Sok állatot csodálhattak meg a jelenlévők
Fotó: Barabás Orsolya
Nyolcadik alkalommal szerveztek gazdanapot Gyergyóremetén vasárnap. Megáldották a traktorokat, hálát adtak, megünnepelték a betakarítást és tapasztalatot cseréltek.
2021. október 17., 17:422021. október 17., 17:42
Egy év kihagyás után ismét szerveztek gazdanapot Gyergyóremetén, a hagyományokhoz híven október harmadik vasárnapján. „Szervezéskor figyelembe kellett vegyük, hogy
ugyanakkor a koronavírus-járvány is indokolja, hogy a községből kijőve, szabad ég alatt, a szabályokat betartva tudjunk ünnepelni. Nem pont így szerettünk volna, de örülünk, hogy meg tudtuk szervezni” – részletezte érdeklődésünkre Szabó Csaba, Gyergyóremete alpolgármestere.
Bakó Antal plébános áldotta meg a gazdákat, a termést és a traktorokat
Fotó: Barabás Orsolya
Ferencz-Csibi Loránd agrármérnök, a Székely Gazdák Egyesületének falugazdásza, gyergyóremetei tanácsos elmondta, az volt a céljuk, hogy a gazdákat kicsit megmozgassák.
„Bejártuk a falu több utcáját egy látványos felvonulás keretében, majd itt, Kicsibükkben azt szeretnénk, hogy a gazdák jól érezzék magukat, tapasztalatot gyűjtsenek, beszélgessenek az elmúlt év örömeiről, nehézségeiről. Reméljük, hogy jövőben még több embert meg tudunk mozgatni” – mondta el lapunknak napközben a falugazdász.
Fotó: Barabás Orsolya
„A gazdanapok alapja mindig a hagyományos termékek bemutatása volt. A régi mesterségeket próbáltuk a fiatalsággal ismertetni, hogy ők is lássák, régen hogyan kaszáltak, takartak, rakták a szénás szekeret kézzel. Voltak itt korábban kovácsmesterek, ácsok, cséplőgép. Emellett volt két gazdanapunkon disznóvágás, ezt most a sertéspestis miatt nem lehet. Most
A rendezvényen a gazdák szoktak főzni, így aki ide kilátogatott, biztosan nem maradt éhesen” – mondta Czikó Dezső, a helyi szarvasmarhatartó-egyesület tejtermelő gazdákat összefogó elnöke, a rendezvény egyik szervezője.
Fotó: Barabás Orsolya
A megnyitó keretében Laczkó-Albert Elemér polgármester kiemelten azokhoz szólt, akik megművelik Gyergyóremete határát minden nehézség ellenére. „Úgy becsültük, hogy egynegyede van itt a remetei traktoroknak, köszönjük a demonstrációt, (...) de mint községvezető mindenekelőtt azt az elszántságot és kitartást köszönöm, amivel nap mint nap elvégzik a munkát.”
Bende Sándor parlamenti képviselő kiemelte, őt mindig büszkeséggel tölti el, amikor azt hallja, hogy Székelyföldön vannak leginkább megművelve a területek, mert az itt élőkben megvan az akarat, a tudás ehhez.
A gyerekek a rendezvényt idézték meg rajzaikon
Fotó: Barabás Orsolya
Bakó Antal plébános megáldotta a traktorokat, a gazdákat és a jelenlévőket. A hangulathoz hozzájárult a helyi fúvószenekar, és fellépett a nagyváradi Csillagocskák, illetve a gyergyóremetei Sirülő Néptáncegyüttes is. A juhtartó gazdák bárányhúsból főztek tokányt, a csarnokosok borjúból készítettek finom ebédet, három önkéntes gazda, Ferencz Zsolt, Nagy Róbert és Nagy Tamás pedig babgulyást főzött csülökkel.
Különböző versenyeket is szerveztek, a traktorokkal szántottak, de pityókaszedésben vagy zsákban ugrálással is megmérettethettek a jelenlévők a nyolcadik Gyergyóremetei Gazdanapon.
A helyi fúvószenekar produkciói emelték a hangulatot
Fotó: Barabás Orsolya
Az önkéntes gazdák babgulyást főztek
Fotó: Barabás Orsolya
A juhtartók bárányhúsból készítették a tokányt
Fotó: Barabás Orsolya
A traktorokkal versenyeztek is a gazdák
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Több mint negyven traktorral vonultak Kicsibükkbe
Fotó: Barabás Orsolya
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás