Fotó: Bíró Blanka
Tucatnyi kerékpáros és futó vonult végig csütörtök délután a Magyar Királyi Honvédség 1940. szeptember 13-ai sepsiszentgyörgyi bevonulásának egyik helyszínétől a Bod Péter Megyei Könyvtárig, a 78 évvel ezelőtti eseményre emlékezve. A könyvtár előtt hagyományőrző huszárok álltak díszőrséget.
2018. szeptember 13., 19:282018. szeptember 13., 19:28
2018. szeptember 13., 20:402018. szeptember 13., 20:40
Bálint József a 100 év elnevezésű megemlékező rendezvénysorozatot kezdeményező Erdélyi Magyar Néppárt háromszéki elnöke elmondta, ebben a térségben különböző nemzetek, felekezetek élnek együtt, ünnepnapjaink nem mindig esnek egybe, de egymást tisztelnünk kell.
Felidézte, hogy néhány nappal korábban, a városban a Treceti batalioane romane Carpatii indulót énekelték, arra emlékezve, hogy 1944. szeptember 8-án a román hadsereg bevonult Sepsiszentgyörgyre, viszont szeptember 13-án már az erdélyi induló csendült fel, jelezve, hogy „mi is itt vagyunk”.
Fotó: Bíró Blanka
Cserey Zoltán muzeológus, nyugalmazott múzeumigazgató azzal kezdte a történelmi eseményeket felidéző beszédét, hogy csalódott és elkeseredett, mert kevesen vettek részt a rendezvényen.
– mondta. Kifejtette, ez az első alkalom, hogy nyilvánosan megemlékeznek a bécsi döntésről. Felidézte, hogy 78 évvel ezelőtt örömmámorban ünnepelt a magyarság, nem sok ilyen történelmi esemény hozta lázba a lakosságot. A bécsi döntés hírére az utcára tódultak az emberek, elővették az elrejtett kokárdákat, a megfakult magyar zászlókat – emlékeztetett Cserey Zoltán. Hozzátette, a bécsi döntéskor a Magyarországhoz visszakerült Észak-Erdély lakosságának valamivel több mint 56 százaléka volt magyar nemzetiségű, 43 százalék román, és 1,9 százalék német.
A megemlékezők a szemerjai református templomhoz vonultak, ahol megkoszorúzták a két világháborúban elesettek emléktábláját. Este a Pacé-tetőn az az eltelt száz év pozitív és negatív eseményeit taglalták, majd őrtüzet gyújtottak. A rendezvénysorozatot az Erdélyi Magyar Néppárt, a Szemerja-Görgő Közbirtokosság és a szemerjai református egyház szervezte.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
szóljon hozzá!