
Egyre többen érzik szükségét annak, hogy ők is részt vegyenek a népszámlálás online szakaszán
Fotó: Haáz Vince
A népszámlálás online szakaszának hajrájában egyre jobban teljesítenek a jelentős magyar lakosságú megyék, már átlag feletti a részvétel a legtöbb helyszínen. Még a sereghajtók között lévő Hargita megye is túllépte az országos átlagot a részvétel tekintetében.
2022. május 01., 09:022022. május 01., 09:02
A Népszámlálás.ro adatai szerint a jelentős magyar lakossággal rendelkező megyék közül Bihar áll a legjobban (27,2%), a partiumi megyét követi Maros és Szilágy megye (26,7%), majd Kovászna (26,4%), Szatmár (26,3%), Kolozs (25,3%) és Hargita megye (24,8%) következik.
Az április 24-i adatok szerint 23,7%-os az országos, becsült részvételi arány. A Népszámlálás.ro számításai szerint a romániai magyarok érdeklődése enyhén meghaladja az országos átlagot, eddig mintegy 320 ezren élhettek az önkitöltés lehetőségével. A magyar lakosság érdeklődését az is jelzi, hogy Sepsiszentgyörgyön kiemelkedő a részvétel, 32%-os, amivel az összes romániai, 50 ezer főnél nagyobb város között az első helyen szerepel. Az erdélyi nagyvárosok közül Brassóban, Marosvásárhelyen és Szatmárnémetiben 26, Csíkszeredában 25, Zilahon és Besztercén 24, Nagyváradon és Kolozsváron 23, Nagybányán és Temesváron 22%-ra becsülhető a részvétel.
Sokat javított a részvételi arányán Székelyudvarhely is – tudjuk meg Veimberger Noémitől, a népszámlálás városi koordinátorától; jelenleg 23,8 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy kilenc százalékot is javított a múlt héthez képest. A megnövekedett érdeklődést tapasztalják az összeíró pontokon is.
– fogalmazott Veimberger Noémi. „Sajnos bebizonyosodni látszik az a félelmünk, hogy a rendszer nem bírja a nagy megterhelést, mert csütörtök reggeltől még nem tudtak a kollégáink dolgozni.” Székelyudvarhelyen a Kuvar negyedi lakóbizottság összeíró pontjánál a legaktívabbak az emberek továbbra is, de nagyon sokat javított a múzeum, a kultúrház és a könyvtár összeíró pontja is. Ugyanakkor mozgópontokat is működtetnek Székelyudvarhelyen, múlt hétvégén a városi és a Bethlen negyedi parkban voltak, a mostani hétvégén is ez a terv, illetve a Cserehátra is szeretnének kimenni.
Marosvásárhelyen is számos akcióval népszerűsítik az online cenzust. Gáspár Botond, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátora elmondta, eddig összesen több mint 35 ezer kérdőívet töltöttek ki a megyeközpontban, ebből több mint 10 ezret – vagyis majdnem minden harmadikat – a városi összeíró pontokban. „Működik az autóbuszban berendezett mozgó összeíró pontunk, hétköznaponként délelőtt a Dacia piacnál, délután Megyesfalván van, hétvégente igyekszünk lefedni a rendezvényeket. Négy napig a várban volt az autóbusz, de sportrendezvényen is volt kitelepedés. Pénteken például a Színház téren leszünk, ahol a tánc világnapja apropóján több ezer embert várnak, majd
– mutatott rá Gáspár Botond. Maros megyében is csaknem 150 ezer kérdőívet töltöttek ki már összesen.
A Népszámlálás.ro továbbra is arra biztatja a romániai magyarokat, hogy vegyenek részt az online szakaszban, éljenek ezzel a lehetőséggel. Gyakorlatilag már csak két hét áll rendelkezésre, a kitöltések érvényesítése is időbe telik. Szükség esetén segítséget lehet kérni a kitöltésben a nepszamlalas.ro oldalon vagy a 0371-900172-es telefonszámon. Akik bizonytalanok az internetes válaszadásban, azok felkereshetik a települési összeírópontokat, ahol számlálóbiztos segít a kitöltésben.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
szóljon hozzá!