Hirdetés
Hirdetés

A fenntartó intézmény elnöke szerint a vásárhelyi kórházban tisztességesen jártak el, most ennek isszák a levét

A hétfői mintáknak is tisztáknak kell lenniük, hogy szerdán nyithassanak. Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay

A hétfői mintáknak is tisztáknak kell lenniük, hogy szerdán nyithassanak. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

Ha a hétfőn begyűjtendő minták eredményei negatívak lesznek, akkor szerdán újra megnyithatják a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív terápiás részlegét, amelyet tíz napja zártak be fertőzési gócpont miatt. Hét, súlyos állapotban lévő beteg fertőződött meg, ötön életüket veszítették.

Simon Virág

2022. október 24., 19:512022. október 24., 19:51

Mint korábban beszámoltunk róla, október 13-án jelentette a megyei kórház, hogy gócpont alakult ki az intenzív terápiás osztályán és öt személy életét veszítette. Az nem bizonyított, hogy a páciensek csak az antibiotikumra nem reagáló, kórházon belüli bakteriális fertőzések következtében hunytak el, de az ilyen eseteket mindenkor jelenteni kell, kellene a szakminisztériumnak.

korábban írtuk

Súlyosan beteg, immunhiányos idős páciensek hunytak el a kórházban
Súlyosan beteg, immunhiányos idős páciensek hunytak el a kórházban

Öt kórházi fertőzéssel kapcsolatba hozható haláleset történt a napokban a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív terápiás részlegén. A marosvásárhelyi Eminescu Ház mögötti régi kórházi épületben működő ATI-részlegen csütörtök óta szünetel a betegfelvétel.

A minisztérium illetékese a helyszínen is járt, és többek között arról beszélt, fontos, hogy ezeket a fertőzéseket minden egészségügyi intézményből lejelentsék, hiszen csak így lehet hatékonyan küzdeni a hasonló gócpontok kialakulása ellen. 

A Maros Megyei Klinikai Kórház Marosvásárhelyen több épületben működik, a belgyógyászat intenzív osztálya – ahol a gondok voltak – a Mihai Eminescu Ház mögötti épületben van. Itt két emeleten van ATI-részleg, összesen 24 hellyel, de csak az egyik osztályon ütötte fel a fejét az antibiotikumos kezelésre nem reagáló bakteriális fertőzés. Itt

felfüggesztették az újabb betegek beutalását és elkezdték a fertőtlenítési eljárásokat.

Az elmúlt napokban a vízből, a felületekről, a készülékekről, az orvosi eszközökről és a személyzettől vettek mintát, amelyek nem mutatták ki a baktériumok számának növekedését.

Mit mond a fenntartó?

Lapcsoportunk kérdésére válaszolva, a kórházat fenntartó megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc úgy véli, hogy

a marosvásárhelyi esetnek két oldala van: egy rossz és egy jó.

A rendkívül szomorú az, vélte az elöljáró, hogy elhunyt öt személy, a pozitívum meg az, hogy a többi hazai egészségügyi egységtől eltérően

a vásárhelyi kórház nem hamisítja meg a tényeket meg a számokat, és hajlandó jelenteni a falai közt történő fertőzési eseteket.

Péter emlékeztetett, a képmutatásnak betudhatóan a statisztikákban Románia úgy jelenik meg, mint Európa azon országa, ahol a legkevesebb kórházon belüli fertőzés történik.

Hirdetés

„Magunknak hazudjuk, hogy sokkal jobb a helyzet, mint például Németországban, ahol tudjuk jól, miként néznek ki a kórházak.

Idézet
A vásárhelyi kórház illetékesei tisztességesen jártak el, most meg ennek isszák a levét”

– jelentette ki a megyei önkormányzat elnöke.

Szerinte arról sem szabad megfeledkezni, hogy az öt áldozat, súlyos állapotban, más-más településről és kórházból érkezett Marosvásárhelyre. Ez magyarán azt jelentheti, hogy egyrészt a fertőzést „magával hozhatta”, másrészt az immunrendszere annyira meggyengült, hogy ha az ország bármelyik kórházába is kerül, életét veszti.

Péter Ferenc és Ovidiu Gîrbovan. Nem titkolták el a fertőzést •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Péter Ferenc és Ovidiu Gîrbovan. Nem titkolták el a fertőzést

Fotó: Haáz Vince

Szerdától várható az újraindulás

A kórház menedzsere, Ovidiu Gîrbovan a Székelyhonnak elmondta, a fertőtlenítés és a személyzet képzése mellett több tesztet végeztettek, amelyekből kiderült, hogy

sikerült visszaszorítani, megállítani a baktériumok terjedését.

