
Fotó: László Ildikó
A holokauszt székelyudvarhelyi áldozataira emlékeztek elhurcolásuk nyolcvanadik évfordulóján. A borzalmas történelmi események helyszínén Berze Imre megdöbbentő térinstallációjával és Fecső Zoltán, a székely városok elpusztított zsidóságára, a magyar és benne a székely holokausztra emlékező dokumentumfilmjének 13 perces változatával várták az emlékezni kívánó helybélieket.
2024. május 04., 10:322024. május 04., 10:32
1944. május 3-án Székelyudvarhelyről és a környékbeli településekről 305 zsidót gyűjtöttek össze a magyar polgári és katonai hatóságok a helyi tanítóképző – ma a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium – udvarára. A több mint 300 személyt később a tornaterembe zsúfolták, ahonnan május 5-én tehergépkocsikon elszállították a marosvásárhelyi gettóba. Onnan május végén Auschwitzba deportálták őket. Ezzel lényegében megszűnt a város zsidó közössége.
Fotó: László Ildikó
A holokauszt székelyudvarhelyi áldozatainak 80. évfordulóján az áldozatok gyűjtőhelyéül szolgáló tornateremben zajlott megemlékezés, ahol Berze Imre szobrászművész térinstallációjával és a több éves kutató- és filmes munka eredményeként 2023-ban bemutatott, Fecső Zoltán által rendezett, Ahogy az óra jár című dokumentumfilm 13 perces változatával várták az emlékezni kívánó helyi közösséget.
A Haáz Rezső Múzeum és a polgármesteri hivatal közös eseményén Gálfi Árpád polgármester kiemelte: el kell gondolkodnunk azon, teszünk-e eleget azért, hogy ne ismétlődhessen meg a történelem legsötétebb időszaka, az a korszak, amellyel nehéz teljes valójában szembesülni.
Fotó: László Ildikó
Rámutatott, néha még a városban is tapasztalható antiszemita, a holokausztot relativizáló megnyilvánulás, ami ellen mindannyiszor szót kell emelni. Kiemelte ugyanakkor, azért fontos emlékezni, szembenézni azzal, ami 80 évvel ezelőtt történt, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló.
A polgármester emlékező beszédét követően Sipos István történelemtanár, szaktanfelügyelő jóvoltából a történelmi eseményeket ismerhették meg jobban a jelenlévők. Beszédében kiemelte, a holokauszt emléknapja arra figyelmeztet, hogy mit képes tenni az egyik ember a másikkal.
– fogalmazott a történelemtanár.
Fotó: László Ildikó
Az Izraelbe emigrált, székelyudvarhelyi származású zsidó közösség tagjai a hazájukban kialakult háborús helyzet miatt nem tudtak részt venni a megemlékezésen, azonban levélben üzentek az esemény résztvevőinek. Mint írják, mélyen meghatotta őket a megemlékezés híre, és szeretettel kevert fájdalommal emlékeznek odaveszett családtagjaikra.
Fotó: László Ildikó
– hangzott a levél egyik fő gondolata, melyet követően a mielőbbi találkozás reményében zárták soraikat a Székelyudvarhelyről elszármazott közösség tagjai.
Fotó: László Ildikó
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
1 hozzászólás