Hirdetés
Hirdetés

A felnőtt nők is megkaphatják a HPV-elleni oltást – változások az országos oltásprogramban

Jövő hónaptól bővülnek az ingyenes és ártámogatott védőoltásokra jogosultak kategóriái •  Fotó: Vasvári Tamás/MTI

Jövő hónaptól bővülnek az ingyenes és ártámogatott védőoltásokra jogosultak kategóriái

Fotó: Vasvári Tamás/MTI

A 19-45 éves korosztályba tartozó nők 50 százalékos ártámogatással kaphatják meg a HPV-elleni védőoltást jövő hónap elejétől, ugyanakkor több más oltóanyag is elérhetővé válik az országos oltásprogramban a felnőtt lakosság – főként a krónikus betegek – számára. A védőoltások igénylési módja is megváltozik decembertől.

Széchely István

2023. november 11., 16:492023. november 11., 16:49

2023. november 11., 16:512023. november 11., 16:51

Kibővítette az egészségügyi minisztérium a HPV-elleni védőoltás jogosultsági csoportját, a változások december elsejétől lépnek érvénybe. A vakcinát mindeddig azok a serdülőkorban lévő lányok kaphatták meg, akik már betöltötték a 11 évet, a 19-et viszont még nem.

Decembertől viszont a 19-45 éves korcsoportba tartozó nők is igényelhetik azt, 50 százalékos állami ártámogatással

– tájékoztatott az egyik újdonságról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.

A védőoltást decembertől már a háziorvos által felírt recept alapján a gyógyszertárban kell kiváltsák az érintettek, majd a háziorvosi rendelőbe visszatérve adathatják be.

Ebben a hónapban viszont erre még nincs szükség, azok a kamaszlányok, akik számára a szülők korábban igényelték a védőoltást, megspórolhatják az utat a patikába, ugyanis a nekik beadandó védőoltások már a háziorvosoknál vannak. A megyei népegészségügyi igazgatóság az igényléseknek megfelelően már szétosztotta a HPV-elleni vakcinákat a háziorvosi rendelők között.

Idézet
Azok viszont, akik ezután fogják igényelni, már receptet kapnak, és az alapján a gyógyszertárakban válthatják ki a védőoltást

– válaszolta kérdésünkre Tar Gyöngyi.

Az egészségügyi szaktárca tervei szerint a kamaszfiúk számára is elérhetővé teszik a HPV-elleni oltást, ám ez még nem történt meg, december 1-től az ő szüleik még nem igényelhetik a vakcinát – tudtuk meg a megyei egészségügyi szakhatóság vezetőjétől.

Oltások és jogosultsági kategóriák

Nem csak a HPV-elleni oltást jogosultsági körét terjesztette ki a szaktárca a felnőtt lakosságra: december 1-től az egyebek között bakteriális tüdőgyulladást okozó pneumococcus-elleni védőoltást, a fertőző agyhártyagyulladásért felelős meningococcus-baktérium elleni vakcinát, a diftéria, tetanusz és pertussis (szamárköhögés), a B hepatitisz, a bárányhimlő, a kanyaró, mumpsz és rubeola elleni védőoltásokat is felírhatják ingyenes receptre a felnőttek egy részének a háziorvosok – a kiskorúak számára továbbra is ingyenesek maradnak.

A pneumococcus-fertőzés elleni védőoltás ingyenes a 2017. október 1. előtt született, 19 év alatti gyermekek számára, továbbá a 19 évet betöltött, 65 évesnél fiatalabb felnőttek, ha a következő betegségek, állapotok valamelyikében szenvednek: HIV/AIDS fertőzés, léphiány, sarlósejtes vérszegénység, krónikus légzőszervi, máj- vagy vesebetegség, cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegség, leukémia, limfómák, myeloma multiplex, cochleáris implantátummal rendelkeznek, immunszuppresszív terápia alatt állnak vagy veleszületett immunszuppresszióban szenvednek, szervátültetésen (transzplantáció)estek át, külső kamrai drénezéssel történő kezelés alatt állnak. Ugyanakkor ingyenes az oltás a 65 évet betöltött személyek, illetve az egészségügyi és kisegítő egészségügyi szakszemélyzet tagjai számára is.

