Hirdetés
Hirdetés

A közeljövőben nem oldódik meg a diákok utaztatása a tömegközlekedéssel Marosvásárhely metropolisz-övezetében

A magáncégekkel utazhatnak egyelőre a peremtelepüléseken élők •  Fotó: Haáz Vince

A magáncégekkel utazhatnak egyelőre a peremtelepüléseken élők

Fotó: Haáz Vince

A korábbi ígéretekkel ellentétben nem indul be Marosvásárhely metropolisz-övezetében a tömegközlekedési szolgáltatás, így a peremtelepüléseken élő diákok, ingázók nem tudnak az eddiginél könnyebben és biztonságosabban utazni. Legalábbis egyelőre nem.

Simon Virág

2024. szeptember 05., 08:002024. szeptember 05., 08:00

2024. szeptember 05., 16:532024. szeptember 05., 16:53

Két évvel ezelőtt, szeptember közepén írták alá Marosvásárhely és hét környező község (Jedd, Koronka, Maroskeresztúr, Marosszentanna, Marosszentgyörgy, Marosszentkirály és Mezőpanit) polgármesterei a Marosvásárhelyi Közösségközi Közlekedésfejlesztési Egyesület (ADI Transport) statútumát.

Az egyesület célja összehangolni a Marosvásárhely metropolisz-övezetéhez tartozó településeken a tömegközlekedést, buszjáratok indításával elérni, hogy az ingázó diákok, munkások busszal, ne autóval menjenek be tanulni, dolgozni Marosvásárhelyre.

Emellett a kezdeményezéshez csatlakozó polgármesterek azt is szerették volna elérni, hogy saját kezükben tarthassák a tömegközlekedés működtetését, ne legyenek a lakosok magáncégeknek kiszolgáltatva. Ezért vállalták a szolgáltatás anyagi forrásainak a biztosítását is.

Hirdetés

Nem sikerült megtalálni az optimális megoldást

Egyelőre nem sikerült megtalálni a mindenki számára megfelelő, optimális megoldást, ami az útvonalakat és költségeket illeti – nyilatkozta a Székelyhonnak Gáspár Botond, az ADI Transport igazgatója, akitől arról érdeklődtünk, hogy idén iskolakezdéskor legalább részlegesen, de elindul-e a szolgáltatás. Mint elmondta,

első körben azon a három településen szeretnék beindítani a tömegközlekedést, ahol jelenleg nincs ilyen, vagy, ha van is, akadozik.

Az érintett települések Jedd, Koronka és Maroskeresztúr – itt a községközpontban van szolgáltató, de Székelykakasdon nincs. Az illetékes elmondta, hogy

a fő gondot az jelenti, hogy a buszjáratok honnan induljanak és hova érkezzenek vissza, vagyis az, hogy az önkormányzatok hány kilométernyi távot kell kifizessenek.

Utóbbiak ugyanis azt szeretnék, hogy településük költségvetését minél kevésbé terhelje meg az új szolgáltatás, tehát lehetőleg minél rövidebb távot kelljen kifizetniük, de a városi tömegközlekedési vállalatnak, amely a szolgáltatást biztosítani fogja, fontos szempont a gazdaságosság, fenntarthatóság. Mindezt a törvények betartásával, a versenytanács ugyanis támasztott bizonyos pénzügyi feltételeket, kiváltképpen a kedvezmények elszámolására vonatkozóan.

„Még nem sikerült megtalálni azt a megoldást, ami a vállalatnak és az önkormányzatoknak is megfelel. Bízom benne, hogy erre hamarosan sor kerül, a kidolgozott módszertant elfogadja az országos versenytanács és utána következhet az életbe ültetése.

Idézet
Jelenlegi állás szerint a három említett településen év végén, jövő év elején lehet beindítani a tömegközlekedést”

– közölte.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Az is nehézséget jelent, hogy az önkormányzatoknak az idei költségvetésében nincs pénz elkülönítve tömegközlekedésre, így ha beindul a szolgáltatás, ezt is elő kell teremtsék. Az elképzelés szerint

a polgármesteri hivatalok a szolgáltatás rájuk eső részét a megváltott bérletek, buszjegyek árából törlesztenék, de kérdéses, hogy tudnak-e kedvezményt, esetleg ingyenes utaztatást biztosítania a diákoknak, nyugdíjasoknak, ezzel is ösztönözve őket a buszos közlekedésre.

Egyelőre marad minden a régiben

A Marosvásárhely közelében levő Jedden, Bányai István polgármester szerint egyelőre semmi nem fog változni a tömegközlekedés terén. Agárdra van buszjárat, a kebeleiek pedig a Vásárhely-Nyárádszereda között közlekedő buszokkal utazhatnak. A községvezető kiemelte, hogy

azoknak a diákoknak, akik a községközpontban tanulnak megoldják az utaztatását iskolabusszal, de a városba ingázóknak egyelőre nem tudnak segíteni.

