Lavinát indított a brassóiak óvása

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Nyolc csíkszeredai jégkorongozó játékjogát felfüggesztette a jégkorong MOL Liga versenybírósága. Az eltiltott hokisokkal az a gond, hogy a közös magyar-román-szlovák bajnokságban a HSC Csíkszereda, a román bajnokságban pedig a Csíkszeredai ISK színeiben léptek jégre, az erről szóló játékengedély nem jutott el a magyar szövetséghez.

Dobos László

2012. október 03., 20:572012. október 03., 20:57

 

A Magyar Jégkorong Szövetség honlapjára feltett közlemény szerint a nyolc játékos – Biró Ottó Attila, Kósa Endre, Péter Levente, Bálint Attila, Gecse Hugó, Farkas Tamás, Salló Alpár és Pataki Nándor István – játékjoga tisztázásáig nem játszhat a MOL Ligában.

Az esetről Juhász Pétert, a Magyar Jégkorong Szövetség (MJSZ) versenybíróságának tagját kérdeztük. Juhász elmondta, hogy a MOL Ligában szeptemberben lejátszott HSC Csíkszereda – Brassói Corona mérkőzés után óvás érkezett a magyar szövetséghez, amit az MJSZ végül nem vizsgált meg, hiszen az óvás formai követelményeinek nem tett eleget az ezt benyújtó brassói csapat.

„Az óvásnak van egy hivatalos formája, ami alapján el tudunk járni, ezeket ők nem teljesítették – sem formailag, sem tartalmilag. Két játékos, Biró Ottó és Kósa Endre szereplését kifogásolták. Ezt mi nem vizsgáltuk, visszaírtuk a brassói csapatnak, hogy nem tudjuk figyelembe venni ezt az óvást, hiszen nem történt meg a hivatalos procedúra\" – hangsúlyozta Juhász.

Ezt követően került terítékre a Magyar Jégkorong Szövetség versenybíróságánál Petres Tivadar esete, aki az elmúlt szezonban a HSC Csíkszereda játékosa volt és az új idényben a Brassónál szeretne játszani. Juhász erről a következőket nyilatkozta: „A román szövetség tájékoztatása szerint a két klub nem egyezett meg egymással az átigazolással kapcsolatban, ezért Petres játékjogát felfüggesztettük addig, amíg a két egyesület egymás között tisztázza az ügyet, és létrejön az egyezség. Amíg nem kapunk a Román Jégkorong Szövetségtől (RJSZ) erről szóló tájékoztatást, az ő játékengedélyét felfüggesztettük.\"

A versenyszabályzatban van egy olyan pont, ami arról rendelkezik, hogy a későbbi jegyzőkönyv-ellenőrzés során a hokiszövetség statisztikusai, ellenőrei a jegyzőkönyveket összevetik az adatbázisukkal, az eseménynaplókkal stb. Ekkor akadt fel a versenybíróságnál Biró Ottó és Kósa Endre neve, akiket Brassó is kifogásolt. A MJSZ hivatalból indította meg a belső vizsgálatot, hiszen a versenyszabály erre kötelezi őket, ha kihágásokkal találkoznak. „Megvizsgáltuk az esetet és kiderült, hogy az RJSz szeptember 14-én elfogadta a Csíkszeredai ISK (CSS) nevezését a román bajnokságba, azzal a feltétellel, hogy ők teljesen különálló klubként induljanak. Ezt követően az ISK játékosokat igazolt át a HSC-től, tehát ezek a játékosok az ISK-é lettek. Utánanéztünk és kiderült, hogy a szeptember 19-i mérkőzésen, amikor az ISK a Brassó ellen játszott, 8 HSC-s játékos szerepelt az ISK színeiben. Ez az jelenti, hogy ők az ISK játékosai, tehát nem játszhatnak a MOL ligában a HSC-nél\" – folytatta Juhász. A szakember szerint ők nem tudják követni a Romániában történő átigazolásokat, ezekről valaki kellene őket tájékoztassa. Úgy tűnik tehát, hogy nem működött a kommunikáció a két szövetség között, nem jelezték a magyar fél felé az átigazolásokat.

