Sokszor csorbulnak a diákok jogai. Kiállnak értük. Illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A diákok jogaiért száll síkra a Kovászna megyei középiskolások szövetsége, a KovaKő.
2017. szeptember 13., 22:222017. szeptember 13., 22:22
Antal Balázs a KovaKő elnöke szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, a szövetség a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (MAKOSZ) tagja, a szervezet pedig tavaly készítette el a Tanulói Statútum hivatalos magyar fordítását, ami egy törvény erejű dokumentum, az oktatási törvény része, és mint ilyen felülírja a tanintézetek belső rendszabályzatát, sőt a diáktanácsok szabályzatát is.
A lista folyamatosan bővül, de Antal Balázs már ismertette a leggyakrabban felmerülő panaszokat. A statútum értelmében a diák kötelezően magánál kell tartsa az ellenőrzőjét,
A tanulókat nem szabad feleltetni a friss, tehát azon az órán megismert leckeanyagból. Röpdolgozatokat sem írhatnak, az írásbeli felmérő időpontját előre kell ismertesse a tanár. A dolgozatokat legkésőbb 15 napon belül kijavítva kell visszakapják a diákok, ismertetni kell velük a javítókulcsokat, és biztosítani számukra az írásbelikre kapott értékelés megfellebbezésének a jogát. Nem büntethetik őket azzal, hogy kiküldik az óráról, vagy hogy levonják a jegyüket, ha nincs náluk az ellenőrző.
Bár kötelező lenne, nem biztosítanak minden iskolában termet a diáktanácsoknak, az iskola vezetőtanácsában sem képviseli a tanulókat mindenütt egy 18 évet betöltött diák, az igazgatók gyakran elutasítók.
Antal Balázs elmondta a Háromszéki Ifjúsági tanács (HÁRIT) jogászai segítik őket, hogy megfelelően tudják képviselni a diákok érdekeit. A KovaKő egyébként Kovászna megye mindegyik, vagyis 14 magyar diáktanácsát tömöríti, adataik szerint 350 aktív diáktanácsos van a megyében.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!