
Úzvölgye hovatartozását a Hargita Megyei Törvényszék tisztázhatja
Fotó: Pinti Attila
Eldőlt, hogy a Hargita Megyei Törvényszék illetékes első fokon dönteni abban a perben, amelyet Csíkszentmárton kezdeményezett a község és Dormánfalva közötti, ezzel együtt Hargita és Bákó megye határának megállapítása érdekében. Erről a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék határozott.
2021. február 25., 08:592021. február 25., 08:59
Elhúzódó illetékességi problémákkal járt a Csíkszentmárton község által közel egy éve indított bírósági eljárás tárgyalási helyszínének kijelölése, de végül kiderült, hogy ott kezdődik meg a tárgyalás, ahová a panaszos a keresetet benyújtotta.
Csíkszentmárton tavaly azért kezdeményezte a pert, mert a két megye határáról, amely az úzvölgyi katonatemető közelében húzódik, nincs egyértelmű döntés.
A község ugyanakkor az 1906-ban készült, az „Úz egész patakától a tábláig”, illetve „Úz vize a IV. határ között” területek telekkönyveivel is igazolni tudja ezek hovatartozását.
A keresetlevél szerint amikor 1998-ban elvégezték Dormánfalva és Csíkszentmárton területének kataszteri felmérését – utóbbit a Hargita Megyei Telekkönyvi Hivatal megbízásából – a feladatfüzetből kimaradt Úzvölgye település, mintegy 77 hektár területtel. Erről a munkálat átvételekor a csíkszentmártoni polgármester írásos észrevételt nyújtott be,
A község szerint nincs jogi értéke a hibás dokumentációnak, amelyre Dormánfalva is hivatkozik, ezt kérdésünkre a munkálatot elvégző cég vezetője is megerősítette.
A keresetlevelet a Hargita Megyei Törvényszéken iktatták, ez nyilvánvalóan nem felelt meg az Úzvölgyét saját tulajdonának tekintő, és több csíki közbirtokossági területet önhatalmúlag telekkönyveztető Dormánfalvának, illetve a Bákó Megyei Tanácsnak sem, akik
Miután beadványukat tavaly nyáron elfogadták, és átküldték az ügycsomót a Bákó Megyei Törvényszékre, a szentmártoniak ugyanilyen módon jártak el, kérve az utóbbi törvényszéket, hogy mivel ugyanúgy nem illetékes a tárgyalás lefolytatására, a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék jelölje ki a per tárgyalásának helyszínét.
Így a per tárgyalása, amely Úzvölgye egyértelmű hovatartozásáról is dönthet, Csíkszeredában kezdődik meg.
Számos per van folyamatban
Miután Dormánfalva 2019-ban jogszerűtlenül román parcellát alakított ki, emlékművet és betonkereszteket állíttatott a csíkszentmártoniak által gondozott sírkertben, több per is indult az építkezési engedély érvénytelenítése, a terület korábbi állapotának helyreállítása, a sírkert dormánfalviak által történt telekkönyveztetésének érvénytelenítése érdekében, ehhez csatlakozik a megyehatárper is. Idén két csíki közbirtokosság is kénytelen volt bírósághoz fordulni, mert Dormánfalva illetéktelenül saját tulajdonába vette és telekkönyveztette az úzvölgyi katonatemető közelében fekvő területeiket.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!