A meningococcus-fertőzés elleni védőoltás ingyenes minden 65 évet már betöltött idős számára, továbbá a 65 évesnél fiatalabb, különböző krónikus megbetegedésekben szenvedők számára is felírható ingyenes receptre. Ezek a betegségek és állapotok a HIV/AIDS-fertőzés, a léphiány, a sarlósejtes vérszegénység, a daganatos betegségek, az immunszuppresszív terápia, transzplantáción, immunszuppresszió, a tartós komplement-komponens hiánya, illetve a komplement-gátlókkal történő kezelés.

A diftéria, tetanusz és pertussis (szamárköhögés) elleni védőoltás 10 évenkénti emlékeztető adagját a felnőttek ingyenesen igényelhetik, akárcsak a terhes nők, a csontvelő/vérképző őssejt-transzplantáción átesettek, illetve a transzplantáción átesettek kontaktszemélyei, ha ők nem rendelkeznek kimutatható ellenanyaggal.

Az 1995 előtt be nem oltottak, a dializált betegek vagy emlékeztető adagot igénylő, krónikusan dializált betegek ingyenesen kaphatják meg a B hepatitisz elleni védőoltást, akárcsak a HIV/AIDS-fertőzöttek, a szerv-, szövet- vagy emberi eredetű sejtátültetésen átesettek, az immunszuppresszív terápiában részesülők, az igazolt B hepatitisz-esetek közvetlen kontaktszemélyei, a krónikus májbetegségben vagy léphiányban szenvedők, a 19-59 éves korcsoportba tartozó cukorbetegek (a 60 év felettiek esetében az ajánlás a kezelőorvos döntése alapján történik), a májzsugorodásra hajlamosító örökletes betegségben szenvedők, valamint az egészségügyi és kisegítő egészségügyi személyzet.

Hirdetés

A szerv-, szövet- vagy emberi eredetű sejtátültetésen átesett személyek kontaktjai – ha nincs kimutatható ellenanyag a szervezetükben – a bárányhimlő elleni védőoltásra is ingyenesen jogosultak, a kanyaró-mumpsz-rubeola elleni védőoltás pedig a csontvelő-transzplantáción átesettek, valamint a szerv-, szövet- vagy emberi eredetű sejtátültetésen átesettek kontakszemélyei számára írható fel ingyenes receptre, ha nincs a vérükben kimutatható ellenanyag.

Az egyetemistákat kifelejthették

A felsoroltak közül több védőoltás is újdonságnak számít a felnőttek számára ingyenesen felírható vakcinák között – mondta el Tar Gyöngyi.

Az influenza elleni védőoltásra továbbra is ingyenesen jogosultak a 19 év alatti gyerekek, a 65 évet betöltött idősek, a terhes nők, az egészségügyi személyzet, valamint a krónikus betegek – nagyjából az a pácienskategória, mint a pneumococcus-elleni védőoltás esetében.

Féláron kaphatják meg ugyanakkor az oltást a 45 évet betöltött, de 64 évesnél nem idősebb, krónikus betegségekben nem szenvedő felnőttek. Az egyetemista-korúak azonban nem szerepelnek egyik jogosultsági kategóriában sem. Tar Gyöngyi szerint

az egyetemistákat kifelejthették a szabályozásból.

„Szerintem csak kifelejthettek egy fél mondatot, ami minden ilyen gyógyszerszabályozásban benne van, hogy ingyenes a gyerekeknek, és 26 éves korig a fiatal felnőtteknek, ha egyetemi tanulmányokat folytatnak” – vélekedett a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője, megjegyezve, tervezi is, hogy rákérdez erre a szabályozó hatóságnál.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 23., csütörtök

Mol: megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába

Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.

