Fotó: Iochom Zsolt
A Magyar Polgári Párt a szombaton 14 órától Csíkszeredába tervezett nagygyűlésén arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy az 1918. december elsején, Gyulafehérváron elhangzott ígéretek mai napig nem teljesültek – áll a párt szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményben.
2015. november 27., 15:172015. november 27., 15:17
2015. november 27., 15:182015. november 27., 15:18
„Akkor, az ott összesereglett románság teljes jogegyenlőséget ígért nagyapáinknak. Ma is ezeket az ígéreteket kérjük számon” – írják a szervezők. Fontosnak tartják kihangsúlyozni, hogy olyan országot szeretnének, ahol az adott szónak súlya, az írásnak értéke van, és ahol a magyarok egyenrangú állampolgárok, nem veszélyforrásként tekintenek rájuk. A kezdeményezők szerint az 1918. december 1-jén elfogadott elvek kell képezzék Romániában a nemzeti egyenlőség és szabadság erkölcsi, történelmi és jogi alapját.
Hangsúlyozzák, hogy az MPP ezekre az elvekre építette öt pontos alkotmánymódosító tervezetét, és erre alapozták azt a kormánynak címzett beadványt is, amelyet tavaly novemberben Sepsiszentgyörgyön fogadtak el. Most az új kormánynak is szeretnék jelezni, hogy a magyar közösséget megilleti minden olyan jog, ami természetes a 21. század Európájában, mert enélkül nem teremthető meg a társadalmi béke. „Európa ma, az új kihívások közepette sem tekinthet el alapvető értékeinek tiszteletben tartásától” – írja a közlemény. A szervezők a józan ész, a magyar szolidaritás, és az erdélyi magyarok iránti felelősség szellemében hívnak mindenkit a szombati tömegrendezvényre.
A Csíkszéki SZNT felhívása
Csíkszék Székely Nemzeti Tanácsa felkéri Csíkszereda, Felcsík, Gyimesek, Alcsík és a Kászonok székely-magyar polgárait, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt szombaton 14 órától Csíkszeredában, a Szabadság téren rendezett tömegtüntetésen, és követeljék a Székelyföld önrendelkezéséről döntő népszavazás kiírását, a magyar nemzetrészt államalkotó tényezőként elismerő új alkotmányt, a nemzeti jelképek használatának engedélyezését, a magyar nyelv jogállásának elismerését, és az 1918. december elsejei Gyulafehérvári Nyilatkozat betartását.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!