
Fotó: Ifitéka iroda
Megpezsdült a város, az elmúlt napokban fiatalos zsivaj és zene töltötte be Gyergyószentmiklóst. Jó hangulatban zajlott a 17. Gyergyói Ifinapok és a Nyári Utcazene Fesztivál.
2021. szeptember 12., 19:022021. szeptember 12., 19:02
A 17. Gyergyói Ifinapok az iskolai szünidő végén, már csütörtökön elrajtolt, közel 150 fiatal vonult a város utcáin, hangosan és láthatóan lelkesen. Még aznap lelki tanácsadást kaptak Kalóz János szakpszichológus részéről. Hogyan legyünk önmagunk? – vetette fel e kérdést az ifinapokon már 10. alkalommal előadást tartó Kalóz, és igyekezett válaszokat is adni. Tanácsokat adott a felnőttkor küszöbén vagy az az előtt állóknak, hogy miként kell célokat kitűzni, és hogyan kell a jelenben megalapozni azokat.
Az előadó meglátása szerint a mai fiatalok ugyanolyanok, mint amilyenek a szüleik és nagyszüleik voltak az ő korukban, ugyanazokkal a szorongásokkal küszködnek, ugyanazok az alapproblémáik.
– mondta a szakpszichológus.
Fotó: Ifitéka iroda
Málnási Andrea, az ifinapokat szervező Ifitéka iroda vezetője kifejtette, a mostani résztvevők egy nagyon jó hangulatú eseménynek lehettek a részesei, ugyanakkor nagyon fegyelmezettek voltak, problémamentesen zajlott az esemény, ahol több csapat mérte össze a képességeit és szórakozott együtt. A versenyszámok során az Ififaktor tehetségkutató, az általános műveltségre alapozó Kultúrkerék versenyszám, és a sportos programok is számos izgalmat hoztak, de egy vállalkozás építése, vagy épp a fesztiválszervezés is a feladatok közé tartozott, és ezek a versenyzőknek mind hasznos tapasztalatot, tanulságokat jelenthettek. Rengeteg papír és használt olaj került a gyújtópontra a környezettudatosságot erősítő program során, de vlogot, képregényt is kellett szerkeszteniük a fiataloknak.
Fotó: Ifitéka iroda
Egy ilyen jellegű ifjúsági rendezvény elképzelhetetlen zene nélkül, és nem is volt ebből hiány. Az ifinapokkal párhuzamosan, vagy inkább azzal összekötve zajlott a Nyári Utcazene Fesztivál, amely szintén egy év szünet után tért vissza. Nem akarták hogy elvesszen ez a rendezvény, szögezte le Nicuța Alin, a 4S Street együttes énekese és egyben az esemény főszervezője. Nyolc fellépőt vártak, de végül öt érkezett meg, a többiek az országban mindenhol növekvő fertőzésszámok miatt visszaléptek.
Fotó: Ifitéka iroda
A Szent István templom mellett és a kultúrház előtt zenéltek a Hause of Pioneers (Sepsiszentgyörgy), a C-sus-2 (Székelyudvarhely), a Dreamflow (Szászrégen) együttesek, valamint két egyéni előadó: Benő Szilveszter (Gyergyótölgyes) és Szentjobbi Gergő (Gyergyószentmiklós). Közülük a Dreamflow nyerte el az első díjat, és ennek eredményeként felléphetett a nagyszínpadon is, ahol többek között a két évvel korábbi fesztiválnyertes Szuverén Krú, vagy a No Sugar zenekar is koncertezett. A legjobbak nyereménye egyebek mellett stúdiózási lehetőség, azaz hangfelvétel készülhet a dalaikból, de több rangos erdélyi és magyarországi fesztivállal is egyeztetés zajlik: a cél, hogy jövőre fellépési lehetőségeket kapjanak – közölte Nicuța.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!