
A Gyilkos-tó helyzete kapcsán nem egyeznek a vélemények
Fotó: Jakab Mónika
Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester szerint valótlanságokat állít Hantz Péter a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében közreadott petíciójában. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke azt mondja, a megye többször is felajánlotta a segítségét a helyzet javítására, de ezzel a korábbi városvezetések nem éltek.
2022. május 16., 20:082022. május 16., 20:08
A közelmúltban tette közzé Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár azt a petícióját, amely számos Gyilkos-tónál, és az üdülőtelepen tapasztalható rendellenességet felsorol. Leírja, hogy

Aláírásgyűjtés kezdődött a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében.
Ennek egyik fő okát abban látja, hogy a tópart jövedelmet termelő szakasza (amelyet a város és a Budapest 5. Kerület önkormányzatának közös cége, a Monturist kezel) nem hoz bevételt a városnak és a befolyó jövedelmek helyi ügyeskedők zsebébe vándorolnak. Leírja, hogy a korábbi városvezetés idején elkezdődött a Monturist Kft. felszámolása, amely a hűtlen kezelés alapos gyanúját fölvető szerződések megszűnését is maga után vonná. Szerinte
Hozzáteszi, hogy a polgármester mindebben Borboly Csaba megyeitanács-elnök támogatását is élvezi.
A petíció végén tiltakozik az ellen, hogy „helyi magyar politikusok önös érdekeiket követve tönkreteszik Európa egyik természeti ritkaságát, és annak környékét.” Arra szólítja fel az RMDSZ vezető testületeit, hogy
A petíció kapcsán megkérdeztük a két megnevezett tisztségviselőt, hogy fejtsék ki álláspontjukat a kérdésben.
„Hantz Péter felhívása valótlanságokat állít, manipulatív és tendenciózus. Az egész komolytalan, hiszen azzal kezdi, hogy az elmúlt évtizedek alatt züllött le a tó környéke szégyenfolttá, mégis a város (és a megye) jelenlegi vezetését támadja a végén, teljesen kifelejtve vagy szándékosan mellőzve az említett időszak felelőseit.
– fogalmaz reakciójában Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Borboly Csaba szerint a Gyilkos-tó leépítése a 2000-es évek közepétől kezdődött el a városvezetés, a tanácsi többség által meghozott rossz döntések révén. Egyetért azzal, hogy
Felsorol olyan lépéseket, amelyeket a megye tett, mint például a menedzsment terv elkészítését Békás szoros-Nagyhagymás Nemzeti Parkra és a Natura 2000-es védett övezetekre, vagy turistaösvények kiépítését. További együttgondolkodást, együttműködést javasol.
Válaszában felsorol számos olyan javaslatot, kezdeményezést, amit a megyevezetés lépett meg 2010-től Gyilkostó ügyében a város felé, amelyeket az a 2020 előtti városvezetések nem vettek figyelembe.
„Sajnos most azt látom, hogy Csergő Tibor polgármester, annak ellenére, hogy ezen szeretne változtatni a mindennapi döntésekben a tanács többsége ezt nem támogatja” – fogalmaz a jelen helyzettel kapcsolatban.
A petíciót egyébként eddig 126 személy írta alá.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
szóljon hozzá!