
Ha természetes úton nem születhet baba, a mesterséges megtermékenyítés sok esetben segít. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hétfőtől ismét lehet igényelni a mesterséges megtermékenyítés költségeinek fedezésére nyújtott támogatást, amely beavatkozásonként tizenötezer lejes utalványt jelent, és két részletben fizetik. Azok a párok vagy egyedülálló nők igényelhetik, akiknek természetes úton nem lehet gyerekük.
2024. július 29., 13:152024. július 29., 13:15
Az in vitro fertilizáció (IVF) költségeinek fedezése beavatkozásonként 15 ezer lejes állami támogatást jelent, és egy évben háromszor lehet igényelni. A családügyi minisztérium azokon a párokon vagy egyedülálló nőkön igyekszik ezzel segíteni, akik szeretnének gyereket, de egészségügyi okok miatt erre nincs lehetőségük.
A program működésének első évében – 2023 végéig – több mint tizenegyezer kérelmet nyújtottak be, és
– derül ki a családügyi minisztérium honlapján közzétett adatokból. Tavaly decemberben költségvetési gondokra hivatkozva leállították a kérelmek fogadását, de hétfőtől újra lehet igényelni a támogatást.
Csép Éva Andrea, az RMDSZ parlamenti képviselője tavaly decemberben tett le egy módosítást a szövetség nevében azzal a céllal, hogy az in vitro megtermékenyítési programra szánt keretösszeget növeljék a kétszeresére.
„Év elején nem fogadták el a módosításunkat, hiába mondtam, hogy nemcsak az RMDSZ-nek fontos ez, de nem lehetett. Ellenőrizve az aláírt és kifizetésre váró szerződéseket, és beszélve a minisztérium illetékesével, tudtam, nem lesz elég a pénz rá. Az új igénylésekhez sem teremtünk így keretet, hiszen még a tavalyiakat sem fizették ki.
Tehát indul megint a procedúra, el lehet kezdeni az iratkozást” – nyilatkozta Csép Éva Andrea a Székelyhonnak.
A képviselő hozzátette, sok olyan visszajelzést kaptak, miszerint számos családnak segít a program. Az ország demográfiai problémákkal küszködik, és ha ez a feltétele annak, hogy a kívánt gyerek megérkezzen a családba, akkor ne a pénz hiánya legyen az, amiért nem érkezik meg, hiszen sokak számára a háromezer euró nagy összeget jelent.
Ez a támogatás a gyakorlatban úgy néz ki, hogy az orvosi javallat alapján az igénylők elküldik a minisztériumba a kérést, a családügyi minisztérium egy online felületen foglalkozik vele, utána megtörténik az elbírálás, a szerződés aláírása, majd két részletben fizetnek.
Az első részben ötezer lejt előzetes gyógyszeres kezelésre,
később tízezer lejt magára az in vitro beavatkozásra.
Megvannak azok a klinikák, amelyek akkreditálva vannak a minisztérium által, és amelyekkel együtt dolgozik a családügyi és egészségügyi minisztérium is – részletezte Maros megye parlamenti képviselője.
Idén egy online felületre kell feltölteni az igénylést, orvosi igazolást, nyilatkozatokat. Még több információ a programról, az akkreditált klinikákról, az igénylés menetéről itt található.
Mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül – derül ki a munkaügyi minisztérium közvitára bocsátott tervezetéből.
A legfelsőbb bíróság hétfőn bejelentette, hogy beperelt a közigazgatási bíróságon a kormányt és a pénzügyminisztériumot a bírák és ügyészeknek megítélt bérjogosultságok 2026-ban esedékes kifizetésének elhalasztása miatt.
A benzin és a gázolaj áfájának általános csökkentése helyett egy célzott, ideiglenes és csak bizonyos árszintek átlépésekor alkalmazott intézkedés jelenti a fenntartható megoldást az üzemanyagok drágulására – véli az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
Az üzemanyagár-emelkedések hatását fékezni hivatott újabb intézkedésekről tárgyaltak hétfői ülésükön a koalíciós pártok politikusai.
Összesen mintegy 2,5 millió euró névértékű hamis bankjegyet foglaltak le a román és a bolgár hatóságok a Suceava megyei „pénzgyár” ügyében indított nyomozás keretében – közölte hétfőn a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Elkezdődött az A8-as autópálya Marosvásárhely–Târgu Neamț közötti, 64 kilométeres szakaszának tervezése, ami fontos lépés az Erdélyt Moldvával összekötő sztráda megépítésében – jelentette be Ciprian Șerban közlekedési miniszter hétfőn.
Országszerte változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfői előrejelzése szerint.
Ezer utas fordult meg a marosvásárhelyi reptéren Virágvasárnap, ez volt az első nap, amikor elindult a bázisgép és újraindultak a járatok. Mint elhangzott: a légikikötő Erdély kapuja, és a turistának meg kell mutatni a régió értékeit.
Két közlekedési bűncselekmény miatt indítottak eljárást a rendőrök vasárnap Hargita megyében: egy férfit ittas vezetésen, egy fiatalt pedig jogosítvány nélküli autózáson értek.
Megsérült hétfőn egy 15 éves lány, miután kiesett egy mozgó autóbuszból a 15A jelzésű országúton, a Beszterce-Naszód megyei Harina település közelében.
szóljon hozzá!