Hirdetés
Hirdetés

A koronavírus európai terjedése miatt újabb óvintézkedéseket vezettek be

Nem érdemes trükközni. Bűncselekménynek minősülhet, ha valaki elhallgatja, hogy fertőzött térségből érkezett az országba •  Fotó: Beliczay László

Nem érdemes trükközni. Bűncselekménynek minősülhet, ha valaki elhallgatja, hogy fertőzött térségből érkezett az országba

Fotó: Beliczay László

Hargita megyében is kijelöltek a hatóságok egy karanténközpontot arra az esetre, ha koronavírussal fertőzött térségből hazaérkezett személyeket kellene állandó orvosi megfigyelés alá helyezni. Ilyen helyszíneket a polgármesteri hivatalok is létesíthetnek, erre már felkérte a települések vezetőségét a megyei prefektusi hivatal.

Széchely István

2020. február 26., 13:132020. február 26., 13:13

2020. február 26., 13:152020. február 26., 13:15

A koronavírus európai, főként olaszországi terjedése miatt Romániában is fokozták az óvintézkedéseket a hatóságok. Marcel Vela belügyminiszter hétfői bejelentése szerint az ország 40 megyéjének 121 településén jelöltek ki karanténközpontokat, amelyek összesen 4172 férőhellyel rendelkeznek. Ezekben az épületekben azok kerülnek orvosi megfigyelés alá, akik koronavírussal fertőzött térségekből érkeznek.

Hargita megyében a népegészségügyi igazgatóság, a prefektusi hivatal, illetve a megyei tanács egyeztetése nyomán egy 25–30 férőhelyes, használaton kívül álló ingatlant jelöltek ki karanténközpontnak

– tájékoztatott érdeklődésünkre Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője, de a központ helyéről nem tudott pontos részletekkel szolgálni. Elmondta viszont, hogy az üresen áll, azaz

Hargita megyében nincs karantén alá helyezett személy a központban.

A járványmegelőzési intézkedések értelmében azok, akik karantén alá helyezett térségekből – például a koronavírusos megbetegedések által érintett olaszországi települések valamelyikéről – térnek haza, nem otthonukban, hanem az újonnan létrehozott karanténközpontban kerülnek elhelyezésre 14 napra – tájékoztatott Adrian Pănescu. Kiemelte azonban, hogy nem koronavírusos betegek kerülnek ott elhelyezésre, csak azok, akiket az óvintézkedések részeként orvosi megfigyelés alá kell vonni. Remélhetőleg nem lesz ilyen, de

ha fertőzést igazolnak, a beteg nem is marad Hargita megyében,

hanem az ország valamelyik orvosi egyetemi központjába, Kolozsvárra, Bukarestbe, Jászvásárra, Craiovára vagy Temesvárra viszik kezelésre – magyarázta a szóvivő.

korábban írtuk

Koronavírus: nem kell fölöslegesen pánikolni
Koronavírus: nem kell fölöslegesen pánikolni

Háromszéken két család és két egészségügyi alkalmazott van otthoni karanténban, egy férfi a sepsiszentgyörgyi kórház fertőző betegségek osztályán fekszik elkülönítve, tájékoztattak kedden a háromszéki hatóságok. Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy nem érdemes fölöslegesen pánikolni.

A megyei karanténközpontban a 14 napos elszigetelés idején az étkezést és a teljes ellátást biztosítják a hatóságok, ugyanakkor az állandó orvosi felügyeletet is, és naponta elvégzik a karantén alá vont személyeken a gyorstesztet, hogy megbizonyosodjanak róla, nem fertőződtek meg. Erre az időszakra hivatalosan betegszabadságot kapnak, akárcsak azok, akik otthonukban kerülnek elszigetelésre.

Hirdetés

A prefektusi hivatal szóvivője azt is közölte, hogy az intézmény hétfőn arról tájékoztatta a megye összes településvezetését, hogy ők is kijelölhetnek karanténcéloknak megfelelő helyiséget, amennyiben rendelkeznek ilyennel, hogy szükség esetén helyben tudják elhelyezni azokat, akik az érintett térségekből érkeznek haza, ne a megye másik részében kelljen karantén alá vonni őket.

