
A pénzbírság összegéről kell döntenie a Hargita Megyei Törvényszéknek
Fotó: Veres Nándor
A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) peres úton igyekszik elérni, hogy a bíróság állapítsa meg, mekkora összegű pénzbírságot kell fizetnie Korond polgármesterének. Katona Mihályt áprilisban jogerősen ítélték rekord összegű bírság kifizetésére, mert a bíróság szerint elmulasztotta végrehajtani a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó végzést.
2019. szeptember 19., 15:522019. szeptember 19., 15:52
A Dan Tanasă vezette egyesület azt kéri a Hargita Megyei Törvényszéktől, hogy
Az ADEC által iktatott keresetlevél másolatát kérésünkre a Hargita Megyei Törvényszék rendelkezésünkre bocsátotta. A beadványban az egyesület vezetője, miután ismerteti a Községháza felirat eltávolításához vezető, majd a bírságról rendelkező ítéleteket, kitér arra, hogy
Hivatkozásként megemlíti a Hargita Megyei Törvényszék és a Marosvásárhelyi Ítélőtábla által hozott ítéleteket, amelyek alapján Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármestert 75 130 lej kifizetésére kötelezték egy hasonló ügyben, és ezt az összeget idén júniusban ki is fizette.
A korondi polgármester elleni perek 2015-ben kezdődtek, az ADEC akkor kérte a bíróságtól, hogy kötelezze az elöljárót a Községháza felirat eltávolítására. 2016 februárjában jogerős ítélet született erről, amit végre is hajtottak. Mivel a Marosvásárhelyi Ítélőtábla akkor azzal indokolta döntését, hogy a községháza román megfelelője nem a „primăria”, hanem „casa comunală” vagy „casa comunei”, 2017-ben új feliratot tettek ki, amelyen Primăria helyett Casa Comunală szerepelt a Községháza fordításaként, ezt idén januárban vették le. Emiatt az ADEC újabb pert indított Katona Mihály ellen, azt kérve a bíróságtól, hogy kötelezzék a községvezetőt pénzbírság kifizetésére a korábbi jogerős ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt, noha az megtörtént.
Másodfokon viszont az ítélőtábla ezt megváltoztatta, és úgy döntött, hogy 2016. október 21-től kell számítani a bírságot – amikor az első jogerős ítéletet kihirdették. Az ADEC számára napi 100 lejes késedelmi kamat kifizetését is megítélték, szintén a jelzett időponttól számítva.
Katona Mihály korábban lapunknak elmondta, hogy leadhatta a rendelkezésére álló, a felirat eltávolítására vonatkozó bizonyítékokat. Ha ezeket figyelembe veszi a törvényszék, akkor a községvezető szerint van rá esély, hogy eltörlik az igazságtalanul kiszabott rekordnagyságú bírságot, amelyet nem tud kifizetni. A per első tárgyalását októberben tartják. Ezzel párhuzamosan a Legfelsőbb Ítélő és Semmítőszéken is iktatták a per egyik tanújának keresetét, aki beavatkozott a pénzbírságról rendelkező perbe, de az ítélőtábla elutasította azt a kérését, hogy vegyék figyelembe a polgármestert igazoló vallomását, és ennek megfelelően módosítsák a jogerős ítéletet. A tanú emiatt a legfelsőbb bírósághoz fellebbezett, ennek tárgyalására még nem jelöltek ki időpontot.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
1 hozzászólás