
Fotó: Borbély Fanni
A politikusok szerepéről az erdővédelemben témában beszélgetett Nagy István agrárminiszter és Tánczos Barna szenátor Tusványos második napján. A beszélgetés során szó esett Magyarország és Romániai erdészeti kérdéseiről, továbbá arról, hogy a társadalom milyen szerepet játszhat a természetvédelemben.
2024. július 24., 17:122024. július 24., 17:12
2024. július 24., 17:232024. július 24., 17:23
A 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor második napján sincs hiány esőből és előadásból – de hát ki meri azt állítani, hogy nem mehet egyszerre a kettő. A délutáni órákban Nagy István, Magyarország agrárminisztere és Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor beszélgetett, az időjárás azonban némiképp ellenük játszott, hiszen
A Rábízhatjuk-e a politikusokra Európa erdeit? című előadáson az európai erdőgazdálkodás új irányairól beszéltek, olyan fontos témakörök is felmerültek, mint például az uniós és országos erdőstratégiák.
Nagy István, mint mondta, büszke az országának jelenlegi erdősítési törekvéseire, a tervek szerint az elkövetkező években huszonnégy százalékról huszonhétre fog növekedni Magyarország fával borított területe. Ebbe azonban sokan, így adott esetben a lakók sem látnak bele, így a média is elsősorban a kivágott fákra fókuszál, nem látva azt, hogy
A miniszter szerint le kell győzniük azt a társadalmi elvárást, miszerint egy fát sem szabad kivágni, ugyanis a fákkal való gazdálkodás nemcsak fenntartható, hanem eleve a fák elérik azt az életkort, amikor ki kell vágni azokat.
Nagy István, Magyarország agrárminisztere
Fotó: Borbély Fanni
Tánczos Barna szenátor is megosztotta tapasztalatait romániai erdészeti kérdéseiről, ő viszont arról számolt be, hogy Romániában a gazdasági és a zöld érdekek ütköznek. Belátása szerint Magyarország jobban áll, hiszen míg
Romániában mindemellett a társadalmi előítélet is fokozza a fákkal való gazdálkodást, hiszen amint valaki fát szállító autókat lát, egyből arra gondol, hogy lopták azt. Tánczos Barna szerint mindenekelőtt ebből az előítéletből kellene kigyógyulnunk.
Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor
Fotó: Borbély Fanni
Nagy István ezután Magyarország erdeiről rajzolt gondolattérképet. Mint mondta, náluk örökös probléma az aszály, ami tömegesen pusztítja az erdeiket. Erre megoldásként a zöldítés a megoldás, ez viszont a lakosság nélkül lehetetlen küldetés. Éppen ezért alapítottak Magyarországon egy területalapú támogatást, ami szerint
Ennek következtében az elmúlt években 40 ezer hektár erdővel gazdagodott Magyarország.
Fotó: Borbély Fanni
Egyfajta válaszul Tánczos Barna is felvázolta a romániai erdősítési törekvéseket. Mint mondta, habár Romániában hiányzik a párbeszéd, ami előmozdítaná a problémát, kialakítottak egy átmeneti megoldást, ami a mezőgazdasági és az erdős területek közötti terek kialakítását támogatja. Ennek a kezdeményezésnek az előnye, hogy visszafordítható folyamatokkal alakítanak ki erdőkből mezőgazdasági településeket, és fordítva.
Fotó: Borbély Fanni
Felmerült a társadalom szerepe is az erdősítésekben. Mindkét meghívott egyetértett abban, hogy ennek alapja az oktatásban rejlik, hiszen önmagában az erdősítés nem elegendő, a társadalomnak meg is kell óvnia azokat. Felhívták a figyelmet az erdőben való tűzgyújtás veszélyeire és a szemetelésre: mint mondták, csakis kijelölt helyeken gyújthatunk tüzet, illetve csak a kihelyezett szemetesekbe dobjuk szemetünket.
Fotó: Borbély Fanni
A húsvét a világ kereszténységének legnagyobb jelentőségű ünnepe: Krisztus feltámadása a halálon és a gonoszságon, bűnökön személyes áldozattal aratott győzelmet jelenti. De vajon egyformán gondolkodnak erről az erdélyi történelmi egyházak?
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ezen a héten (március 30. és április 3. között) több mint 1700 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és 2384 bírságot szabott ki, több mint 6,3 millió lej értékben.
Tíz felnőttet részesít a keresztség szentségében XIV. Leó pápa a Szent Péter-bazilikában szombat este kilenckor kezdődő vigílián, amelyen a bazilika eddig néma harangjai ismét megszólalnak, és elindulnak a világ templomai felé.
Nagyszombaton az esti vigília szertartással kezdetét veszi a húsvét, a kereszténység legnagyobb, Jézus feltámadását hirdető ünnepe.
Csaknem 2500 szabálysértési bírságot róttak ki a múlt héten az autópálya-rendőrök a közlekedésbiztonsági ellenőrzéseik során, ezek közül a legtöbbet, 431-et, gyorshajtás miatt.
Az Országos Cégnyilvántartási Hivatal szombaton közzétett adatai szerint 2026 első két hónapjában 3853 vállalat függesztette fel a tevékenységét Romániában, 16,51 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.
A múlt év végén 7418 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 656-tal csökkent végéhez képest – derül ki az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) szombaton közzétett adataiból.
Napsütésben, borús időben, hidegben, a járványhelyzet miatt otthon ülve, maszkban, majd újból tömegesen – rövid videóban foglaltuk össze a húsvétvasárnapi csíkszeredai ételszenteléseket.
Autóknak, közlekedési táblának ütköztek és sáncban is kikötöttek autójukkal ittas sofőrök pénteken és szombat hajnalban Hargita megyében.
A Diakónia Alapítvány szervezésében április 18-án 16 órai kezdettel jótékonysági rendezvényt tartanak a zabolai Mikes kastélyban. A bevételt a KinderEd programba járó szegény gyermekek délutáni oktatására és napi meleg ebédjére fordítják.
1 hozzászólás