
Szabadtéren, biztonságos körülmények között szerveznék meg a helyi termelők vásárát Marosvásárhelyen, erre azonban még nincs lehetőség. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Második hónap lesz február, amikor Marosvásárhelyen elmarad a helyi termelők vására, amelyet immár öt éve szerveznek meg a Rákóczi-lépcső szomszédságában. A szervezők bánják, a termelők elkeserítőnek tartják, hogy nem engedélyezik a szabadtéri vásárt. Közben online aláírásgyűjtés is indult annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljanak a döntéshozókra, hogy oldják fel a tiltást a jelenleg szünetelő vásárok esetében.
2021. február 16., 20:362021. február 16., 20:36
Marosvásárhelyen, de megyeszerte többen megosztották és aláírták azt a kezdeményezést, amelyben Fancsali Ernő a kolozsvári Bejön a vidék termelői vásár szervezője azt kéri, hogy
Fancsali szerint a legtöbb kistermelő abból él, hogy a hagyományos módszerekkel, receptek szerint elkészített termékét vásárokon értékesíti. Ha egy hónapban kimarad ez a lehetősége, akkor veszélybe kerül az ő és családja megélhetése is.
– olvasható az aláírásgyűjtés felhívásában. A kezdeményezést egy nap alatt 400-nál többen írták alá és percről percre nő azok száma, akik egyetértenek a kéréssel és azzal, hogy a helyi termékek, termelők vásárát újra engedélyeztetni kell.
Marosvásárhelyen januárban az utolsó percben derült, ki, hogy a Petry cég által, immár ötödik éve megszervezett helyi termékek vásárát nem tudják megtartani. Eladók, de vásárlók is csodálkozva és szomorúan nyugtázták ezt. Mint Hegedűs Szende, a cég képviselője a Székelyhonnak elmondta
„Tavaly minden alkalommal nagyon odafigyeltünk az egészségügyi előírások betartására, eladókon és vásárlókon is maszk volt, minden asztalnál fertőtlenítőszer volt, és a helyszínen levő helyi rendőrök soha semmi kivetnivalót nem találtak. Szabadtéri a vásár, éppen ezért nem értjük, hogy miért nem engedik, hogy megszervezzük. Próbáljuk házhoz szállítással pótolni a hiányát, így is segítve a termelőkön, de ez nagyon kevés” – foglalta össze Hegedűs.
A Helyi termékek vásárának szervezői egyetértenek Fancsali Ernő kezdeményezésével, szerintük is fontos, hogy minél többen aláírják azt, így biztosítva támogatásukról a kistermelőket.
A székelydájai Fülöp Szabolcs, aki a kezdetektől árulja bivalytejből készült termékeit a marosvásárhelyi vásáron, a Székelyhonnak elmondta, hogy nagy érvágás számukra, hogy nem tartják meg a vásárt. Kiemelte:
Ez utóbbi vásárt a hétvégén megszervezik Csíkszeredában, ott nincs korlátozás. „Nagy nehézség számunkra, hogy kiesett a vásárhelyi vásár, a prémium termékeink a nyakunkon maradnak. Valamennyit házhoz is szállítunk, de az csak tűzoltás, nagyon sok odafigyelést és időt igényel, és van benne hibázási lehetőség is. Jó lenne, ha a politikusok is odafigyelnének a helyi termelőkre is, az ilyen vásárok megszervezését támogatva. Választások előtt, amikor a piacok bezárásáról volt szó, akkor egy nap alatt megváltoztatták a kedvezőtlen döntést.
– mondta Fülöp Szabolcs.
A kezdeményezést, a helyi termékek, termelői vásárok újranyitásáról, ide kattintva lehet aláírni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!