
A medvetámadások sérültjei csak bírósági úton kérhetnek kártérítést. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Két év alatt a második nagy összegű kártérítést ítélte meg a Hargita Megyei Törvényszék Hargita megyében történt medvetámadások sérültjeinek. Nemrég egy gyergyótölgyesi férfi keresetét is elfogadták, aki első fokon 20 ezer euró értékű kártérítésre jogosult a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztériumtól.
2022. május 03., 10:102022. május 03., 10:10
2022. május 03., 10:362022. május 03., 10:36
A medvetámadás 2021. július 3-án történt, amikor egy Gyergyótölgyesen élő 63 éves férfit lakóházától nem messze, az erdőből, gombászásból hazafelé tartva támadt meg egy bocsos anyamedve.
Segélykiáltásait fia hallotta meg, aki vadász lévén, vadászpuskájával a levegőbe lőtt, így riasztva el a medvét a helyszínről.
A sérült kártérítési pert kezdeményezett a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium ellen, 80 ezer euró értékű, nem vagyoni kártérítést követelve az őt ért sérelem miatt. A keresetet tavaly novemberben iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken, az elsőfokú ítélte pedig a múlt héten megszületett.
Ebben a bíróság megállapította a szaktárca felelősségét, elutasítva, hogy ezt a területileg illetékes vadásztársulatra hárítsák.
Az ítélet nem jogerős, a férfi a kártérítés összegének növelése, a minisztérium ennek eltörlése érdekében fellebbezett, ezt a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalja majd.

Már ki is fizette a kártérítést a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium annak a tusnádfürdői sértettnek, akit medve sebesített meg a fürdővárosban több mint három éve. Ennyi ideig tartott a kártérítési per, amely végleges ítélettel lezárult.
Ez a második olyan bírósági ítélet az utóbbi két évben Hargita megyében, amely a szaktárcát kártérítés kifizetésére kötelezi medvetámadások sérültjei számára.

A Hargita Megyei Törvényszék másodfokú határozata a korábbinál nagyobb összegű kártérítés kifizetésére kötelezte a környezetvédelmi minisztériumot egy Tusnádfürdőn történt medvetámadás sérültje számára. Ez az ítélet sem végleges, további fellebbezésre van lehetőség.
Kérdésünkre Nicolae Daniel Cătinean ügyvéd, aki mindkét perben ellátta a sérültek jogi képviseletét, azt mondta, hogy a mostani esetben szeretné megvárni a jogerős ítéletet is, addig nem értékelné a döntést.
A több hasonló kártérítési perben részt vevő ügyvéd szerint a 2020-ban megjelent, a vadászati törvényt módosító 13-as számú törvény azon előírásai, amelyek a vadállatok támadása miatt megsérült személyek kárpótlására vonatkoznak, nem alkalmazhatók, a jogszabály végrehajtási utasításai nem jelentek meg, ezért alkotmányossági kifogást nyújtottak be ellene, amelyet az alkotmánybíróság tárgyal majd. Hozzátette:
Oroszországhoz köthető hackerek romániai intézmények e-mail-fiókjaiba is behatoltak egy, főként ukrajnai célpontokat érintő kibertámadás során.
Az új kormány megalakulása után Sulyok Tamás köztársasági elnöknek távoznia kell hivatalából – közölte szerdán, Budapesten újságírókkal a választáson győztes Tisza Párt elnöke, aki ezt követően a Sándor-palotában találkozott az államfővel.
Gernyeszegen kedden késő este egy autó elütött egy medvét. Az ütközés után a nagyvad elszaladt, egyelőre még nem találták meg.
Januárhoz képest februárban 39 lejjel (0,7 százalékkal) 5557 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Újabb Ro-Alert üzeneteket kaptak szerda hajnalban Tulcea megye északi részének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben, miután a hadsereg radarjai drónrajokat észleltek a román-ukrán határ térségében.
Szerdán kezdik meg hároméves mandátumukat a legfőbb ügyészség, a korrupcióellenes ügyészség (DNA), illetve a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni Ügyészség (DIICOT) új vezetői: Cristina Chiriac, Ioan-Viorel Cerbu és Codrin-Horațiu Miron.
Minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is – mondta Magyar Péter a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában szerdán.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter kedd esti bejelentése szerint az amerikai kormány hivatalosan megerősítette, hogy a romániai Lukoil ideiglenesen mentesül a szankciók alól, így 45 napon belül újraindulhat a Petrotel-Lukoil finomító.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
szóljon hozzá!