
A Gyilkos-tó helyzete kapcsán nem egyeznek a vélemények
Fotó: Jakab Mónika
Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester szerint valótlanságokat állít Hantz Péter a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében közreadott petíciójában. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke azt mondja, a megye többször is felajánlotta a segítségét a helyzet javítására, de ezzel a korábbi városvezetések nem éltek.
2022. május 16., 20:082022. május 16., 20:08
A közelmúltban tette közzé Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár azt a petícióját, amely számos Gyilkos-tónál, és az üdülőtelepen tapasztalható rendellenességet felsorol. Leírja, hogy

Aláírásgyűjtés kezdődött a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében.
Ennek egyik fő okát abban látja, hogy a tópart jövedelmet termelő szakasza (amelyet a város és a Budapest 5. Kerület önkormányzatának közös cége, a Monturist kezel) nem hoz bevételt a városnak és a befolyó jövedelmek helyi ügyeskedők zsebébe vándorolnak. Leírja, hogy a korábbi városvezetés idején elkezdődött a Monturist Kft. felszámolása, amely a hűtlen kezelés alapos gyanúját fölvető szerződések megszűnését is maga után vonná. Szerinte
Hozzáteszi, hogy a polgármester mindebben Borboly Csaba megyeitanács-elnök támogatását is élvezi.
A petíció végén tiltakozik az ellen, hogy „helyi magyar politikusok önös érdekeiket követve tönkreteszik Európa egyik természeti ritkaságát, és annak környékét.” Arra szólítja fel az RMDSZ vezető testületeit, hogy
A petíció kapcsán megkérdeztük a két megnevezett tisztségviselőt, hogy fejtsék ki álláspontjukat a kérdésben.
„Hantz Péter felhívása valótlanságokat állít, manipulatív és tendenciózus. Az egész komolytalan, hiszen azzal kezdi, hogy az elmúlt évtizedek alatt züllött le a tó környéke szégyenfolttá, mégis a város (és a megye) jelenlegi vezetését támadja a végén, teljesen kifelejtve vagy szándékosan mellőzve az említett időszak felelőseit.
– fogalmaz reakciójában Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Borboly Csaba szerint a Gyilkos-tó leépítése a 2000-es évek közepétől kezdődött el a városvezetés, a tanácsi többség által meghozott rossz döntések révén. Egyetért azzal, hogy
Felsorol olyan lépéseket, amelyeket a megye tett, mint például a menedzsment terv elkészítését Békás szoros-Nagyhagymás Nemzeti Parkra és a Natura 2000-es védett övezetekre, vagy turistaösvények kiépítését. További együttgondolkodást, együttműködést javasol.
Válaszában felsorol számos olyan javaslatot, kezdeményezést, amit a megyevezetés lépett meg 2010-től Gyilkostó ügyében a város felé, amelyeket az a 2020 előtti városvezetések nem vettek figyelembe.
„Sajnos most azt látom, hogy Csergő Tibor polgármester, annak ellenére, hogy ezen szeretne változtatni a mindennapi döntésekben a tanács többsége ezt nem támogatja” – fogalmaz a jelen helyzettel kapcsolatban.
A petíciót egyébként eddig 126 személy írta alá.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!