Fotó: Veres Nándor
Erdély-szerte szükség van az állatvásárok és gazdanapok megszervezésére, még akkor is, ha a kínálat sokszor nagyobb, mint a kereslet. A vásárok alkalmat adnak a gazdáknak a tapasztalatcserére, az informálódásra, a találkozásra – vélik székelyföldi szervezők és látogatók.
2015. november 04., 12:222015. november 04., 12:22
Juhokat, lovakat, szarvasmarhákat, házi szárnyasokat, nyulakat, fajtatiszta és keverék kutyákat egyaránt felvonultatnak az utóbbi években Székelyföld-szerte megszervezett állatvásárokon. Első alkalommal 2012-ben szerveztek regionális jellegű gazdanappal egybekötött állatvásárt a csíki gazdák számára Csíkdánfalván, a Kubik-gödörben. Azóta Kászonban, Kápolnásfaluban és Szépvízen is bekapcsolódtak az ilyen gazdatalálkozók megszervezésébe.
„Négy évvel ezelőtt indítottuk el az őszi gazdanapot és az állatvásár-sorozatot. Célunk az volt, hogy az értékesítés mellett folyamatos tájékoztató és képző lehetőség is a termelők rendelkezésére álljon. Minden rendezvényen előadásokat is tartunk. Meghívottjaink az országos állattenyésztési egyesületek elnökei. Törzskönyvezési procedúrákról, szarvasmarhatartóknak angus- és piros-tarka tenyésztésről, tejkontrollról, uniós támogatásokról beszélünk. A gazdaünnepnek számító vásárokon mindig megpróbálunk egy-egy szakmai tájékoztatást összehozni azokon a településeken, ahol erre igény van. Bízom benne, hogy évről évre folytatni tudjuk a gazdanapoknak a megszervezését” – nyilatkozta az Erdélyi Naplónak Tánczos Barna, RMDSZ-es szenátor, a székelyföldi gazdarendezvények védnöke.
Abban mindenki egyetért, hogy a gazdák örömmel vesznek részt ezeken a találkozókon, ahol bemutathatják jószágaikat, megpróbálják azokat értékesíteni, vagy csak egyszerűen szétnéznek, tájékozódnak, hogy mivel lenne érdemes foglalkozni, milyen állatot érdemes tartani.
A riport az Erdélyi Napló november 5-ei, csütörtökön megjelenő lapszámában olvasható.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!