Pogonyi György és tanítványai kilenc évvel ezelőtt. 2008-ban a Pro Voley SE bronzérmes lett az U18-as bajnokságban. Archív
Fotó: Kristó Róbert
A csíki röplabda pillanatnyilag nem repül magasan a háló fölött, azonban néhány évtizede még első osztályban játszó csapat ütötte a labdát Csíkszeredában. Az eredetileg a kézilabda és a tenisz egyes elemeit ötvöző sportág pár évtizedes múltja alatt a román válogatottig jutó sportolót is adott a csíkszeredai röplabda.
2017. május 27., 20:542017. május 27., 20:54
Éppen a csíki röplabdázás egyik legsikeresebb időszakában, 1971-ben érkezett Csíkszeredába Pogonyi György, aki korábban, a petrozsényi egyetemi évei befejezése után kezdett a sportág oktatásával foglalkozni. „Petrozsényben fiúkat tanítottam röplabdázni. Velük eljutottam a megyei szintig. Három évet dolgoztam ott, aztán egy volt csíkszeredai egyetemi csoporttársam hívására érkeztem Csíkszeredába” – ismertette a városba kerülésének körülményeit az egykori edző, aki előbb a Hargita megyei röplabdázás egyengetéséért felelt, azután a csíkszeredai ifjúsági röplabdacsapat irányítását vette át. „Három évig dolgoztam a megyei sportuniónál, csak ezután vettem át a röplabdacsapatot a sportiskolánál, mivel a korábbi edző Székelyudvarhelyre költözött. Ezt követően folyamatosan ott dolgoztam, közel negyven évig foglalkoztam röplabdaoktatással.”
A csíkszeredai sportiskola junior csapata mellett Pogonyi György a város felnőttcsapatának irányítását is átvette, mindez 1974-ben történt. „Az Akarat feljutott az első osztályba, ezután bíztak meg engem azzal, hogy edzem a csapatot.
utána visszaestünk a másodosztályba. Ez felnőtt csapat volt, de az iskolás klubunkból is kerültek oda játékosok. Többnyire úgy oldottuk meg, hogy három felnőtt és három ifjúsági játékos volt egyszerre a pályán” – emlékezett vissza Pogonyi, aki a másodosztályban játszó csapatot több évig irányította, egészen az együttes felbomlásáig.
Archív
Fotó: Kristó Róbert
Az Akarat edzéseit a rendőrséggel szembeni egykori Gyopár sportszálló pályáján tartották, ugyanott zajlottak a mérkőzések is. A ifjúsági csapat az egykori magyar líceum tornatermében kapott otthont, csak később helyezték át a székhelyüket az Octavian Goga Gimnázium tornatermébe. „Abban az időben heti hat edzést tartottam mind a felnőtt csapatnak, mind az ifjúságinak. Mindegyik edzés kétórás volt, még arra is emlékszem, hogy valamilyen okból kifolyólag a csütörtöki nap volt a szabadnap, akkor nem edzettünk” – elevenítette fel az egykori edzések menetét Pogonyi György, aki arról is mesélt lapunknak, hogy évekkel ezelőtt
Csíkszeredában évtizedekig a röplabdával egyedül foglalkozó tréner emlékei szerint kilenc éve, tehát 2008-ban volt a legsikeresebb ifjúsági lánycsapata, amellyel a legjobb eredményeket sikerült elérnie:
„Abból a csapatból már csak egy lány röplabdázik, ő a román röplabda-válogatott csapatkapitánya, Adina Salaoru. A negyven év alatt nem volt még egy ilyen játékosom. Büszkén gondolok arra, hogy egykor az én tanítványom volt” – summázta. Az utolsó generáció, amelyre még visszaemlékszik, három éve végzett, az akkori bajnoki idény végén bomlott fel a csapat.
Archív
Fotó: Kristó Róbert
Az idős tréner bevallása szerint szerette és élvezte a munkáját, csak azt sajnálja, hogy meglátása szerint egyelőre nincs olyan személy, aki helyettesítse, átvegye az ő feladatkörét.
2008: díjazták a röplabdázó lányokat
2008-ban a Csíki Hírlap is beszámolt arról, hogy Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere hivatalában fogadta és díjazta a város röplabdacsapatát. Abban az esztendőben két kimagasló eredmény született lányröplabdában: a Pro Voley SE bronzérmes lett az U18-as bajnokságban, az Octavian Goga Gimnázium csapata pedig megnyerte a középiskolások országos bajnokságát. A polgármester azon a találkozón sajnálatát fejezte ki, hogy a női röplabdában nincs folyamatos utánpótlásképzés Csíkszeredában, és a város nem rendelkezik röplabdaszakos tanárokkal, olyanokkal, akik szeretnék ezt a szép és Csíkszeredában nagy hagyománnyal rendelkező sportágat oktatni.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
A Maros Megyei Tanács értesíti érintett nyilvánosságot, hogy környezetvédelmi engedélyre nyújtott be kérelmet „Az útpadka és árkok kiépítése a 154A jelzésű megyei úton, Magyaró és Holtmaros településeken, Magyaró községben” című projekt számára.
Közzétették a magyar kisebbség számára készült román érettségi vizsga tételmodelljeit. A magyar kisebbségnek 2025-ben először lesz a többségtől eltérő román nyelv és irodalom írásbeli vizsgája. Most valóban a nyelvtudást mérnék fel.
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
szóljon hozzá!