
A Gyilkos-tó helyzete kapcsán nem egyeznek a vélemények
Fotó: Jakab Mónika
Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármester szerint valótlanságokat állít Hantz Péter a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében közreadott petíciójában. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke azt mondja, a megye többször is felajánlotta a segítségét a helyzet javítására, de ezzel a korábbi városvezetések nem éltek.
2022. május 16., 20:082022. május 16., 20:08
A közelmúltban tette közzé Hantz Péter biofizikus, kutatóbúvár azt a petícióját, amely számos Gyilkos-tónál, és az üdülőtelepen tapasztalható rendellenességet felsorol. Leírja, hogy

Aláírásgyűjtés kezdődött a Gyilkostó település, illetve a Gyilkos-tó kapcsán tapasztalt rendellenességek felszámolása érdekében.
Ennek egyik fő okát abban látja, hogy a tópart jövedelmet termelő szakasza (amelyet a város és a Budapest 5. Kerület önkormányzatának közös cége, a Monturist kezel) nem hoz bevételt a városnak és a befolyó jövedelmek helyi ügyeskedők zsebébe vándorolnak. Leírja, hogy a korábbi városvezetés idején elkezdődött a Monturist Kft. felszámolása, amely a hűtlen kezelés alapos gyanúját fölvető szerződések megszűnését is maga után vonná. Szerinte
Hozzáteszi, hogy a polgármester mindebben Borboly Csaba megyeitanács-elnök támogatását is élvezi.
A petíció végén tiltakozik az ellen, hogy „helyi magyar politikusok önös érdekeiket követve tönkreteszik Európa egyik természeti ritkaságát, és annak környékét.” Arra szólítja fel az RMDSZ vezető testületeit, hogy
A petíció kapcsán megkérdeztük a két megnevezett tisztségviselőt, hogy fejtsék ki álláspontjukat a kérdésben.
„Hantz Péter felhívása valótlanságokat állít, manipulatív és tendenciózus. Az egész komolytalan, hiszen azzal kezdi, hogy az elmúlt évtizedek alatt züllött le a tó környéke szégyenfolttá, mégis a város (és a megye) jelenlegi vezetését támadja a végén, teljesen kifelejtve vagy szándékosan mellőzve az említett időszak felelőseit.
– fogalmaz reakciójában Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Borboly Csaba szerint a Gyilkos-tó leépítése a 2000-es évek közepétől kezdődött el a városvezetés, a tanácsi többség által meghozott rossz döntések révén. Egyetért azzal, hogy
Felsorol olyan lépéseket, amelyeket a megye tett, mint például a menedzsment terv elkészítését Békás szoros-Nagyhagymás Nemzeti Parkra és a Natura 2000-es védett övezetekre, vagy turistaösvények kiépítését. További együttgondolkodást, együttműködést javasol.
Válaszában felsorol számos olyan javaslatot, kezdeményezést, amit a megyevezetés lépett meg 2010-től Gyilkostó ügyében a város felé, amelyeket az a 2020 előtti városvezetések nem vettek figyelembe.
„Sajnos most azt látom, hogy Csergő Tibor polgármester, annak ellenére, hogy ezen szeretne változtatni a mindennapi döntésekben a tanács többsége ezt nem támogatja” – fogalmaz a jelen helyzettel kapcsolatban.
A petíciót egyébként eddig 126 személy írta alá.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!