kormánykoalíciót alkotó pártok vezetőivel és a két illetékes miniszterrel – közölte az elnöki hivatal.
Nagy erőkkel keresik azt a 28 éves fogvatartottat, aki külső munkavégzés közben szökött meg Nagybányán szerda délután – közölte a helyi büntetés-végrehajtási intézet és a Máramaros megyei rendőrség.
Cáfolta az energiaügyi minisztérium azokat az értesüléseket, amelyek szerint a nagy ipari fogyasztók felszólítást kaptak volna áramfogyasztásuk korlátozására vagy a hálózatról való lekapcsolásra.
Törvénytervezetet nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párhuzamos felvételi rendszer megszüntetéséről – közölte szerdán a párt.
Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!