Mol: megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába
Hirdetés
2026. április 23., csütörtök

Újból medve jár a Somostetőn

Több egymást követő éjszaka medve járt a marosvásárhelyi Somostetőn, a nagyvadat a térfigyelő kamerák is rögzítették. A városvezetés óvatosságra inti a lakosságot.

Újból medve jár a Somostetőn
Újból medve jár a Somostetőn
2026. április 23., csütörtök

Újból medve jár a Somostetőn

2026. április 23., csütörtök

Szenátusi elnök: jelenleg a kisebbségi kormány a legkézenfekvőbb megoldás

Mircea Abrudean szenátusi elnök csütörtökön kijelentette, hogy jelenleg a kisebbségi kormány a „legkézenfekvőbb” megoldás.

Szenátusi elnök: jelenleg a kisebbségi kormány a legkézenfekvőbb megoldás
2026. április 23., csütörtök

Közelebb költöztetik Gyilkostóhoz a gyergyószentmiklósi várostáblát

Távolabb kerül a várostól a Gyilkostó felé vezető úton Gyergyószentmiklós helységnévtáblája. Mintegy két kilométerrel lesz hosszabb az érintett útszakasz, ahol a településeken belül szokásos közlekedési szabályok lesznek érvényesek.

Közelebb költöztetik Gyilkostóhoz a gyergyószentmiklósi várostáblát
Hirdetés
2026. április 23., csütörtök

Megvannak az ügyvivő miniszterek, Bolojan „bevállalta” az energiaügyet

A Victoria-palotában csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan bejelentette, hogy ügyvivőként átveszi az energiaügyi minisztérium irányítását, miután a szociáldemokrata miniszterek benyújtották lemondásukat.

Megvannak az ügyvivő miniszterek, Bolojan „bevállalta” az energiaügyet
2026. április 23., csütörtök

Tudomásul vette a PSD minisztereinek lemondását a miniszterelnök

Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy tudomásul vette a Szociáldemokrata Párt (PSD) minisztereinek lemondását, és hamarosan elküldi Nicușor Dan államfőnek a helyükre javasolt ügyvivő tárcavezetők névsorát.

Tudomásul vette a PSD minisztereinek lemondását a miniszterelnök
2026. április 23., csütörtök

Tánczos Barna megkapta a mezőgazdasági, Cseke Attila pedig az egészségügyi minisztérumot

A PSD minisztereinek lemondása nyomán átmenetileg új minisztériumokat kapnak az RMDSZ miniszterei is.

Tánczos Barna megkapta a mezőgazdasági, Cseke Attila pedig az egészségügyi minisztérumot
Hirdetés
2026. április 23., csütörtök

Kész kormányválság: lemondtak, de egy kicsit még helyben maradnak, sőt a jövőben visszatérnének a PSD miniszterei

Benyújtották lemondásukat a Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterei csütörtökön a Victoria-palotában. Ezzel a párt hivatalosan is érvényt szerzett annak a hétfői döntésének, hogy megvonja politikai támogatását Ilie Bolojan miniszterelnöktől.

Kész kormányválság: lemondtak, de egy kicsit még helyben maradnak, sőt a jövőben visszatérnének a PSD miniszterei
2026. április 23., csütörtök

Kihirdette a nőgyilkosságok visszaszorítását célzó jogszabályt az államfő

Nicușor Dan csütörtökön kihirdette a nőgyilkosságok megelőzését és visszaszorítását célzó törvényt.

Kihirdette a nőgyilkosságok visszaszorítását célzó jogszabályt az államfő
2026. április 23., csütörtök

Ittas vezetés Hargita megyében: két sofőrt szűrtek ki egy nap alatt

Két sofőrt is kiszűrtek szerdán a rendőrök Hargita megyében ittas vezetés miatt.

Ittas vezetés Hargita megyében: két sofőrt szűrtek ki egy nap alatt
Hirdetés