Fotó: Thomas Campean
Megközelítette a 2000 lejt novemberben az országos nettó átlagbér: a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataira hivatkozva közölte, hogy a tavalyi utolsó előtti hónapban a juttatás átlagos értéke 1918 lej volt.
2016. január 16., 12:332016. január 16., 12:33
Ez 2014 azonos időszakához képest 10 százalékos, a 2007 novemberében mért adatokhoz képest pedig 71 százalékos emelkedést jelent. A Ziarul Financiar ugyanakkor arról is beszámolt, hogy 2007 óta az inflációs növekedés 40 százalékos volt, így a gyakorlatban a bérek csak egyharmad mértékben emelkedtek az elmúlt kilenc évben.
Az összesített adatok szerint leginkább az IT-szektorban dolgozók fizetése növekedett: míg 2007 novemberében egy programozó átlagosan nettó 1782 lejt keresett – az ágazat akkor a legsikeresebb tíz szakmában sem volt benne –, tavaly év végén a szakemberek juttatása már elérte a havi 4756 lejt. Mostanra így az IT-szektor lett a legjobban fizető ágazat az országban, a bérek ugyanis megelőzik a bankárok, olajipari és dohányipari alkalmazottak, valamint köztisztviselők fizetését – a korábbi években ezek a szakmák vezették a listát.
Florin Godean, az Adecco Románia fejvadász cég menedzsere rámutatott: az ágazatban elsősorban a szakirányú végzettek számának visszaesése miatt nőttek ilyen óriási mértékben a juttatások. Elmondása szerint ez a demográfiai visszaesésnek tudható be: a lakosságcsökkenés ugyanis folyamatos a ’80-as évek óta, amikor az első olyan generáció született, amely ilyen jellegű egyetemet végzett.
A statisztikai hivatal adatai szerint 2007 novembere és 2015 novembere között az IT-szektorban 167 százalékkal nőttek a fizetések, de jelentős, 120 százalékos emelkedést jegyeztek az autógyártó iparban is. Noha az országos átlagbér hamarosan eléri a nettó 2000 lejt, egyes ágazatokban továbbra is keveset keresnek az alkalmazottak. A legkevesebbet már hosszú idő óta a vendéglátóiparban dolgozók keresik, az átlag tavaly novemberben alig 1083 lej volt. A ruhagyártással foglalkozók nettó 1231 lejt vihettek haza, míg az élelmiszeriparban 1302 lej volt az átlagbér, a fafeldolgozó szektorban tevékenykedők fizetése pedig 1339 lej volt.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!