Júliusban csökkent az ára – júniushoz képest – a sörnek. Archív
Fotó: Thomas Campean
A sütőipari termékek, az olaj, a friss hal, a repülőjegy, a hulladékelszállítási szolgáltatások, valamint a víz- és csatornadíjak drágultak a legnagyobb mértékben júliusban – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataira hivatkozva.
2018. augusztus 10., 16:432018. augusztus 10., 16:43
Noha az élelmiszerek összességében olcsóbbak lettek júliusban, mint júniusban voltak, a sütőipari termékek, elsősorban a vekni (0,24 százalékkal) és a kenyér (0,19 százalékkal) drágultak. Némiképpen drágultak a húsok és húskonzervek is, ebből a kategóriából a legjelentősebb áremelkedést a marhahúsnál regisztrálták (0,38 százalékos áremelkedés).
Júniushoz képest nőtt az olaj (0,18 százalék), a friss hal (0,25 százalék), valamint az alkoholos italok (0,25 százalék) ára.
Olcsóbbá vált a krumpli (7,81 százalékkal), a zöldség és zöldségkonzervek (5,81 százalékkal), és a friss gyümölcs (6,25 százalékkal).
A szolgáltatások terén a legnagyobb drágulás a repülőjegyeknél volt (plusz 5,12 százalék), de többet kell fizetni a víz- és csatornadíjért, illetve a hulladék elszállításért (1,16 százalékkal).
Júliusban 4,56 százalékra mérséklődött az éves infláció Romániában, olyan körülmények között, hogy az előző hónaphoz viszonyítva 0,48 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. Az élelmiszerek 0,8 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 0,55 százalékkal kerültek kevesebbe, a szolgáltatások ára viszont 0,24 százalékkal emelkedett. Ugyanakkor
Az év első hét hónapjában az infláció havi átlagos értéke 0,3 százalék volt, miközben tavaly ugyanebben az időszakban havi átlag 0,1 százalékot regisztráltak.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán lefelé módosította 2018-as inflációs előrejelzését. A legújabb prognózis szerint év végén 3,5 százalékos inflációt várnak a korábban számított 3,6 százalékkal szemben. 2019-re a korábban becsült 3 százalék helyett 2,7 százalékos fogyasztói árnövekedést jósol a jegybank.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!