
A Gyilkos-tó helyzete kapcsán nem egyeznek a vélemények
Fotó: Jakab Mónika
Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester szerint valótlanságokat állít Hantz Péter a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében közreadott petíciójában. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke azt mondja, a megye többször is felajánlotta a segítségét a helyzet javítására, de ezzel a korábbi városvezetések nem éltek.
2022. május 16., 20:082022. május 16., 20:08
A közelmúltban tette közzé Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár azt a petícióját, amely számos Gyilkos-tónál, és az üdülőtelepen tapasztalható rendellenességet felsorol. Leírja, hogy

Aláírásgyűjtés kezdődött a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében.
Ennek egyik fő okát abban látja, hogy a tópart jövedelmet termelő szakasza (amelyet a város és a Budapest 5. Kerület önkormányzatának közös cége, a Monturist kezel) nem hoz bevételt a városnak és a befolyó jövedelmek helyi ügyeskedők zsebébe vándorolnak. Leírja, hogy a korábbi városvezetés idején elkezdődött a Monturist Kft. felszámolása, amely a hűtlen kezelés alapos gyanúját fölvető szerződések megszűnését is maga után vonná. Szerinte
Hozzáteszi, hogy a polgármester mindebben Borboly Csaba megyeitanács-elnök támogatását is élvezi.
A petíció végén tiltakozik az ellen, hogy „helyi magyar politikusok önös érdekeiket követve tönkreteszik Európa egyik természeti ritkaságát, és annak környékét.” Arra szólítja fel az RMDSZ vezető testületeit, hogy
A petíció kapcsán megkérdeztük a két megnevezett tisztségviselőt, hogy fejtsék ki álláspontjukat a kérdésben.
„Hantz Péter felhívása valótlanságokat állít, manipulatív és tendenciózus. Az egész komolytalan, hiszen azzal kezdi, hogy az elmúlt évtizedek alatt züllött le a tó környéke szégyenfolttá, mégis a város (és a megye) jelenlegi vezetését támadja a végén, teljesen kifelejtve vagy szándékosan mellőzve az említett időszak felelőseit.
– fogalmaz reakciójában Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Borboly Csaba szerint a Gyilkos-tó leépítése a 2000-es évek közepétől kezdődött el a városvezetés, a tanácsi többség által meghozott rossz döntések révén. Egyetért azzal, hogy
Felsorol olyan lépéseket, amelyeket a megye tett, mint például a menedzsment terv elkészítését Békás szoros-Nagyhagymás Nemzeti Parkra és a Natura 2000-es védett övezetekre, vagy turistaösvények kiépítését. További együttgondolkodást, együttműködést javasol.
Válaszában felsorol számos olyan javaslatot, kezdeményezést, amit a megyevezetés lépett meg 2010-től Gyilkostó ügyében a város felé, amelyeket az a 2020 előtti városvezetések nem vettek figyelembe.
„Sajnos most azt látom, hogy Csergő Tibor polgármester, annak ellenére, hogy ezen szeretne változtatni a mindennapi döntésekben a tanács többsége ezt nem támogatja” – fogalmaz a jelen helyzettel kapcsolatban.
A petíciót egyébként eddig 126 személy írta alá.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!