
Ha természetes úton nem születhet baba, a mesterséges megtermékenyítés sok esetben segít. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hétfőtől ismét lehet igényelni a mesterséges megtermékenyítés költségeinek fedezésére nyújtott támogatást, amely beavatkozásonként tizenötezer lejes utalványt jelent, és két részletben fizetik. Azok a párok vagy egyedülálló nők igényelhetik, akiknek természetes úton nem lehet gyerekük.
2024. július 29., 13:152024. július 29., 13:15
Az in vitro fertilizáció (IVF) költségeinek fedezése beavatkozásonként 15 ezer lejes állami támogatást jelent, és egy évben háromszor lehet igényelni. A családügyi minisztérium azokon a párokon vagy egyedülálló nőkön igyekszik ezzel segíteni, akik szeretnének gyereket, de egészségügyi okok miatt erre nincs lehetőségük.
A program működésének első évében – 2023 végéig – több mint tizenegyezer kérelmet nyújtottak be, és
– derül ki a családügyi minisztérium honlapján közzétett adatokból. Tavaly decemberben költségvetési gondokra hivatkozva leállították a kérelmek fogadását, de hétfőtől újra lehet igényelni a támogatást.
Csép Éva Andrea, az RMDSZ parlamenti képviselője tavaly decemberben tett le egy módosítást a szövetség nevében azzal a céllal, hogy az in vitro megtermékenyítési programra szánt keretösszeget növeljék a kétszeresére.
„Év elején nem fogadták el a módosításunkat, hiába mondtam, hogy nemcsak az RMDSZ-nek fontos ez, de nem lehetett. Ellenőrizve az aláírt és kifizetésre váró szerződéseket, és beszélve a minisztérium illetékesével, tudtam, nem lesz elég a pénz rá. Az új igénylésekhez sem teremtünk így keretet, hiszen még a tavalyiakat sem fizették ki.
Tehát indul megint a procedúra, el lehet kezdeni az iratkozást” – nyilatkozta Csép Éva Andrea a Székelyhonnak.
A képviselő hozzátette, sok olyan visszajelzést kaptak, miszerint számos családnak segít a program. Az ország demográfiai problémákkal küszködik, és ha ez a feltétele annak, hogy a kívánt gyerek megérkezzen a családba, akkor ne a pénz hiánya legyen az, amiért nem érkezik meg, hiszen sokak számára a háromezer euró nagy összeget jelent.
Ez a támogatás a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az orvosi javallat alapján az igénylők elküldik a minisztériumba a kérést, a családügyi minisztérium egy online felületen foglalkozik vele, utána megtörténik az elbírálás, a szerződés aláírása, majd két részletben fizetnek.
Az első részben ötezer lejt előzetes gyógyszeres kezelésre,
később tízezer lejt magára az in vitro beavatkozásra.
Megvannak azok a klinikák, amelyek akkreditálva vannak a minisztérium által, és amelyekkel együtt dolgozik a családügyi és egészségügyi minisztérium is – részletezte Maros megye parlamenti képviselője.
Idén egy online felületre kell feltölteni az igénylést, orvosi igazolást, nyilatkozatokat. Még több információ a programról, az akkreditált klinikákról, az igénylés menetéről itt található.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
A közel-keleti konfliktus miatt Katarban rekedt román állampolgárokat szállító repülőgép érkezik vasárnap Bukarestbe. A repatriáló járat a szaúd-arábiai Rijádból szállt fel, 183 román állampolgárral a fedélzetén.
A nemzetközi nőnap alkalmából a közösségi oldalán köszöntötte a nőket Nicușor Dan államfő.
Vasárnap 17 óráig Hargita megyében, a 15-ös országúton fokozott rendőri jelenlétre kell számítani.
Tizenhét személy kellett elhagyja az otthonát vasárnap délután amikor Dicsőszentmártonban egy tömbházlakásban tűz ütött ki. A lakás tulajdonosát égési sérülésekkel szállították kórházba.
A nyárádszeredai tűzoltók siettek segíteni vasárnap kora délután Iszlóba, ahol egy családi ház gyúlt meg.
Az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adatai szerint idén januárban 5403 cég szűnt meg Romániában, 47,22 százalékkal több, mint 2025 első hónapjában (3670).
Az ország több régiójára érvényes, megerősödő szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!