Folytatódik a huzavona a Nemzetközi Kürtőskalács-szaktestület (NKSZ) és a magyar Földművelésügyi Minisztérium (FM) között a kürtőskalács eredetvédelme, ezúttal európai hagyományos különleges termékké nyilvánítása kapcsán.
2015. február 11., 20:042015. február 11., 20:04
Bár úgy tűnt, a közismert süteménynek a hungarikummá válás előszobájának tekinthető Magyar Értéktárba történt felvételével lecsillapodnak a kedélyek, a felek között újabb pereskedés van folyamatban. Megtudtuk: az NKSZ megtette az előkészületeket, hogy osztrák termékként jegyezzék be az EU-ban a kürtőst.
Hantz Péter, a kürtőskalács-szaktestület egykori ügyvivője szerdán arról tájékoztatta a Krónikát, hogy a szervezet – amely korábban hungarikumnak terjesztette fel a kürtőskalácsot – két alkalommal is olyan beadvánnyal fordult a budapesti minisztériumhoz, hogy nyilvánítsák az uniós védelemmel járó hagyományos különleges terméknek (HKT) a süteményt. A földművelésügyi tárca azonban mindkét alkalommal elutasította a javaslatot.
Az ügyben illetékes Magyar Eredetvédelmi Tanács ugyanis megállapította, az ide vonatkozó uniós szabályozás alapján a kürtőskalács – mint széles termékcsoportot jelölő fogalom – ilyen kizárólagosságot biztosító védelemben nem részesülhet.
Hantz azonban a napokban a budapesti Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordult, úgy véli ugyanis, hogy az FM álláspontja a hatályos uniós jogszabályok téves értelmezéséből ered. „Pusztán az a tény, hogy a kürtőskalács szó egy termékfajtát jelöl, nem minősül kizáró kritériumnak, ezenfelül pedig a józan ésszel is ellentétes lenne egy ilyen kitétel, minden bejegyzett hagyományos különleges termék egy termékfajtát jelöl” – állapította meg az NKSZ képviselője.
Szerinte a magyar minisztérium diszkriminál, mivel korábban különleges termékké nyilvánította például az általános fajtanévre utaló, szintén széles körben elterjedt és több esetben eltérő receptváltozatok szerint készülő tepertős pogácsát vagy a rögös túrót.
Hantz butaságnak tartja ugyanakkor, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának és a Magyar Eredetvédelmi Tanácsnak az elutasítás alátámasztásában szereplő indoklását, miszerint a kürtőskalácsot azért nem lehet levédetni, mert mindössze 25 éve jelent meg Magyarországon. Ezzel szemben az NKSZ tanulmánya szerint a kürtőskalácsot említő első írásos dokumentum 1679-ből származik.
Hantz Péter közölte: az esetleges további elutasító határozat esetén készek a magyar Alkotmánybírósághoz és az uniós szervekhez fordulni. Ugyanakkor megtették az előkészületeket a Magyar Értéktárba székely, magyar és erdélyi süteményként került kürtőskalács osztrák termékként való regisztrációja érdekében, hogy az édességet ne román termékként jegyezzék be az EU-ban.
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát - derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
December 9-től, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
A Központi Választási Iroda (BEC) pénteken a külföldi szavazóhelyiségekben már zajló szavazás azonnali leállításáról döntött, mert az alkotmánybíróság elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Precedens nélküli döntést hozott pénteken az alkotmánybíróság, és az állami intézményeknek több információval kell szolgálniuk erről, hogy visszanyerjék az állampolgárok bizalmát – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi pénteken bírálta az alkotmánybíróság pénteki döntését, amellyel a testület érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét.
Marcel Ciolacu miniszterelnök megállapította, hogy az alkotmánybíróság döntése a teljes elnökválasztási folyamat megismétléséről az egyetlen igazságos megoldás. A PNL első alelnöke szerint ez a döntés „a legjobb hír a romániaiak számára.”
Az alkotmánybíróság pénteken egyhangú döntéssel érvénytelenítette az elnökválasztás teljes folyamatát – áll a hivatalos közleményében.
szóljon hozzá!