
Fotó: Borbély Fanni
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
2025. május 08., 17:092025. május 08., 17:09
Az Erőss Zsolt Aréna ezen a csütörtökön másként zsongott: nem labdák pattogtak, hanem szavak szálltak a levegőben. A 10. Csíkszeredai Könyvvásár nyitóünnepségén nemcsak a könyvek, hanem az olvasás szeretete, a közösség ereje és az anyanyelv méltósága is fókuszba került.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere ünnepi beszédében hangsúlyozta: „a könyvek ünnepét ünnepeljük itt, városunkban.” Megemlékezett azokról az időkről is,
„Ma már természetes, hogy itt lehetünk, könyvek között, de nem mindig volt ez így” – emelte ki. A könyvvásár nem csupán árusítási lehetőség, hanem szimbolikus otthona is lett azoknak, akik az irodalmat, az olvasást az emberi méltóság és önazonosság részének tartják.
Fotó: Borbély Fanni
A rendezvényt Balla Zsófia József Attila-díjas költő nyitotta meg – először hívták haza íróként egy ilyen jelentős eseményre. Köszöntőjében a könyv mibenlétéről beszélt, s arról, hogy mit adhat nekünk.
– mondta, majd a könyv történelmi szerepét idézte fel a kőtábláktól a nyomtatott Biblia koráig, egészen a modern könyvkultúráig.
Fotó: Borbély Fanni
A költő kiemelte a Könyv Chartájának szellemiségét is, amely 1971 óta vallja:
A könyvkiadás, a könyvkereskedelem, a nyilvános könyvtárak működése – mind-mind egy nép jövőjének záloga.
Ez a vásár azt mutatja meg, hogy van igény a tartalomra, a lassú, mély figyelemre, a kimondott és leírt szavakra. Ahogy Balla Zsófia mondta:
Fotó: Borbély Fanni
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!