
A hétfői mintáknak is tisztáknak kell lenniük, hogy szerdán nyithassanak. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Ha a hétfőn begyűjtendő minták eredményei negatívak lesznek, akkor szerdán újra megnyithatják a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív terápiás részlegét, amelyet tíz napja zártak be fertőzési gócpont miatt. Hét, súlyos állapotban lévő beteg fertőződött meg, ötön életüket veszítették.
2022. október 24., 19:512022. október 24., 19:51
Mint korábban beszámoltunk róla, október 13-án jelentette a megyei kórház, hogy gócpont alakult ki az intenzív terápiás osztályán és öt személy életét veszítette. Az nem bizonyított, hogy a páciensek csak az antibiotikumra nem reagáló, kórházon belüli bakteriális fertőzések következtében hunytak el, de az ilyen eseteket mindenkor jelenteni kell, kellene a szakminisztériumnak.

Öt kórházi fertőzéssel kapcsolatba hozható haláleset történt a napokban a Maros Megyei Klinikai Kórház intenzív terápiás részlegén. A marosvásárhelyi Eminescu Ház mögötti régi kórházi épületben működő ATI-részlegen csütörtök óta szünetel a betegfelvétel.
A minisztérium illetékese a helyszínen is járt, és többek között arról beszélt, fontos, hogy ezeket a fertőzéseket minden egészségügyi intézményből lejelentsék, hiszen csak így lehet hatékonyan küzdeni a hasonló gócpontok kialakulása ellen.
A Maros Megyei Klinikai Kórház Marosvásárhelyen több épületben működik, a belgyógyászat intenzív osztálya – ahol a gondok voltak – a Mihai Eminescu Ház mögötti épületben van. Itt két emeleten van ATI-részleg, összesen 24 hellyel, de csak az egyik osztályon ütötte fel a fejét az antibiotikumos kezelésre nem reagáló bakteriális fertőzés. Itt
Az elmúlt napokban a vízből, a felületekről, a készülékekről, az orvosi eszközökről és a személyzettől vettek mintát, amelyek nem mutatták ki a baktériumok számának növekedését.
Lapcsoportunk kérdésére válaszolva, a kórházat fenntartó megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc úgy véli, hogy
A rendkívül szomorú az, vélte az elöljáró, hogy elhunyt öt személy, a pozitívum meg az, hogy a többi hazai egészségügyi egységtől eltérően
Péter emlékeztetett, a képmutatásnak betudhatóan a statisztikákban Románia úgy jelenik meg, mint Európa azon országa, ahol a legkevesebb kórházon belüli fertőzés történik.
„Magunknak hazudjuk, hogy sokkal jobb a helyzet, mint például Németországban, ahol tudjuk jól, miként néznek ki a kórházak.
– jelentette ki a megyei önkormányzat elnöke.
Szerinte arról sem szabad megfeledkezni, hogy az öt áldozat, súlyos állapotban, más-más településről és kórházból érkezett Marosvásárhelyre. Ez magyarán azt jelentheti, hogy egyrészt a fertőzést „magával hozhatta”, másrészt az immunrendszere annyira meggyengült, hogy ha az ország bármelyik kórházába is kerül, életét veszti.
Péter Ferenc és Ovidiu Gîrbovan. Nem titkolták el a fertőzést
Fotó: Haáz Vince
A kórház menedzsere, Ovidiu Gîrbovan a Székelyhonnak elmondta, a fertőtlenítés és a személyzet képzése mellett több tesztet végeztettek, amelyekből kiderült, hogy
„Az első negatív eredménytől nyolc napnak kell eltelnie, ennyit ír elő a kórházi protokoll, és akkor újabb tesztet végeztetünk. Addig azok a betegek, akik fertőzöttek voltak, ott maradnak az osztályon, de mások nem kerültek be. Mint ismert, összesen hét páciens fertőződött meg a baktériumokkal, közülük öten életüket veszítették. Hétfőn újabb mintákat veszünk, és ha minden teszt eredménye megfelelő lesz, akkor szerdától újra tudunk betegeket fogadni az intenzív terápiás osztályon.”
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!