
A Gyilkos-tó helyzete kapcsán nem egyeznek a vélemények
Fotó: Jakab Mónika
Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester szerint valótlanságokat állít Hantz Péter a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében közreadott petíciójában. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke azt mondja, a megye többször is felajánlotta a segítségét a helyzet javítására, de ezzel a korábbi városvezetések nem éltek.
2022. május 16., 20:082022. május 16., 20:08
A közelmúltban tette közzé Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár azt a petícióját, amely számos Gyilkos-tónál, és az üdülőtelepen tapasztalható rendellenességet felsorol. Leírja, hogy

Aláírásgyűjtés kezdődött a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében.
Ennek egyik fő okát abban látja, hogy a tópart jövedelmet termelő szakasza (amelyet a város és a Budapest 5. Kerület önkormányzatának közös cége, a Monturist kezel) nem hoz bevételt a városnak és a befolyó jövedelmek helyi ügyeskedők zsebébe vándorolnak. Leírja, hogy a korábbi városvezetés idején elkezdődött a Monturist Kft. felszámolása, amely a hűtlen kezelés alapos gyanúját fölvető szerződések megszűnését is maga után vonná. Szerinte
Hozzáteszi, hogy a polgármester mindebben Borboly Csaba megyeitanács-elnök támogatását is élvezi.
A petíció végén tiltakozik az ellen, hogy „helyi magyar politikusok önös érdekeiket követve tönkreteszik Európa egyik természeti ritkaságát, és annak környékét.” Arra szólítja fel az RMDSZ vezető testületeit, hogy
A petíció kapcsán megkérdeztük a két megnevezett tisztségviselőt, hogy fejtsék ki álláspontjukat a kérdésben.
„Hantz Péter felhívása valótlanságokat állít, manipulatív és tendenciózus. Az egész komolytalan, hiszen azzal kezdi, hogy az elmúlt évtizedek alatt züllött le a tó környéke szégyenfolttá, mégis a város (és a megye) jelenlegi vezetését támadja a végén, teljesen kifelejtve vagy szándékosan mellőzve az említett időszak felelőseit.
– fogalmaz reakciójában Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Borboly Csaba szerint a Gyilkos-tó leépítése a 2000-es évek közepétől kezdődött el a városvezetés, a tanácsi többség által meghozott rossz döntések révén. Egyetért azzal, hogy
Felsorol olyan lépéseket, amelyeket a megye tett, mint például a menedzsment terv elkészítését Békás szoros-Nagyhagymás Nemzeti Parkra és a Natura 2000-es védett övezetekre, vagy turistaösvények kiépítését. További együttgondolkodást, együttműködést javasol.
Válaszában felsorol számos olyan javaslatot, kezdeményezést, amit a megyevezetés lépett meg 2010-től Gyilkostó ügyében a város felé, amelyeket az a 2020 előtti városvezetések nem vettek figyelembe.
„Sajnos most azt látom, hogy Csergő Tibor polgármester, annak ellenére, hogy ezen szeretne változtatni a mindennapi döntésekben a tanács többsége ezt nem támogatja” – fogalmaz a jelen helyzettel kapcsolatban.
A petíciót egyébként eddig 126 személy írta alá.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!