„Az első negatív eredménytől nyolc napnak kell eltelnie, ennyit ír elő a kórházi protokoll, és akkor újabb tesztet végeztetünk. Addig azok a betegek, akik fertőzöttek voltak, ott maradnak az osztályon, de mások nem kerültek be. Mint ismert, összesen hét páciens fertőződött meg a baktériumokkal, közülük öten életüket veszítették. Hétfőn újabb mintákat veszünk, és ha minden teszt eredménye megfelelő lesz, akkor szerdától újra tudunk betegeket fogadni az intenzív terápiás osztályon.”

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 01., szerda

Ahány város, annyi ár: ennyiért juthatnak hozzá a húsvéti bárányhúshoz Székelyföldön

A vágott bárány átlagára 45 és 60 lej között mozog kilogrammonként Székelyföld piacain. Míg Gyergyószéken már 45 lejért is találni húst, Sepsiszentgyörgyön mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk a vásárlóknak a 60 lejes egységár miatt.

Ahány város, annyi ár: ennyiért juthatnak hozzá a húsvéti bárányhúshoz Székelyföldön
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Több lakás árának megfelelő összeget találtak a korrupcióval gyanúsított magas rangú közúti vezető otthonában

A Kolozs megyei törvényszék szerdán elrendelte a Román Közúti Hatóság (ARR) korrupcióval gyanúsított vezetője, Cristian Anton harmincnapos előzetes letartóztatását.

Több lakás árának megfelelő összeget találtak a korrupcióval gyanúsított magas rangú közúti vezető otthonában
2026. április 01., szerda

Térfigyelő rögzítette, amint elgázolja az autó az anyja mellől elszaladó kisfiút – életmentő volt az azonnali beavatkozás

Súlyosan megsérült egy négyéves gyermek Bákó megyében, miután az édesanyja mellől az úttestre szaladt, ahol egy autó – amelynek a sofőrje már nem tudta elkerülni az ütközést – elütötte.

Térfigyelő rögzítette, amint elgázolja az autó az anyja mellől elszaladó kisfiút – életmentő volt az azonnali beavatkozás
2026. április 01., szerda

Farangtól húsvétig – magyar népszokásokról nyílt kiállítás Brassóban

A Brassó megyei magyar közösségek kultúráját, népszokásait eleveníti fel a Néprajzi Múzeum legújabb tárlata. A farsangi alakoskodást és a húsvéti ünnepkört is bemutató kiállítás április elsején nyílt meg.

Farangtól húsvétig – magyar népszokásokról nyílt kiállítás Brassóban
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Brüsszeli bíróság: 600 millió eurót kell fizetnie Romániának az át nem vett vakcinákért

A leszerződött, de át nem vett koronavírus elleni oltóanyagok kifizetésére kötelezi Romániát és Lengyelországot szerdán kimondott ítéletében az egyik brüsszeli bíróság – közölte az AFP.

Brüsszeli bíróság: 600 millió eurót kell fizetnie Romániának az át nem vett vakcinákért
2026. április 01., szerda

Szülőföldön magyarul: a bankszámlaszám helyességét is ellenőrizzék le a szülők igényléskor

Április 16-ig igényelhető a Szülőföldön magyarul program támogatása a mipont.hu felületen. Az adatok helyes beírására figyelni kell, esetenként a bankszámlaszám kapcsán lehet félreértés. Mi történik, ha helytelen bankszámlaszámmal adta le valaki?

Szülőföldön magyarul: a bankszámlaszám helyességét is ellenőrizzék le a szülők igényléskor
2026. április 01., szerda

Kitüntették az eltűnt dicsőszentmártoni kislányokat megtaláló erdészt

A Romsilva jutalomban részesítette az erdészt, aki eltűnésük után egy nappal megtalálta az erdőben a két dicsőszentmártoni kislányt.

Kitüntették az eltűnt dicsőszentmártoni kislányokat megtaláló erdészt
Hirdetés
2026. április 01., szerda

152 százalékkal több elektromos autót írtak forgalomba a múlt hónapban tavaly márciushoz képest

Idén márciusban 4,7 százalékkal több új személyautót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 harmadik hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) szerdán közzétett előzetes adataiból.

152 százalékkal több elektromos autót írtak forgalomba a múlt hónapban tavaly márciushoz képest
2026. április 01., szerda

Természetvédelmi területen alakítanának ki repülőteret Homoródalmáson, a hatóságok közbeléptek

Törvénytelen munkálatokat tártak fel a hatóságok egy Hargita megyei természetvédelmi területen, az ügyben feljelentést tettek.

Természetvédelmi területen alakítanának ki repülőteret Homoródalmáson, a hatóságok közbeléptek
2026. április 01., szerda

Törvénytelenül kihelyezett fémsorompó okozott balesetet Dicsőszentmártonban

Törvénytelenül kihelyezett fémsorompónak ütközött egy autó Dicsőszentmártonban, ami miatt jelentősen megrongálódott. A rendőrség szerdán indított vizsgálatot az ügyben, a feltételezett elkövetőt pedig 24 órára őrizetbe vették.

Törvénytelenül kihelyezett fémsorompó okozott balesetet Dicsőszentmártonban
Hirdetés