
Úzvölgye hovatartozását a Hargita Megyei Törvényszék tisztázhatja
Fotó: Pinti Attila
Eldőlt, hogy a Hargita Megyei Törvényszék illetékes első fokon dönteni abban a perben, amelyet Csíkszentmárton kezdeményezett a község és Dormánfalva közötti, ezzel együtt Hargita és Bákó megye határának megállapítása érdekében. Erről a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék határozott.
2021. február 25., 08:592021. február 25., 08:59
Elhúzódó illetékességi problémákkal járt a Csíkszentmárton község által közel egy éve indított bírósági eljárás tárgyalási helyszínének kijelölése, de végül kiderült, hogy ott kezdődik meg a tárgyalás, ahová a panaszos a keresetet benyújtotta.
Csíkszentmárton tavaly azért kezdeményezte a pert, mert a két megye határáról, amely az úzvölgyi katonatemető közelében húzódik, nincs egyértelmű döntés.
A község ugyanakkor az 1906-ban készült, az „Úz egész patakától a tábláig”, illetve „Úz vize a IV. határ között” területek telekkönyveivel is igazolni tudja ezek hovatartozását.
A keresetlevél szerint amikor 1998-ban elvégezték Dormánfalva és Csíkszentmárton területének kataszteri felmérését – utóbbit a Hargita Megyei Telekkönyvi Hivatal megbízásából – a feladatfüzetből kimaradt Úzvölgye település, mintegy 77 hektár területtel. Erről a munkálat átvételekor a csíkszentmártoni polgármester írásos észrevételt nyújtott be,
A község szerint nincs jogi értéke a hibás dokumentációnak, amelyre Dormánfalva is hivatkozik, ezt kérdésünkre a munkálatot elvégző cég vezetője is megerősítette.
A keresetlevelet a Hargita Megyei Törvényszéken iktatták, ez nyilvánvalóan nem felelt meg az Úzvölgyét saját tulajdonának tekintő, és több csíki közbirtokossági területet önhatalmúlag telekkönyveztető Dormánfalvának, illetve a Bákó Megyei Tanácsnak sem, akik
Miután beadványukat tavaly nyáron elfogadták, és átküldték az ügycsomót a Bákó Megyei Törvényszékre, a szentmártoniak ugyanilyen módon jártak el, kérve az utóbbi törvényszéket, hogy mivel ugyanúgy nem illetékes a tárgyalás lefolytatására, a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék jelölje ki a per tárgyalásának helyszínét.
Így a per tárgyalása, amely Úzvölgye egyértelmű hovatartozásáról is dönthet, Csíkszeredában kezdődik meg.
Számos per van folyamatban
Miután Dormánfalva 2019-ban jogszerűtlenül román parcellát alakított ki, emlékművet és betonkereszteket állíttatott a csíkszentmártoniak által gondozott sírkertben, több per is indult az építkezési engedély érvénytelenítése, a terület korábbi állapotának helyreállítása, a sírkert dormánfalviak által történt telekkönyveztetésének érvénytelenítése érdekében, ehhez csatlakozik a megyehatárper is. Idén két csíki közbirtokosság is kénytelen volt bírósághoz fordulni, mert Dormánfalva illetéktelenül saját tulajdonába vette és telekkönyveztette az úzvölgyi katonatemető közelében fekvő területeiket.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!