Időt és pénzt spórolnak a 3D-nyomtatással
Fotó: Közüzemek Rt.
A lassan és drágán beszerezhető alkatrészek hiányának pótlására saját 3D-nyomtatót szerzett be a közelmúltban a sepsiszentgyörgyi Közüzemek Rt. A modern eszköz segítségével néhány óra alatt házon belül le tudják gyártani a szükséges elemeket, jelentősen csökkentve ezáltal a hibaelhárítás idejét.
2024. május 14., 12:262024. május 14., 12:26
Kozsokár Attila vezérigazgató elmondta, az általuk tapasztalt meghibásodások többsége vagy a vezetékeket, vagy a szennyvízátemelő pumpákat érinti. „Utóbbiak esetében a szennyvízbe bekerülő hulladék jelent gondot, az egyik leggyakrabban meghibásodó alkatrész mégis egy tömítés, amelynek darabja 400 lej körül kezdődik, ráadásul négy-öt napot tart, amire leszállítják” – magyarázta.
Egyik kollégájuk javaslatára a szolgáltató úgy döntött, hogy saját maguk fogják elkészíteni az illető alkatrészt, ugyanis
A projekt mostanra túllépet a kísérleti fázison, a Közüzemek Rt. több helyen is alkalmazta a helyben készített alkatrészeket. A tömítések a gyakorlatban is beváltak, ezért más esetekben is alkalmazni kezdték a technika nyújtotta lehetőségeket: az árammal működő berendezésekhez sínre szerelhető kötöződobozokat készítettek, de gyártottak fűrészlapra rögzíthető fogantyút, illetve a pumpák számára felfüggesztő elemet is. A cég szerint
Közleményük szerint, ha az üzletekben kapható alkatrészekhez fogható a minőség, akkor már megérte a 4000 lej körüli befektetés.
„A 3D-nyomtatás csupán egyike azon módszereknek, amelyeket alkalmazunk, a lehetőségek bővülnek, mi is akarunk élni ezekkel: digitalizáljuk a hálózatot, illetve felmerült annak a lehetősége is, hogy műholdról készített felvételen elemezzük a hálózat azon pontjait, ahol szivárgás lehet – az elkövetkező évek mindenképp sok technológiai újítást hoznak majd” – szögezte le Kozsokár Attila.
A szászrégeni vízüzem és a város között fekvő fővezeték meghibásodása miatt három napig akadozni-, időszakosan teljesen szünteleni fog az ivóvíz-szolgáltatás a városban és több környező nagyközségben.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16-29. között 546.172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
Titkos szavazással választotta meg Csíkszereda alpolgármestereit a helyi önkormányzati képviselő-testület a mandátum első, soron kívüli ülésén, szerda reggel.
Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.
Harmadik alkalommal hirdette meg a Ne éhezzen senki! kampányt a Solidaris Egyesület, amely során adományokat gyűjtenek, hogy élelmiszercsomagokkal és meleg étellel segíthessék a nélkülözőket.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
szóljon hozzá!