Fotó: Barabás Ákos
Sikerült elérnünk egy olyan szülőt, akinek a gyerekei kukoricacímerezni mentek Battonyára, illetve a munkaközvetítő pedagógust. Íme, ahogy a helyszínen látták a mérgezésgyanús esetet, illetve az, amiről a szülők értesülhettek.
2016. július 06., 11:302016. július 06., 11:30
2016. július 06., 11:322016. július 06., 11:32
A bogárfalvi Fancsali Dalma 17 és 18 éves lányai múlt szerdán indultak Magyarországra, a Békés megyei Battonyán vállaltak kukoricacímerező idénymunkát udvarhelyi tanárok közvetítésével. „A vasárnapi munka után visszatértek a szállásra, vacsoráztak, majd éjjel fél egy felé érkezett egy üzenet a nagyobbik lányomtól, hogy reggel nem tudják, mikor fogunk beszélni telefonon, mert komoly ellenőrzés lesz a táborban” – magyarázta az édesanya. Hétfőn délelőtt tíz órakor írt üzenetet a gyerekeinek, mivel továbbra sem kapott tájékoztatást a fejleményekről.
„Akkor már a kórházból telefonált a lányom, mondta, hogy tévesen vegyszerezték azt a kukoricatáblát, amelyben vasárnap dolgoztak” – mondta. Az aggódó szülő szerint a felvigyázó tanárok már vasárnap este figyelmeztették a diákokat az ártalmas vegyszerre, de a szülőket nem értesítették a történtekről.
„Egy tanár sem hívott, hogy mi történik, hogy ne aggódjunk. Csak a lányaimon keresztül kaptam információkat, miután az orosházi orvos megengedte, hogy felvegyék a kapcsolatot velünk” – panaszolta Fancsali Dalma.
A lányok beszámolói szerint két diáklány pánikrohamot kapott és rosszul lett, de más problémát nem találtak az orvosok. Hétfőn este már megkapták a kibocsátópapírt a kórházaktól, de éjszakára még ott maradtak.
Mivel az érintett gyerekek szülei szerint a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskolán keresztül mentek diákmunkára a fiatalok, felvettük a kapcsolatot Trinfa Pálma igazgatóval. A szakközépiskola vezetője elmondta, nem az intézmény szervezte a munkát az udvarhelyszéki diákoknak, de a közvetítő tanárok egyike, Sata Ignác az intézmény tantestületének tagja. Vele telefonon beszéltünk a történtekről, hiszen felügyelő tanárként ő is ott van a táborban. Elmondta, már tíz éve jár ki Magyarországra címerezni hibrid kukoricát a fiatalokkal.
„Egy traktorista észrevette a táblában dolgozó gyerekeket, és megijedt, hogy azt nem a megfelelő szerrel permetezte be 12 órával korábban. Ezért felhívta a mezőgazdasági cég főnökét, aki riasztotta a katasztrófavédelmet, mivel nem talált a közelben orvosokat. Mint utólag kiderült, a traktorista által veszélyesnek gondolt szer ártalmatlan volt, de beindult a katasztrófavédelem protokollja, amit nem lehetett megállítani” – tájékoztatott. A zömében udvarhelyi és környékbeli diákok részéről nem érkezett panasz, ennek ellenére 142 fiatalt preventív vizsgálatra vittek.
„Idén többnyire udvarhelyi iskolákból jelentkeztek a munkára, de vannak Homoród mentiek, korondiak és csíkszékiek is” – mondta a tanár, hangsúlyozva, hogy nem iskolai rendezvény, hanem egy nyári munkalehetőség, amelyre többen évek óta visszajárnak, még egyetemisták is jelentkeznek. Kedden már a legtöbb diák visszatért a táborba, sőt a mezőn is dolgoztak már Sata szerint.
Huszonhárom gyereket a szegedi és az orosházi kórházból csak kedd délelőtt engedtek vissza Battonyára a kórházi eljárások miatt. „A gyerekek jól vannak, mindegyik kórházban azt mondták, hogy semmilyen mérgezésre, fertőzésre utaló jel nincs” – hangsúlyozta a tanár, aki nevetségesnek találta a különböző híreszteléseket. Elmondta, hogy amint tudta, a szülőket is értesítette. Sata szerint gond volt, hogy késő este kezdődött a vizsgálat, hajnali háromkor távoztak a mentők, úgy véli, a szirénák hangja, villogása, a sok orvos jenléte nagyobb riadalmat okozhatott a gyerekek körében, mint a tények.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!