
Fotó: Borbély Fanni
„Jobb pályán” mottóval hirdették meg a 33. Tusványost, amelyet július 23–28. között tartanak. Többek között a Blahalouisiana, a Bagossy Brothers Company, a Honeybeast, Nagy Feró és a Beatrice, Ákos, illetve a 4S Street koncertjeire bulizhatunk; szombaton pedig meghallgathatjuk Orbán Viktor miniszterelnököt.
2024. július 11., 14:112024. július 11., 14:11
2024. július 11., 16:432024. július 11., 16:43
A 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborról, ismertebb nevén Tusványosról tartottak sajtótájékoztatót az esemény szervezői csütörtökön Csíkszeredában. Jelen volt Horváth Réka, a Magyar Ifjúsági Tanács elnöke, Sándor Krisztina, a Tusványos programfelelőse, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke és Popa Ilona, a Tusványos erdélyi főszervezője.
„Jobb pályán” mottóval rajtol a 2024-es Tusványos. Popa Ilona szerint ez a mottó egyrészt arról is szól, hogy mi, erdélyi magyarok „milyen helyzetben vagyunk, egyfajta erősítő, motiváló töltettel bír, hiszen a szervezők értelmezése szerint, ha szétnézünk a környezetünkben, mi jobb pályán vagyunk, gondolnak itt a háborúra és nyugatra.”
Fotó: Borbély Fanni
A mottó üzenet a fiatalok felé, azt hangsúlyozza, hogy érdemes itthon maradni.
– emelte ki Sándor Krisztina.
Fotó: Borbély Fanni
A szervezők hangsúlyozták, fizikailag is jobb pályán van a fesztivál, hiszen a pár éve bevezetett gumiszőnyeg nagyban segíti a fesztiválozók közlekedését a Tusványos területén, de politikai töltettel is bír a mottó.
Popa Ilona, Tusványos erdélyi főszervezője ismertette a részletes programot, illetve a hasznos tudnivalókat a fesztivállal kapcsolatban. Mint mondta,
A nagyszínpadi koncerteken olyan neves fellépőkkel találkozhatunk, mint a Blahalouisiana, a Bagossy Brothers Company, a Honeybeast, Nagy Feró és a Beatrice, Ákos, Magashegyi Underground, Kowalsky meg a Vega, Kalapács József, Rudán Joe, Varga Miklós, illetve a 4s Street. Lesznek politikai, közéleti, gazdasági, és kulturális sátrak is a fesztiválon, de megnyitja kapuit a tusványosi csűr is, ahol a népzene kerül a fókuszba, népi programokkal várják az érdeklődőket: lesz néptánc, népviselet-bemutató, énektanítás és meseolvasás. Lesznek gasztronómiai, illetve tájékoztató sátrak, egyetemi sátrak, hitélettel foglalkozó sátor, sportsátor, szurkolói zóna, ahol számos magyar labdarúgóval találkozhatnak a rajongók.
illetve a Hangzó Helikon koncertek.
A hagyományokhoz híven kerekasztal-beszélgetésekre is várják a fesztiválozókat, a szervezők négy főbb témakört emeltek ki:
politika (szó lesz a választások kiértékeléséről, elemzéséről);
háború (a nagyhatalmak helyzetéről beszélgetnek majd, illetve a globális trendekről);
gazdaság (például banki szereplők nézőpontjával találkozhatunk);
környezetvédelem (ezen belül a zöld energiát és a klímaváltozást).
A szervezők a MIT sátort az esemény origójaként jellemezték. Itt stand up comedy-vel, élőzenés műsorokkal készülnek, fiatal erdélyi sportolók is bemutatkoznak, lemezlovasokkal (DJ) való beszélgetésre várják az érdeklődőket, de készülnek gerillaakciókkal, illetve esti koncertekkel is, ahol az erdélyi feltörekvő zenekaroké a főszerep.
Fotó: Borbély Fanni
A belépőrendszer az előző évekhez képest nem változott: a tusnádfürdői táborba a napi belépő 30, a heti bérlet 120 lejbe kerül, de
A sátorhelyek ára napi 30, heti 120 lej. Újdonság, hogy idén már lehet online is jegyet vásárolni a Tusványos hivatalos honlapján. A szombati Orbán Viktor-előadás a tavaly évhez hasonlóan ezúttal is regisztrációhoz kötött.

Úgy tűnik, hogy sikeresnek bizonyult a tavalyi esztendő, ezért idén is regisztrációhoz kötik Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének a július 27-i tusványosi beszédén való részvételt.
A 33. Tusványos mottója egyfajta üzenet a fiatalok felé. Azt hangsúlyozza, hogy érdemes itthon maradni
Az Országos Erdőőrség 2025 decemberében 3560 köbméter illegálisan kitermelt faanyagot foglalt le, az okozott kárt mintegy kétmillió lejre becsülik – tájékoztatott kedden a Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
„Lazító robbantásokat” végzett az Országos Sóipari Társaság tavaly májusban a parajdi sóbánya felszíni sórétegében, amikor új medret próbáltak kialakítani a megnövekedett hozamú Korond-patak elterelésére. A robbanások lehetséges hatásáról érdeklődtünk.
Megnyílt az a kijárat Csíkszeredában, amely az Erőss Zsolt Aréna parkolóját tehermentesíti és a tervek szerint az ottani forgalmat is gördülékenyebbé teszi.
Az ukrajnai háború ötödik évébe lépve az ukrán gyermekek több mint egyharmada, csaknem 2,6 millióan továbbra is menekültként élnek - közölte kedden az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF).
A kiskereskedelmi láncok saját márkás termékeinek arányát legfeljebb 20 százalékban korlátozná, azonos termékkategórián belül pedig egységes árrést vezetne be Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A háztartások lejmegtakarításai havi összevetésben 0,1 százalékkal 266,416 milliárd lejre csökkentek, éves összevetésben pedig 5,8 százalékkal (reálértéken mínusz 3,5 százalékkal) nőttek – derül ki a Román Nemzeti Bank adataiból.
A 2026-os állami költségvetés tervezetét várhatóan a jövő hét végén terjeszti a kormány a parlament elé – jelentette ki kedden Marian Neacșu szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök-helyettes.
Házkutatásokat tartottak és két férfit őrizetbe vettek kedden egy olyan ügyben, amelyben külföldön körözött gépkocsik értékesítését vizsgálják a hatóságok – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Következő ülésén a kormány sürgősségi rendeletet fogad el a helyi adók felülvizsgálatáról – számolt be kedden az RFI-nek adott nyilatkozatában Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Ukrajna mindannyiunkért harcol, és csodálatra méltó bátorsággal és kitartással fenntartja az egész kontinens biztonságát – üzente Nicușor Dan államelnök az orosz–ukrán háború kitörésének negyedik évfordulóján.
szóljon hozzá!