Fotó: Nagy D. István
Négyéves programsorozatban képzeli el a háromszéki megyeszékhely a Székelyföld Kulturális Fővárosa kezdeményezést. Az otthon a kultúrában jelszóval útjára indított sorozat minden évben más tematikát jár körbe.
2013. március 12., 20:442013. március 12., 20:44
Az elképzelésről, amely a 2013–2016-os időszakot öleli fel, Antal Árpád András polgármester és Knop Ildikó, a programsorozatért felelős Városimázs Iroda munkatársa számolt be kedden. A városvezető szerint az elmúlt években bebizonyosodott, hogy Sepsiszentgyörgy kiemelkedő eredményeket képes felmutatni a művelődési élet terén, és ezt a tendenciát bővíteni, erősíteni szeretnék. Ráadásul a város saját, mára már megfelelően „bebetonozott” intézményrendszere mellett a civil szféra is komoly szerepet vállal a kulturális élet fejlesztésében. Antal rámutatott, a folytatás mellett szólt az is, hogy az elmúlt két tematikus év (550 éve város Sepsiszentgyörgy, illetve Sepsiszentgyörgy Székelyföld Kulturális és Ifjúsági Fővárosa) során lezajlott kezdeményezésekre pozitív visszajelzések érkeztek. A polgármester emlékeztetett, hogy a megyeszékhely továbbra is az a város, amely egy lakosra számolva a legtöbbet költ művelődésre.
Knop Ildikó pár részlettel szolgált arra nézve, milyen elvek mentén állították össze a négy tematikus év programját, illetve mi a célja a rendezvénysorozatnak. Eszerint az elmúlt időszak bebizonyította, hogy a kulturális rendezvényeket bizonyos konkrét célok mentén kell megvalósítani, éspedig oly módon, hogy társadalmi hasznuk is legyen. A szervezők elsődlegesen a fiatalokra összpontosítanak, hogy megszerettessék a kultúrát a következő generációkkal, de legalább ennyire fontos, hogy a felnőtt, idősebb generációnak is igényes, tartalmas programokat tudjanak biztosítani.
Mivel a sorozat révén a magas és alternatív kultúra közelítését is szem előtt tartják, ezért három
olyan stratégiai célkitűzést fogalmaztak meg, amely túlmutat a rendezvény keretidőszakán. Ezek megvalósítása érdekében három, párhuzamosan zajló kampányt szerveznek Kulturális nevelés – a művészet mindenkié, Művészet az utcán – az alternatív kultúra térfoglalása, Értékgyarapítás – kulturális nagykövetek – kulturális tranzakciók témakörben.
Ami a négy év tematizálását illeti, a keddi tájékoztatón kiderült, hogy 2013-ban a Hang és szó éve lesz, amikor a zene és irodalom kerül a középpontba, 2014-ben a Játék éve, 2015-ben a Hagyomány éve, 2016-ban pedig a Kép éve lesz. A programkínálat természetesen az éppen aktuális téma köré rendeződik. A rendezvénysorozat első állomása a március 21–23. között sorra kerülő Kulturális Nyílt Napok lesznek. A gazdag, a www.sepsi.ro honlapon megtekinthető programmal kecsegtető háromnapos rendezvény során bárki beléphet a kulisszák mögé, megtudhatja, hogyan zajlik a mindennapi élet ezekben az intézményekben, beszélgethet intézményvezetőkkel, kulturális szervezőkkel, találkozhat kedvenc színészeivel, betekintést nyerhet a bábjáték világába, illetve más belső titkokat is megtudhat. A nyílt napok az intézményekbe való betekintés mellett lehetőséget adnak majd az egyéni alkotókkal, művészekkel, művészeti csoportosulásokkal való személyes, közvetlen találkozásra is. Az elképzelés egyébként a Múzeumok Éjszakája rendezvények ötletén alapul. A sorozat egyben felkészülés is a 2021-es évre, ugyanis a megyeszékhely megpályázza az Európa Kulturális Fővárosa címet is.
Esélytelenné vált a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Líceum C és D épületének felújítása az Országos Helyreállítási Programon (PNRR) belül, így az önkormányzat visszavonja a pályázatot és másik támogatási program keretéből kér finanszírozást.
Békés megmozdulást szerveznek szombaton 17 órától a kézdivásárhelyi Gábor Áron téren. Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő és Beke István csütörtök délután sajtótájékoztatón fejezték ki együttérzésüket a Kolozsváron bántalmazott fiatalokkal.
Van már szerződésünk az önkormányzattal, kapacitásunk és stratégiánk, biztató, amit eddig tapasztaltunk, reméljük, hogy a jövőben varjúmentesítés ügyében Sepsiszentgyörgy lesz a pozitív példa – bizakodik Kelemen László, a Rara Avis Egyesület elnöke.
Kézdivásárhely idén egy kicsivel több pénzt – mintegy 15 millió lejt – fordít az utak, utcák rendbetételére. Tavaly ez az összeg 14,37 millió lejt tett ki. Saját bevételből közel hárommillió lejt szánnak e célra.
Evangelizáció, kiállítás, táncház és szakmai konferencia is része annak a háromnapos rendezvénynek, amelyet a nemzetközi roma nap alkalmából szerveznek Háromszéken.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.
Kénytelen kiköltözni jelenlegi székhelyéről a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett sepsiszentgyörgyi hajléktalanszálló, de a létesítmény továbbra is a Csíki-negyedben fog működni.
A miklósvárszéki Bölönben száz évvel ezelőtt még 17 malom dolgozott a falu pataka mentén, közülük ma egy működik, de villany hajtja. Ettől nem messze a néhai fekete lovas molnáré is áll még – most ezt próbálják megmenteni, újra működőképessé tenni.
Felújítanák a háziorvosi és állatorvosi rendelőt, a polgármesteri hivatal gépparkja számára pedig garázst építenének – döntötte el a gidófalvi önkormányzat. Ezek finanszírozását bele is foglalták a napokban elfogadott költségvetésbe.
szóljon hozzá!