
A hétfői mintáknak is tisztáknak kell lenniük, hogy szerdán nyithassanak. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Ha a hétfőn begyűjtendő minták eredményei negatívak lesznek, akkor szerdán újra megnyithatják a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív terápiás részlegét, amelyet tíz napja zártak be fertőzési gócpont miatt. Hét, súlyos állapotban lévő beteg fertőződött meg, ötön életüket veszítették.
2022. október 24., 19:512022. október 24., 19:51
Mint korábban beszámoltunk róla, október 13-án jelentette a megyei kórház, hogy gócpont alakult ki az intenzív terápiás osztályán és öt személy életét veszítette. Az nem bizonyított, hogy a páciensek csak az antibiotikumra nem reagáló, kórházon belüli bakteriális fertőzések következtében hunytak el, de az ilyen eseteket mindenkor jelenteni kell, kellene a szakminisztériumnak.

Öt kórházi fertőzéssel kapcsolatba hozható haláleset történt a napokban a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív terápiás részlegén. A marosvásárhelyi Eminescu Ház mögötti régi kórházi épületben működő ATI-részlegen csütörtök óta szünetel a betegfelvétel.
A minisztérium illetékese a helyszínen is járt, és többek között arról beszélt, fontos, hogy ezeket a fertőzéseket minden egészségügyi intézményből lejelentsék, hiszen csak így lehet hatékonyan küzdeni a hasonló gócpontok kialakulása ellen.
A Maros Megyei Klinikai Kórház Marosvásárhelyen több épületben működik, a belgyógyászat intenzív osztálya – ahol a gondok voltak – a Mihai Eminescu Ház mögötti épületben van. Itt két emeleten van ATI-részleg, összesen 24 hellyel, de csak az egyik osztályon ütötte fel a fejét az antibiotikumos kezelésre nem reagáló bakteriális fertőzés. Itt
Az elmúlt napokban a vízből, a felületekről, a készülékekről, az orvosi eszközökről és a személyzettől vettek mintát, amelyek nem mutatták ki a baktériumok számának növekedését.
Lapcsoportunk kérdésére válaszolva, a kórházat fenntartó megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc úgy véli, hogy
A rendkívül szomorú az, vélte az elöljáró, hogy elhunyt öt személy, a pozitívum meg az, hogy a többi hazai egészségügyi egységtől eltérően
Péter emlékeztetett, a képmutatásnak betudhatóan a statisztikákban Románia úgy jelenik meg, mint Európa azon országa, ahol a legkevesebb kórházon belüli fertőzés történik.
„Magunknak hazudjuk, hogy sokkal jobb a helyzet, mint például Németországban, ahol tudjuk jól, miként néznek ki a kórházak.
– jelentette ki a megyei önkormányzat elnöke.
Szerinte arról sem szabad megfeledkezni, hogy az öt áldozat, súlyos állapotban, más-más településről és kórházból érkezett Marosvásárhelyre. Ez magyarán azt jelentheti, hogy egyrészt a fertőzést „magával hozhatta”, másrészt az immunrendszere annyira meggyengült, hogy ha az ország bármelyik kórházába is kerül, életét veszti.
Péter Ferenc és Ovidiu Gîrbovan. Nem titkolták el a fertőzést
Fotó: Haáz Vince
A kórház menedzsere, Ovidiu Gîrbovan a Székelyhonnak elmondta, a fertőtlenítés és a személyzet képzése mellett több tesztet végeztettek, amelyekből kiderült, hogy
„Az első negatív eredménytől nyolc napnak kell eltelnie, ennyit ír elő a kórházi protokoll, és akkor újabb tesztet végeztetünk. Addig azok a betegek, akik fertőzöttek voltak, ott maradnak az osztályon, de mások nem kerültek be. Mint ismert, összesen hét páciens fertőződött meg a baktériumokkal, közülük öten életüket veszítették. Hétfőn újabb mintákat veszünk, és ha minden teszt eredménye megfelelő lesz, akkor szerdától újra tudunk betegeket fogadni az intenzív terápiás osztályon.”
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!