Juhász így folytatta: „Természetesen ha az RJSZ adatbázisában másképp szerepel, mint ahogy mi tudjuk, akkor ők ezeket az információkat meg kellene adják nekünk, és ha megadják, akkor az információk tartalmának függvényében lesznek további lépések. Nekünk pillanatnyilag nincs információnk arról, hogy az eltiltott 8 játékosnak a RJSZ adott volna ki kettős versenyengedélyt.” Juhásztól megtudtuk, hogy a Nyitra az Érsekújvár hivatalos farmcsapata, és az ő esetükben is bekérték két kérdéses hokis papírjait, de mindkét játékosnak érvényes szlovák játékengedélye volt. Minden ország szövetségének hatáskörébe tartozik, hogy milyen játékengedélyt ad ki játékosai számára.

Mit mondnak az érintettek?

Az eset kapcsán megkérdeztük a két érintett klub, illetve a Román Jégkorong Szövetség vezetőit is.

Tánczos Barna, a RJSZ elnöke: „Álláspontomat írásban továbbítom a MOL Liga versenybíróságához. Ebben leírtam, hogy a román bajnokság független kiírás, a MOL Liga alapszabályzata pedig nem tiltja meg, hogy egy más ország más bajnokságában szerepeljen valamelyik játékos. Nekem az a véleményem, hogy az eltiltott nyolc játékos játszhat MOL Liga-mérkőzést a HSC színeiben. Figyelembe kell venni, hogy tulajdonképpen egy farmcsapatról van szó, a csíkszeredai felnőtt csapat utánpótlás-együtteséről, és támogatni, felkarolni kellene minden ilyen jellegű kezdeményezést. Az eltiltásnak nincs jogi alapja.\" Tánczos szerint az egész onnan kezdődött, hogy a Brassói Corona meg szerette volna óvni a Csíkszeredai HSC elleni mérkőzés eredményét. A Corona vezetősége azzal érvelt, hogy ha Kósa és Biró Ottó a román bajnokságban az ISK-nál játszik és a MOL Ligában a HSC-nél, akkor Petres is játszhat a MOL Ligában a Coronának, a román bajnokságban pedig Csíkszeredának. Petres esetében – Tánczos szerint – azonban ez azért nem valósulhatott meg, mert a játékos nincs elengedve a HSC-től, tehát nincs egyezség a HSC Csíkszereda és a Brassói Corona között az átigazolásról.

Cseke Szilárd, a Csíkszeredai HSC igazgatója elmondta, hogy átküldték az RJSZ vezetőségéhez azokat a szerződéseket, amelyek értelmében átadták nyolc játékos játékengedélyét az ISK-nak, de csak kimondottan a román bajnokságra. Ebben a szerződésben az áll, hogy a szóban forgó nyolc játékos a román bajnokságban az ISK, a MOL Ligában a HSC színeit képviseli. Cseke szerint ez a helyzet nem új keletű, van precedense, hisz például az Érsekújvári HC Nové Zámky színeiben – a szlovák szövetség engedélyével – az HK Nitra több játékosa is jégre léphet a Mol Ligában.

Emilian Cernica, a Brassói Corona alelnöke: „Hallottam az eltiltásról, és én azt szeretném, ha a hokisok hokiznának, s a sportvezetők végeznék a dolgukat. Fel kellene oldani a nyolc csíki hokis eltiltását, de játékengedélyt kellene adni Petres Tivadarnak is, aki nálunk, Brassónál szeretne játszani. Azt hallottam, hogy Ráduly polgármester nem engedi el Petrest. A polgármester tegye félre a büszkeségét, meg kellene értse, hogy ha a válogatott hokisoknak keresztbe tesz, a sportágnak árt.\"

A HSC Csíkszereda csapata szerdán délután elutazott Magyarországra, ahol pénteken Újpesten, két napra rá, vasárnap pedig Miskolcon lép jégre.

Megtudtuk, hogy a MOL versenybírósága által hozott döntések esetében a benyújtott óvásokat egy négytagú bizottság tárgyalja meg, és ebben a négytagú bizottságban az RJSZ is képviselve kell legyen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei