A helyiben nincs tartósítószer. Ezért is megéri ezt választani. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Több országgal partnerségben vett részt egy európai uniós projektben a sepsiszentgyörgyi székhelyű regionális Agrofood klaszter, amelynek keretében stratégiát dolgoztak ki a mezőgazdasági vállalkozások és élelmiszergyártók fejlesztésére.
2019. június 19., 18:342019. június 19., 18:34
2019. június 19., 21:402019. június 19., 21:40
A szerdai projektzárón Vajda Lajos az országos klaszterszövetség alelnöke elmondta, a projektben holland, dán, olasz, francia, spanyol és magyarországi klaszterek vettek részt. Romániát az Agrofood képviselte, melynek tanintézetek, önkormányzatok, intézmények mellett ötven élelmiszeripari vállalkozás tagja. Arra a következtetésre jutottak, hogy három területen is mentalitásváltásra, módosításokra van szükség, hogy a hagyományos, helyi élelmiszer teret hódíthasson.
Egyrészt a vállalkozók kell minél jobb minőségre törekedjenek, hogy a terméket ne csak azért vásárolják meg, mert helyi,
a fogyasztókban tudatosítani kell, hogy a helyben előállított élelmiszer egészségesebb,
a döntéshozóknál pedig azért kell lobbizni, hogy államilag támogatott kutatásokkal segítsék a termelőket.
Vajda Lajos elmondta:
holott a pityókás házikenyeret, a kürtőskalácsot, kolbászokat, sajtokat, tejtermékeket is be lehetne jegyeztetni.
A klaszteren belül két innovációs termékfejlesztés történt, egy helyi tejfeldolgozó cég a melléktermékként visszamaradt savóból egy bukaresti kutatóközponttal közösen állított elő üdítő-energiaitalt. Az előpataki borvíz palackozója pedig
Manole Silviu az Agrofood klaszter elnöke kifejtette, a külföldi partnereknél azt tapasztalták, hogy a cégek kiválóságra törekednek, a minőség alapfeltétel, a fogyasztók elsősorban nem csak azért vásárolják a termékeket mert helyi.
Sikó-Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője szerint,
Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője a szövetkezés, a termelők, feldolgozók közötti együttműködés kialakításának fontosságára hívta fel a figyelmet.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás