
Május 17-én lesz a 36. Csűrdöngölő Gyermek és Ifjúsági Néptánctalálkozó
Fotó: Gecse Noémi
Huszadik kiadásához érkeztek a Hargitai Megyenapok, amelyet május 8-20. között tartanak. A szervezők Csíkszéken, Udvarhelyszéken és Gyergyószéken is várják az érdeklődőket, a részleteket kedden sajtótájékoztatón ismertették.
2024. május 07., 12:582024. május 07., 12:58
„Minden alkalommal arra fókuszálunk a megyenapok szervezésénél, hogy minél gazdagabb és változatosabb programkínálattal tudjunk a Hargita megyei embereknek szolgálni. És mivel
– emelte ki Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
Ferencz Angéla főszervező, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője arról beszélt, hogy közel hetven program gazdagítja az idei megyenapokat, amelyből tizenöt gyermekeknek szól, húsz tájházbemutatót terveznek, ugyanakkor egy konferencia is lesz tájházak témában, nyolc pedig kiállítás, fotó- és képzőművészeti témákban.
Lesz táncoktatás, rendhagyó irodalomóra, kirándulás, három könyvbemutató, nem mellékesen pedig a Hargitai Megyenapok társszervezői az Unscene Művészeti Egyetemek Fesztiváljának, amely Csíkszeredában zajlik.
Látogatható lesz az Erdélyi Táncházzenészek Találkozója és a pünkösdi hagyományos és helyi termékek vására. „Hogyha megfuttatjuk, akkor legalább a fele az ifjúságot célozza meg” – tette hozzá a főszervező.
Borospatakán, május 9. és 12. között tartják a 19. Erdélyi Táncházzenészek Találkozóját, képzőművészeti kiállítások lesznek a csíkszeredai Megyeháza Galériában, az Unscene Művészeti Egyetemek Fesztiválja május 9. és 15. között zajlik majd. Látogatható lesz a 36. Csűrdöngölő Gyermek és Ifjúsági Néptánctalálkozó május 17-én, pénteken a Szabadság téren, és azt követően pedig, este 7 órakor a Role Együttes hagyományos pünkösdi jótékonysági koncertet tart.
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont minden évben a megyenapok keretében megszervezi a Tájházak Hetét, ahol mesterségbemutatókat, gasztronómiai bemutatókat láthatunk, gyógynövényes foglalkozásokkal is megismerkedhetnek az odalátogatók, emellett népdaléneklésre és nemezelésre is lesz lehetőség.
A gyergyói térségben tizenhét programot irányítanak a szervezők. Ebből három nyelvi korlátok nélkül elérhető bárkinek, a román anyanyelvűeknek külön kiemelendő a galócási műsor, ahol a környék hagyományőrzői fognak fellépni. Lesznek fiataloknak és időseknek egyaránt programok, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ és a Halvirág Bábszínház közös előadásai.
– számolt be Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója.
A sajtótájékoztatót Gyulai Artúr, a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár igazgatója zárta, aki kiemelte, fontosnak tartja, hogy a könyvtár is csatlakozik a Hargitai Megyenapokhoz, eképpen több programmal várják az érdeklődőket, így főként könyvbemutatókkal, bábelőadással. A megyenapok teljes programja elérhető a Visit Harghita weboldalán.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
szóljon hozzá!