Bányai István elmondta, hogy a visszajelzések alapján a lakosság igényli a tömegközlekedési szolgáltatást. De hogy mennyire fogják igénybe venni az ADI Tranporttal közösen beindítandó tömegközlekedési szolgáltatást, hányan fognak bérletet váltani, busszal utazni, csak később fog kiderülni. Most, az iskolakezdésre készülve a községben tanuló diákokra összepontosítanak, hogy az ő utazásukat megoldják iskolabusszal – mondta a polgármester.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 05., szerda

Történelmi mélypontra süllyedt a Duna vízhozama, napokon belül leállhat a csernavodai 2-es reaktor

Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.

Történelmi mélypontra süllyedt a Duna vízhozama, napokon belül leállhat a csernavodai 2-es reaktor
Hirdetés
2026. augusztus 05., szerda

Vigyázz, kész, rajt! – hivatalosan is megnyílt a Hargita Karting

Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.

Vigyázz, kész, rajt! – hivatalosan is megnyílt a Hargita Karting
2026. augusztus 05., szerda

A tavalyi év azonos időszakához képest kétszer annyi medveriasztás érkezett a Hargita megyei csendőrséghez

Hét hónap alatt 359 alkalommal riasztották a Hargita megyei csendőrséget medve jelenléte miatt a településeken, kétszer annyiszor, mint tavaly, ugyanebben a periódusban.

A tavalyi év azonos időszakához képest kétszer annyi medveriasztás érkezett a Hargita megyei csendőrséghez
2026. augusztus 05., szerda

Ratifikált SAFE-megállapodás, PNRR alapok lehívását segítő törvények – ezeket hirdette ki Románia elnöke

Nicușor Dan államelnök kedd este bejelentette, hogy kihirdetett egy sor, az országos helyreállítási terv kritikus mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges törvényt, valamint ratifikálta a SAFE-megállapodást.

Ratifikált SAFE-megállapodás, PNRR alapok lehívását segítő törvények – ezeket hirdette ki Románia elnöke
Hirdetés
2026. augusztus 05., szerda

Extrém hőség: melegrekordok dőlhetnek meg a következő napokban

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán frissítette a vörös és narancssárga hőségriasztásokat, amelyek az ország legnagyobb részén péntek reggelig érvényesek lesznek.

Extrém hőség: melegrekordok dőlhetnek meg a következő napokban
2026. augusztus 05., szerda

Kőműves szerszámokon vesztek össze – az ordibálásnak bírság lett a vége

Vita robbant ki két férfi között, mivel egyikük nem volt hajlandó kölcsönadni a kőműves szerszámait a másiknak. Az ordibálásba torkollt konfliktust jelezték a hatóságoknak, a Kovászna megyei csendőrség a veszekedő feleket bírsággal sújtotta.

Kőműves szerszámokon vesztek össze – az ordibálásnak bírság lett a vége
2026. augusztus 05., szerda

Medvét ütött el egy sofőr, a nagyvad el tudott menekülni a baleset helyszínéről

Medvével ütközött szerdára virradóra egy személygépkocsi Erdőszentgyörgyön, de a sérült állatot nem találták meg a vadászok.

Medvét ütött el egy sofőr, a nagyvad el tudott menekülni a baleset helyszínéről
Hirdetés
2026. augusztus 05., szerda

Ennyien kaptak különnyugdíjat júliusban

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közölt adatai szerint júniusban 11 970 személynek folyósítottak különnyugdíjat, hasonlóan az előbbi hónaphoz.

Ennyien kaptak különnyugdíjat júliusban
Ennyien kaptak különnyugdíjat júliusban
2026. augusztus 05., szerda

Ennyien kaptak különnyugdíjat júliusban

2026. augusztus 04., kedd

Nagyobb mozgásteret kapnának az állami intézmények a fel nem használt költségvetési pénzek felhasználásában

A szenátus kedden elfogadta a SAFE-program végrehajtásáról szóló sürgősségi kormányrendelet kiegészítéséről szóló törvénytervezetet.

Nagyobb mozgásteret kapnának az állami intézmények a fel nem használt költségvetési pénzek felhasználásában
2026. augusztus 04., kedd

Tánczos Barna szerint legkésőbb szeptember első hetében megalakulhat az új kormány

Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes szerint jelenleg egyetlen kormányalakítási forgatókönyv sem zárható ki, mivel a legfontosabb cél, hogy Romániának mielőbb teljes jogkörű kormánya legyen.

Tánczos Barna szerint legkésőbb szeptember első hetében megalakulhat az új kormány
Hirdetés