Soha nem élt át még ehhez fogható nehéz időszakot, de úgy érzi, nem véletlenül történnek a dolgok. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
A koronavírussal kapcsolatos hírekben főleg számokkal találkozunk, emberi történetekkel ritkábban. A félelemérzet növekedésén kívül ez ahhoz vezetett, hogy ma sokan megbélyegezettnek tekintik azt, aki elkapta a vírust. Csak Székelyföldön több mint száz egészségügyi alkalmazott fertőződött meg a vírussal, egyikük lapunk kérésére elmesélte, hogyan zajlott le szervezetében a betegség.
2020. május 23., 08:552020. május 23., 08:55
2020. május 23., 09:412020. május 23., 09:41
Nagy mérföldkő volt a háromgyerekes marosvásárhelyi család életében az elmúlt időszak, ami március végén kezdődött. A neve elhallgatását kérő 35 éves ápolónő tizenhárom éve dolgozik a marosvásárhelyi plasztikai sebészeten, ám amikor megjelent itt is a koronavírus, az egész kórházat Covid-19-kórházzá alakították: falakat húztak fel, másokat lebontottak, átépítettek, hogy megfelelő legyen a fertőzöttek ellátására.
„Eleinte még nem tudtuk, hogy milyen típusú betegeket fogunk ápolni. Április első hetében jött a hír, hogy mindannyiunkat elhelyeznek az intenzív osztályra, az első vonalba. Mélyen érintett, mert teljesen mást kellett tennünk, mint azelőtt, de
Annak ellenére, hogy tisztában voltam azzal, hogy a családomat veszélynek teszem így ki. Akkor úgy beszeltük meg a férjemmel, hogy elmegyek párszor dolgozni, és meglátjuk, hogyan tovább. Április 10-én kezdtük, nyolc órában voltunk beosztva, de gyakorlatilag négy órát lehettünk a betegek között, teljes védőfelszerelésbe beöltözve, és négy óra után jöttem haza. De láttam, hogy ez nem lesz jó a családnak, ezért úgy döntöttünk, hogy a férjem a három gyerekkel elköltözik a szüleimhez erre az időre” – kezdi a történetét az ápolónő telefonos beszélgetésünk során.
Ekkor kezdődött el az „igazi személyes harca”, hiszen nehéz volt a munkája amiatt is, hogy új emberekkel kellett dolgoznia, új volt az egész helyzet számára, és tele volt az osztály súlyos esetekkel, intubált betegekkel. „Sokat tanultam akkor, és örülök, hogy hozzájárultam pár ember jobbulásához, vagy utolsó napjaikban tudtam nekik valamit segíteni. Április végén az egyik kollégánál jelentkeztek tünetek: letesztelték, pozitív lett, másnap a közvetlen kollégáit is, és ők is pozitívak lettek néhányan. Április 26-án és a következő napokban pedig mindenkit leteszteltek az ATI-ről (intenzív terápia osztály), nekem az aznapi tesztem negatív volt, nem is éreztem tüneteket, de a többiek közül körülbelül húszan kórházba kerültek. Volt aki tünetmentes volt, másnál tünetek is jelentkeztek, de mindenkinek be kellett feküdnie, ha kijött a pozitív teszt.
és akkor felhívtam a DSP-t (közegészségügyi igazgatóság – szerk. megj.), hogy ismételjék meg a tesztet, nagyon nyitottak voltak. A teszteléses napokon kívül is bárkit leteszteltek, ha valaki jelezte, hogy tüneteket érez. Engem is ismét leteszteltek, pokoli volt az a nap. Gondoltam, hogy koronavírusos vagyok, bár hasonlított egy hűléshez, de mégis más volt. Este hívtak, hogy pozitív a teszteredményem, és kórházba kell mennem. Megfordult a fejemben az, hogy vajon haza jövök-e még, mert addig az ATI-n a Covid legdurvább részét láttam.
– jegyezte meg az ápolónő.
Ezután összepakolt, mentőt hívott, és beszállították. A kórház gasztrológia részlegén kialakított kórtermek egyikébe fektették be. „Nagyon segítőkészek, kedvesek voltak, naponta mindenkinek oxigénszaturációt (a hemoglobin oxigénnel való telítettségének mértéke), vérnyomást, lázat mértek, röntgent, EKG-t készítettek, kétnaponta véranalízist csináltak, és soha nem jöttek be úgy a kórterembe, hogy ne kopogjanak. Nem csak azért, mert kollégák voltunk, hiszen más betegek is mesélték, hogy ugyanígy bántak velük is. Hálás vagyok ebből a szempontból. Vasárnapra a kollégáim közül a legjobb barátnőm is lebetegedett, és egy kórterembe kerültünk, ez jó volt, mert két nappal később jött, amikor én már jobban voltam, ő pedig rosszabbul, és így tudtuk egymást támogatni.
Ahogy bekerültem kezdték adni a kezelést, ami kissé megviselte a gyomromat, de nem volt vészes. Úgy álltam hozzá, hogy ott vagyok, rájuk bízom magam, mert amúgy sem éreztem jól magam. A hetedik nap újra teszteltek, nem voltam még jól, fájt egy kicsit a hátam is, még fáradékony voltam, pozitív is lett estére a tesztem. De nem szomorított el, mert tudtam, hogy nem tudok még így haza menni.
– meséli.
Kórházban. Az ápolónő a koronavírus legdurvább részét látta, ezért betegként megfordult a fejében az is, hogy vajon láthatja-e még gyerekeit. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Árvai Károly
Kedden érkezett haza, de biztonsági okokból szombatig még egyedül volt otthon, csak akkor jött haza a férje a gyerekekkel. „Nagyon nehéz volt, hogy nem tudtunk találkozni, és ki kellett tennem a családomat ennek a nehéz időszaknak, de visszagondolva ugyanezt tenném, mennék és elvégezném a munkámat. Gondolkodtam egy ideig, hogy hogyan kaptam el, de ma már nem keresem erre nagyon a választ. Több minden lehetséges: az is, hogy elkaptam egy betegtől,
Mindegy is, nem ez a lényeg számomra, hanem az, hogy túl vagyunk rajta” – zárta le a történetét az ápolónő. A beszélgetésünk legvégén megjegyezte, soha nem élt át még ehhez fogható nehéz időszakot, de úgy érzi, nem véletlenül történnek a dolgok. Bízik abban, hogy Istennek valamilyen terve volt ezzel, és családja és a maga javára fogja ezt a tapasztalást is fordítani.
Feltehetően szándékos gyújtogatás okozta a kedd reggeli mezőméhesi tűzesetet, amelyben egy személy életét vesztette. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz – derül ki a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!