Adrian Pănescu ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy akik olyan országból térnek haza, ahol már előfordult koronavírusos megbetegedés, maradéktalanul jelentsék ezt a 112-es sürgősségi segélyhívószámon vagy háziorvosuknál.

korábban írtuk

Koronavírus: vásárlás, óvatosság és humorérzék jellemzi Olaszországot az ott élő erdélyiek szerint
Koronavírus: vásárlás, óvatosság és humorérzék jellemzi Olaszországot az ott élő erdélyiek szerint

Olaszországban immár 283 koronavírusos esetet regisztráltak, és már a déli Szicíliában is megjelent a betegség. Eddig összesen heten haltak meg, ugyanakkor van már egy gyógyult is. Lapunk két, Észak-Olaszországban élő erdélyi magyart kérdezett a kialakult helyzetről.

Elmondta továbbá, hogy a karanténintézkedések megszegése akár börtönbüntetéssel járó bűncselekménynek is minősülhet a Büntetőtörvénykönyv rendelkezése értelmében. Ezt már azon a nyomtatványon is feltüntetik, amelyet az országba való belépéskor kell kitölteniük azoknak, akik a koronavírus által érintett országból érkeznek Romániába. A figyelemfelkeltésre azért van szükség, mert

előfordultak már durva szabályszegések. Kovászna megyében például három Olaszországból, egy karanténközeli térségből hazatért személy az otthoni elszigetelődés helyett egy népes családi ünnepséget szervezett az egyik vendéglőben,

de a határ menti megyékben olyan is előfordult, hogy Olaszországból hazatért személyek a karantén elkerülése érdekében azt nyilatkozták a kitöltendő űrlapon, hogy Németországból érkeztek – említett néhány esetet a szóvivő.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 08., péntek

Konyhakéssel szúrta meg osztálytársát egy 12 éves gyermek a szünetben

Megkéselte osztálytársát egy 12 éves gyermek pénteken az Arad megyei Vinga község egyik iskolájában.

Konyhakéssel szúrta meg osztálytársát egy 12 éves gyermek a szünetben
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Kiderült, ki lesz a Tisza-kormány igazságügyi minisztere

Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.

Kiderült, ki lesz a Tisza-kormány igazságügyi minisztere
2026. május 08., péntek

Aranyat érő hétvége jön, csak nehogy jóból is megártson a sok

Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.

Aranyat érő hétvége jön, csak nehogy jóból is megártson a sok
2026. május 08., péntek

Kiránduljunk Székelyföldön – játssz, teszteld tudásod és nyerj!

Székelyföld lenyűgöző tájai, legendás helyszínei és természeti kincsei most egy izgalmas online játék keretében kerülnek reflektorfénybe. Kvízjátékunk lehetőséget kínál arra, hogy a résztvevők értékes nyereményekkel gazdagodjanak.

Kiránduljunk Székelyföldön – játssz, teszteld tudásod és nyerj!
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Program, amiről kevesen tudnak: önkéntes fiatalokat vár a Hargita megyei tűzoltóság

Bemutatta középiskolás aktív önkéntesét a Hargita megyei tűzoltóság az Életmentő szenvedéllyel elnevezésű program tízéves évfordulóján. A parancsnokság új jelentkezőket is vár a programba.

Program, amiről kevesen tudnak: önkéntes fiatalokat vár a Hargita megyei tűzoltóság
2026. május 08., péntek

Virágkiállítás és néptánctalálkozó lesz Udvarfalván és Marosvásárhelyen

Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.

Virágkiállítás és néptánctalálkozó lesz Udvarfalván és Marosvásárhelyen
2026. május 07., csütörtök

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora

Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert

Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert
2026. május 07., csütörtök

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt

Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt
2026. május 07., csütörtök

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben
Hirdetés